آینده مذاکرات هسته ای در گفت و گو با وزیر خارجه دانمارک: اختلاف نظر اروپا و آمریکا درباره ایران

آینده مذاکرات هسته ای در گفت و گو با وزیر خارجه دانمارک: اختلاف نظر اروپا و آمریکا درباره ایران

ایران/ متن پیش رو در ایران منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

ایران و اروپا در حالی فصل تازه‌ای از مناسبات را آغاز کرده‌اند که انبوه دیدارها و رایزنی‌های سیاسی تهران با کشورهای مختلف این قاره سبز برای باز کردن دریچه تازه‌ای از تعامل و گفت‌و‌گو صورت گرفته است. رویکرد تازه‌ای که مصلحت اندیشی ایران در به نمایش گذاشتن مدل تازه‌ای از رابطه با بازیگران خارجی نقش قابل توجهی در آن داشته است.
پس از موج سفر وزرای امورخارجه کشورهای عضواتحادیه اروپا به ایران در بهمن و اسفندماه گذشته، دورجدیدی از رفت و آمدهای مقامات ایران و کشورهای اروپایی آغازشده است. تهران پس از سفر هفته گذشته محمدجواد ظریف به 3 کشور بلژیک، لوکزامبورگ و ایتالیا، در روزهای آغازین این هفته میزبان وزیر خارجه دانمارک بود. کشوری که طی سال‌های اخیر روابط پرفراز و نشیبی را با تهران از سر گذرانده است. مارتین لیدگارد در سفر دو روزه خود با مقامات مختلف کشورمان دیدار کرد و گفت‌و‌گوهایش را فرصت تازه‌ای برای ازسرگیری مناسبات دوستانه تهران- کپنهاگ توصیف نمود. ساعاتی پیش از بازگشت این مقام بلند پایه اروپایی به کشورش فرصتی کوتاه حاصل شد تا با وی گفت‌و‌گو کنیم که در ادامه از نظر می‌گذرد؛


