سیاست روز نوشت: خروج از رکود با تکیه بر بازار راکد!

سیاست روز نوشت: خروج از رکود با تکیه بر بازار راکد!

سیاست روز/ متن پیش رو در سیاست روز منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

در ابتدای هفته رئیس‌جمهور با حضور در حرم رضوی بشارت داد که اقتصاد کشور از رکود خارج شده است و اعلام کرد: امروز می‌توانیم با قدرت به شما بشارت دهیم که پایان امسال رشد تورم از ۲۰ درصد هم پایین‌تر خواهد بود. روحانی با بیان اینکه ما توانستیم بیش از آنچه که در سال گذشته به شما قول دادیم و گفتیم پایان امسال تورم به ۲۵ درصد می‌رسد از تلاش دولتمردان برای غلبه بر رکود خبر داد و افزود: ما طرح لازم برای خروج را آماده کرده‌ایم و بخشی از آن را که نیازمند قانون بود به مجلس شورای اسلامی تقدیم کردیم.
رئیس‌جمهور با استناد به محاسبات سه ماه اول سال ۹۳ اعلام کرد: "ما از رکود عبور کرده‌ایم و باید رشد را در این کشور نمایان کنیم شما در پایان سال آمار و ارقام را خواهید دید ما در بخش نفت رشد حدود ۷ درصدی را تا پایان سال خواهیم داشت که این افتخاری بزرگ برای ملت بزرگ ایران است."
این گفته‌های روحانی در حالی مطرح شد که با گذشت یکسال نه تنها کارشناسان اقتصادی که جمع کثیری از نمایندگان خانه ملت بر این ایده استوارند که همچنان در رکود قرار داریم و اقدامات صورت گرفته تنها مقدمه‌ای برای خروج از رکود است.
کارشناسان اقتصادی با تدوین شاخص‌هایی برای خروج از رکود اینگونه عنوان می‌کنند که هرگاه نرخ رشد بیکاری به پایین‌ترین حد خود رسید و در کنار آن صادرات افزایش و واردات کاهش یافت می‌توانیم بر طبل این ادعا بکوبیم که از رکود خارج شده‌ایم و در غیر این صورت گفته‌ها در این زمینه بدون استدلال خواهدبود.

نقدینگی مشکل اساسی
ایرج ندیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درخصوص شرایط خروج از رکود اقتصاد به سیاست روز گفت: در این هفته دومین جلسه بررسی لایحه خروج از رکود برگزار و در آن موانع خروج از رکود مورد بررسی قرار گرفت.
وی با اشاره به سخنان رئیس‌جمهور مبنی بر خروج از رکود اقتصادکشور افزود: منظور رئیس‌جمهور از این موضوع آن بوده که لایحه ذی‌ربط مبنی بر اقدامات دولت برای خروج از رکود به مجلس ارائه شده است ضمن اینکه این لایحه ۱۰ تا ۲۰ مساله دارد که باید حل شود تا آن زمان بتوان اعلام کرد از رکود خارج شده‌ایم.
ندیمی تصریح کرد: مواردی همچون پرداخت بدهی ۴۸ هزار میلیارد تومانی دولت به بخش خصوصی، تعاونی‌ها و... ازجمله مسایلی است که در این لایحه باید مورد بررسی قرار گیرد.
این نماینده مجلس با اشاره به اینکه نقدینگی و تامین آن بزرگترین مساله مدنظر صنایع و واحدهای تولیدی است تصریح کرد: در حال حاضر ۶۵ درصد مشکلات واحدهای تولیدی از بحث نقدینگی حاصل می‌شود و تا مادامی این مهم رفع نشود نه می‌توان گفت از رکود خارج شده‌ایم و نه این اتفاق رخ داده است.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه خروج از رکود به معنای افزایش قدرت خرید مشتری است خاطر‌نشان کرد: هر‌گونه خروج از رکود و لمس آن مستلزم آن است که قدرت خرید مردم افزایش یابد و در کنار آن تولید رونق گیرد اما در شرایط کنونی که چنین اتفاقی دیده نمی‌شود و بازار همچنان راکد است نمی‌توان گفت از رکود خارج شده‌ایم.
نماینده مجلس تصریح کرد: از سوی دیگر ما همچنان در موضع تحریم قرار داریم و بخش قابل‌توجهی از تولیدات کشور به اقتصاد خارج از کشور از لحاظ درآمد و مواد اولیه وابسته است که با در نظر گرفتن این موضوع باز هم نمی‌توان گفت که از رکود خارج شده‌ایم.
به گفته وی طی ۲ جلسه برگزار شده به منظور بررسی موارد خروج از رکود این نتیجه حاصل شده که این مهم و رفع موانع آن بسیار زمان‌بر بوده و نیازمند کار کارشناسی است.
ندیمی خاطرنشان کرد: بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد روند رکود در اقتصاد کشور با مشکلات متعددی روبروست و با گذشت یکسال نمی‌توان گفت از رکود خارج شده‌ایم.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: آنچه مسلم است تمام عوامل توسعه برای خروج از رکود باید فعال باشند و تا مادامی که به تکاپوی اقتصادی که نتیجه آن افزایش اشتغال، افزایش صادرات و کاهش واردات نرسیده باشیم نمی‌توانیم مدعی خروج از رکود اقتصادی باشیم.
ندیمی با بیان اینکه ۳ فاکتور کاهش واردات، افزایش صادرات و افزایش اشتغال و ثبات آن ابزار مناسبی برای خروج از رکود اقتصاد کشور است گفت: تا زمانی که این ۳ فاکتور در اقتصاد کشور نمایان نشده باشد نمی‌توان مدعی شد که از رکود خارج شده‌ایم.

