کهکشان گرداب را بیشتر بشناسیم

کهکشان گرداب را بیشتر بشناسیم

نجوم ایران/ کهکشان گردابی «مسیه 51» یکی از برجسته ترین و احتمالا معروفترین کهکشان های مارپیچی آسمان است. M51 یکی از کشفیات اولیه چارلز مسیه (Charles Messier) است . او این کهکشان را در 13 اکتبر 1773 وقتی که در حال رصد یک دنباله¬دار بود مشاهده کرد و آنرا بصورت «یک سحابی بسیار کم نور و بدون ستاره» توصیف کرد که رویت آن مشکل است. همنشین آن، NGC 5119، در 21 مارس 1781 توسط همکار مسیه، پیر مشان (Pierre Méchain)، کشف شد. در کاتالوگ 1781 مسیه در این مورد آمده است: « یک دوتایی است که هر دو مرکز روشنی داشته و به اندازه 4 دقیقه و 35 ثانیه از یکدیگر فاصله دارند. این دو با یکدیگر تماس دارند و یکی از آنها کم نورتر از دیگری است». در نسخه شخصی این کاتالوگ، مسیه شخصا دو سحابی M51 و NGC5195 را کشیده که یکی از ترسیم های نادر با ذکر جزئیات توسط او میباشد. ویلیام هرشل در کاتالوگ خود، MGC 5195 را با نام H I.186 ذکر کرده است. گاهی این سوال پیش می آید که منظور از M51 به عنوان یک دوتایی یا NGC 5194 به عنوان کهکشان بزرگتر چیست؟ اگر منظور، دوتایی است، NGC 5194 گاهی بنام M51A نامیده می شود و NGC 5195 با عنوان M51B بیان می شود. M51 برجسته ترین عضو گروهی کوچک از کهکشانهایی است که شامل M63 و تعدادی کهکشان کم نورتر هستند. از آنجایی که این کهکشان 37 ملیون سال نوری با ما فاصله دارد، یک کهکشان بزرگ و پرنور به شمار می آید. فاصله M51 هنوز کاملا مشخص نیست اما 37 ملیون سال نوری با استفاده از روشهای فتومتریک مثل متدهای ارائه شده توسط کنت گلین جونز (Kenneth Glyn Jones) بدست آمده است. بعضی این فاصله را بسیار کمتر (کمتر از 20 میلیون سال نوری) تخمین زده اند. اخیرا (2001) نشریه STScI، این فاصله را 31 ملیون سال نوری اعلام کرده.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کهکشان گرداب را بیشتر بشناسیم» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X