یادداشت سید محمد علی حسینی، مشاور وزیر امورخارجه: مناسبات جدید ایران و اروپا

یادداشت سید محمد علی حسینی، مشاور وزیر امورخارجه: مناسبات جدید ایران و اروپا

فرهیختگان/ متن پیش رو در فرهیختگان منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

یک سال پیش، دکتر ظریف در نطق خود در مجلس شورای اسلامی و به هنگام رای اعتماد جهت تصدی پست وزیر امور خارجه خطاب به نمایندگان محترم تاکید کرد: «با ایجاد فرصت و کاهش تهدید، دایره دوستان را در منطقه و جهان گسترش می‌دهیم و با باور به توان خود آمادگی داریم که دیگر کنشگران صحنه سیاست خارجی را به روابط عادلانه و مبتنی بر همکاری متقابل با ایران وادار کنیم.»
امروز می‌توان اذعان کرد که روابط ایران و اتحادیه اروپا ظرف یک سال گذشته دستخوش تحولاتی سریع و روبه جلو بوده است؛ تحولاتی که در گام اول، مهم و لازم است و لیکن در گام‌های بعدی باید با اقدامات عملی دیگری قرین و همراه شود تا نقطه عطفی در تاریخ مناسبات فیمابین به‌شمار‌ آید.
پس از موج سفر وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا به جمهوری اسلامی ایران در بهمن و اسفند ماه گذشته، دور جدیدی از رفت‌و‌آمدهای مقامات جمهوری اسلامی ایران و کشورهای اروپایی آغاز شده است.
در روزهای گذشته، وزیر امور خارجه کشورمان به سه کشور اروپایی بلژیک، لوکزامبورگ و ایتالیا سفر کرد. قبل از آن، وزیر امور خارجه فنلاند در ایران بود. در روزها و هفته‌های آینده نیز شاهد سفر برخی از وزرای امور خارجه اروپایی به کشورمان خواهیم بود.
طی یک سال گذشته جمهوری اسلامی ایران تلاش کرده است در مذاکرات هسته‌ای، همچنین در حوزه مناسبات با اتحادیه اروپا بر لزوم ایجاد اعتماد متقابل، همزمان با پیگیری مستمر حقوق حقه ملت ایران تاکید کند.
واقعیت غیرقابل انکار آن است که جمهوری اسلامی ایران در طول بیش از سه دهه، با تکیه بر سه اصل اساسی عزت، حکمت و مصلحت، ویژگی‌هایی بنیادین از مدل تعاملات خارجی خود را در معرض دید و ارزیابی بازیگران صحنه منطقه و جهان قرار داده است که در زمره راهبردی‌ترین شاخص‌ها برای انتخاب شریک استراتژیک از سوی کنشگران مهم در منطقه و جهان به‌شمار می‌آید.
پایبندی به تعهدات (حتی قول سیاسی)، ثبات قدم و اجتناب از برخوردهای دوگانه، پشتیبانی و حمایت از دوستان منطقه‌ای و جهانی و به‌کارگیری تمامی امکانات برای اجرای توافقات با طرف‌های مختلف ازجمله این ویژگی‌هاست که به دفعات در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و دیگر عرصه‌ها مورد توجه همگان قرارگرفته است.
چنانچه این شاخص‌های اصولی در چارچوب رویکرد و تعامل سازنده در دولت یازدهم مورد ارزیابی قرار گیرد، فرصت‌های فراوانی را برای بازیگران منطقه‌ای و جهانی و از جمله اروپایی برای همکاری و تعامل با جمهوری اسلامی ایران فراهم می‌سازد.
این سیاست جمهوری اسلامی در کنار سایر ویژگی‌های برجسته ایران اسلامی شامل مردم‌سالاری دینی، انسجام و وحدت ملی، حضور گسترده مردم در تصمیم‌گیری‌های سیاسی که آخرین نمونه آن خلق حماسه سیاسی در خردادماه 1392 و مشارکت وسیع مردم در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری بود و همچنین وجود نیروی انسانی و جوان متخصص، وسعت سرزمین، منابع غنی انرژی، ذخایرفراوان معدنی، راه‌های مواصلاتی امن و ارزان و... موجب شده است تا تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران سیاست خارجی نتوانند بیش از این واقعیت‌های مشعشع و نمایان جمهوری اسلامی را نادیده بگیرند.

اهمیت جمهوری اسلامی ایران برای اتحادیه اروپا دارای مزیت‌های مختلف دیگری نیز است:
1- بازار بیش از 70 میلیون نفری
2- چسبندگی جغرافیایی ایران به حوزه‌های استراتژیک خلیج فارس، غرب آسیا، قفقاز و آسیای مرکزی
3- لنگرگاه ثبات سیاسی و امنیتی (جزیره ثبات) در منطقه‌ای بحران‌زده که از گسترش روزافزون تروریسم و افراط‌گرایی به‌عنوان تهدیدی برای کل جهان رنج می‌برد
4- نفوذ سیاسی و معنوی ایران در کشورهای اسلامی و به‌ویژه کشورهای همسایه
5- ظرفیت بالای تاثیرگذاری ایران در معادلات منطقه‌ای
6- توانمندی ایران در مدیریت مسائل منطقه‌ای ازجمله مبارزه بامواد مخدر و مبارزه با تروریسم، افراطی‌گری و خشونت
7- ظرفیت ایران به‌عنوان یک کشور اصلی تولیدکننده انرژی در تنوع‌بخشی به منابع مورد نیاز در اتحادیه اروپا
شاید توجه به مجموعه نکات پیش‌گفته است که کشورهای اروپایی را مجاب کرده تا تلاش جدیدی را برای اعاده مناسبات با ایران در حوزه‌های مختلف آغاز کنند که نشانه بارز آن ارتقای سطح تبادل هیات‌های رسمی بین طرفین در سطح روسای دستگاه دیپلماسی بوده است.
نکته مهم و کلیدی اینکه لازمه دستیابی به هر گونه موفقیتی در این راستا برای اروپا آن است که اولا، آسیب‌شناسی دقیق و واقع‌بینانه‌ای از سیاست‌های نادرست گذشته خود در قبال تهران به عمل آورد و ثانیا، جسارت لازم را برای تحرکی فراتر از قالب‌های تعیین‌شده در چارچوب سیاست‌های یکجانبه‌گرایانه آمریکا داشته باشد.
دراین صورت است که ظرفیت‌های بالقوه برای توسعه روابط، بالفعل درخواهد آمد و فرصت‌هایی پدیدار می‌‌شود که طرفین در پرتو آن شاهد تحولاتی از جمله:
1- تحرک بیشتری برای روان‌تر شدن مناسبات در ابعاد مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، تجاری و... ، به‌منظورتامین منافع مشترک
2- افزایش همکاری‌ها برای تثبیت امنیت و ثبات کشورهای بحران‌زده منطقه از جمله سوریه و عراق
3- تقویت همکاری‌های مشترک برای مقابله با تروریسم و افراط‌گرایی که خطر آن برای نقاط مختلف جهان ازجمله اروپا به سرعت در حال گسترش است
4- تلاش برای ارتقای وضعیت نامناسب و ناهنجار حقوق بشر درجهان از طریق گفت‌وگوهای صریح، منطقی و هدفمند خواهند بود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «یادداشت سید محمد علی حسینی، مشاور وزیر امورخارجه: مناسبات جدید ایران و اروپا» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X