در ابتدای راه هستیم
عاشوری دیگر همتای وی در کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه تهیه تدارکات خروج از رکود در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر است به سیاست روز گفت: تورم و رکود در یک بازه زمانی کوتاه‌مدت ایجاد می‌شود اما برطرف کردن آن زمان‌بر است.
وی افزود: گرانی و تورم حالت چسبندگی دارد و به راحتی افزایش می‌یابد اما پایین آمدن آن زمان‌بر است و در حال حاضر آن نشانه‌هایی که بیانگر آن باشد که به شکل ۱۰۰ درصد و کامل از رکود خارج شده‌ایم وجود ندارد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به روند حرکتی سایر بازارهای اقتصادی کشور خاطرنشان کرد: روند حرکت بازار پول و سرمایه و همچنین صنعت نشان نمی‌دهد که تحول خاصی در‌خصوص کاهش تورم و رکود شکل گرفته باشد.
عاشوری با بیان اینکه ساز و کارهای طراحی و اقدامات انجام شده و تسهیلاتی که دولت ایجاد کرده بیانگر آن است که در مقدمه خروج از رکود قرار داریم و نسبت به خروج از رکود اقتصادی خوش‌بین هستیم اما باید بپذیریم که این مساله زمان‌بر است.
وی با بیان اینکه لازم بود تا دولت در برخی موارد و مقوله‌ها تدابیر جدی‌تری را اتخاذ کند گفت: متولیان به منظور کمک به تولید و خروج از رکود می‌بایست بدهی‌های برخی واحدها را استمهال می‌کردند و در کنار آن می‌کوشیدند تا سهم صنایع و تولید از هدفمندی یارانه‌ها را پرداخت کنند.
وی با اشاره به اینکه در دولت دهم و یازدهم علی‌رغم تکلیف قانونی سهم ۳۰ درصدی تولید از درآمد حاصل از آزاد‌سازی قیمت حامل‌های انرژی پرداخت نشد خاطر‌نشان کرد: آنچه مسلم است نقدینگی و سرمایه در گردش واحدهای تولید باید تسهیل شود.
به گفته عاشوری طی سال‌های اخیر به قدری شرایط برای واحدهای صنعتی قدیمی فشار وارد شده که در بحران رکود قرار گرفته‌اند و اگر دولت می‌خواهد اقتصاد کشور از رکود خارج شود باید به این قبیل صنایع سرمایه در گردش مورد نیاز پرداخت کند تا از رکود خارج شوند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سیاست روز نوشت: خروج از رکود با تکیه بر بازار راکد!» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X