لطفاً هدف خود را از سفر به ایران بفرمایید.
گفت‌و‌گوی مستقیم من با مقامات ایرانی در حالی صورت گرفت که نزدیک به 10 سال از سفر نخست‌وزیر دانمارک به ایران می‌گذرد. روابط ایران و دانمارک طی سال های اخیر علی رغم پیشینه دوستانه‌ای که دو کشور در تاریخ روابط خود داشتند، دچار پیچیدگی و افت و خیز شد. موضوع هسته‌ای و مذاکرات با ایران یکی از اتفاقاتی بود که روابط ایران و اروپا را تغییر داد و باعث ایجاد فاصله میان ایران و کشورهای غرب شد. اما الان با توجه به ایجاد فضای تازه در گفت‌و‌گوهای هسته‌ای و امکان حل و فصل این چالش، فرصت تازه‌ای برای دور جدید همکاری با تهران به وجود آمده است. ایران جایگاه مهمی در عرصه منطقه‌ای دارد و مناسبات سیاسی، اقتصادی و بازرگانی با آن برای ما بسیار مهم است. بنابراین تمایل داشتیم که در فضای تازه‌ای که پس از تغییر و تحولات سیاسی در ایران رخ داده است، ‌مناسبات خود را با آن تقویت کنیم.
مهم ترین محور گفت‌و‌گوهای شما با مقامات ایران چه بود؟
طی دیدارهایم با مقامات ایرانی در خصوص بسیاری از موضوعات از جمله مذاکرات هسته‌ای گفت‌و‌گو کردیم. به نظر ما گفت‌و‌گوهای هسته‌ای در حال حاضر در فضای مسالمت آمیزی جریان دارد و ایران و اتحادیه اروپا و همچنین امریکا نباید باب این گفت‌و‌گوها را تا رسیدن به نتیجه ببندند. چرا که ما خیلی به نتیجه بخش بودن این مذاکرات خوشبینیم و مطمئنیم که ایران و کشورهای طرف مذاکره در پایان به یک توافق جامع دست خواهند یافت.
موضوع تحریم‌ها هم یکی دیگر از محور گفت‌و‌گوهایمان بود. در صورتی که گفت‌و‌گوهای هسته‌ای به نتیجه برسد، تحریم‌ها علیه ایران لغو شده و موقعیت مناسبی برای همکاری‌های دوجانبه ایران با اروپا از جمله دانمارک فراهم می‌شود.
مساله دیگر که مورد توجه قرار گرفت، موضوع بحران‌های منطقه خاورمیانه بود. ایران و کشورهای غربی باید با رایزنی و تبادل نظر برای پایان دادن به مشکلات منطقه که به بسیاری از کشورهای این منطقه از جمله عراق و سوریه تسری پیدا کرده، راهی بیابند. این امر هم منوط به نزدیک‌تر کردن دیدگاه‌ها و کم کردن اختلافات و همکاری همه جانبه کشورها است. ضمن اینکه یافتن یکی از مهم ترین دلایل سفرم به ایران رایزنی با این کشور در خصوص راههای مبارزه با جریان‌های افراطی و تروریستی بود. امیدوارم بتوانیم در خصوص این مسائل روابط خود را گسترش دهیم.
ضمن آن‌که معتقدیم با توجه به تحولات سیاسی اخیر ایران و با جایگاهی که دانمارک از نظر علمی و محیط زیست در جهان دارد همکاری ایران و دانمارک می تواند آینده روشنی داشته باشد.
برنامه اتحادیه اروپا در صورت توافق نهایی ایران و 1+5 برای لغو تحریم‌ها علیه ایران چیست؟
اگر بتوانیم به یک توافق کلی پیرامون مسأله هسته‌ای برسیم، تحریم‌ها تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. از نظر ما تحریم جمهوری اسلامی ایران نه تنها برای اقتصاد اروپا بلکه برای اقتصاد جهانی نیز ضررهای بسیاری دارد. ما به مذاکرات هسته‌ای ایران خوشبینیم و دانمارک هم از سیاست‌های اتحادیه اروپا در مسائل هسته‌ای ایران پیروی می‌کند.
آیا اتحادیه اروپا از نفوذ خود برای پیشبرد مذاکرات هسته‌ای استفاده می‌کند؟
کشورهای اروپایی نگاه مثبتی به روند مذاکرات دارند. البته در برخی موارد با امریکا اختلاف نظر دارند. اما همه شش کشور مذاکره‌کننده با ایران در مجموع در یک مسیر حرکت می‌کنند ولی در این مسأله شکی نیست که اروپا تمایل زیادی برای رسیدن به توافق با ایران دارد.
نگاه کشورهای عضو اتحادیه اروپا به جایگاه سیاسی ایران در منطقه چیست؟
من فکر می‌کنم که همه کشورهای اتحادیه اروپا مانند دانمارک به اهمیت نقش سیاسی ایران در منطقه واقفند و خواهان تعامل سیاسی و اقتصادی با ایران هستند. اما در حال حاضر چالش هسته‌ای و تحریم‌هایی که علیه ایران در جریان است مانع مهمی بر سر راه همکاری‌های مختلف سیاسی و اقتصادی با این کشور به وجود آورده است. بنابراین در درجه اول باید مذاکرات هسته‌ای به نتیجه قابل قبولی برسد و گره این مسأله باز شود تا فضای همکاری با ایران به وجود آید. از مهم ترین پیامدهای حل موضوع هسته‌ای، ‌پرداختن به مسائل دیگر منطقه است که همکاری با ایران می‌تواند نقش قابل توجهی در آن داشته باشد. در صورت عدم حل موضوع هسته‌ای، سیاست تقویت رابطه با ایران و همکاری با آن برای حل بحران‌های منطقه تنها روی کاغذ می‌ماند و جنبه عملیاتی نخواهد یافت.
به نظر شما نحوه همکاری ایران و کشورهای عضو اتحادیه اروپا علیه جریان‌های رادیکال و تروریستی چگونه خواهد بود؟
دیدگاه مشترکی میان برخی از کشورهای اروپایی، امریکا و همچنین ترکیه برای مقابله با گروه‌های تروریستی وجود دارد. این کشورها به دنبال رسیدن به یک قدرت و نیروی واحد برای ریشه کن کردن جریانهای تروریستی در منطقه خاورمیانه هستند. به عنوان مثال، با توجه به پیشروی هایی که داعش در عراق داشته و وقایعی که در این کشور به وجود آورده که احتمال تسری آن به سایر کشورها هم وجود دارد، نیاز است تا دولت جدید در این کشور توان مدیریت بحرانی را که توسط گروه‌های تروریستی از جمله داعش به وجود آمده را بیابد. ایران به عنوان یکی از کشورهای مهم منطقه می‌تواند نقش قابل ملاحظه‌ای در ایجاد همگرایی برای مبارزه با تروریسم داشته باشد. دانمارک با توجه به جایگاه ایران، خواهان حفظ سطح رایزنی و گفت‌و‌گوهای خود با مقامات این کشور است. مثال بعدی سوریه است. باید علت تداوم و گسترش فعالیت‌های جریان‌های تروریستی در منطقه را بررسی کرد. ما می‌دانیم که گروه‌های تروریستی از طرق مختلفی تأمین مالی می‌شوند. این گروه‌ها به‌طور مستقیم از سوی سازمان‌ها و همچنین افراد حقیقی در خاورمیانه و سایر نقاط جهان کمک دریافت می‌کنند.
بنابراین یکی از مهم ترین راه‌های مبارزه با این جریان‌ها، قطع راه‌های کمک مالی و همچنین حمایت نظامی و سیاسی از این گروه‌هاست که برای تأمین این هدف رسیدن به یک وحدت نظر در میان کشورهای مبارزه‌کننده علیه آنها ضروری است. البته باید به این نکته هم اشاره داشت که مواضع برخی از حامیان جریان‌های تروریستی به نوعی تعدیل و منجر به کاهش حمایت‌ها شده البته این مسأله‌ای است که ما باید در رایزنی‌های جمعی با کشورهای مختلف درباره آن مطمئن شویم.
جنابعالی در اجلاس اخیر سران ناتو در ولز انگلیس حضور داشتید. از جمله تصمیمات مهم این اجلاس می‌توان به تشکیل ائتلاف 10 کشور عضو ناتو از جمله دانمارک علیه داعش اشاره نمود. کم و کیف فعالیت و تعامل این ائتلاف علیه داعش را چگونه ارزیابی می‌نمایید؟
اجلاس ناتو در ولز تلاشی برای طراحی چارچوبی مبارزه با جریان‌های تروریستی در منطقه بود. کشورهای اروپایی و همچنین امریکا مبارزه با داعش را به عنوان یکی از اهداف و سیاست‌های اخیر خود تعریف کرده‌اند و در پیگیری آن جدی هستند. همه کشورها در غرب به این نتیجه رسیدند که باید عملاً وارد میدان مبارزه شوند و البته این را هم می‌دانند که بدون همکاری با کشورهای منطقه خاورمیانه غیر ممکن است.
ایران تاکنون تلاش زیادی برای مبارزه با گروهک‌های تروریستی منطقه از جمله در عراق و افغانستان داشته است. اما غرب در این مسیر اقدام مشخصی نکرده، چطور می‌توانیم همکاری‌ها برای مبارزه با تروریسم را بیشتر کنیم؟
به هر حال جریان‌های تروریستی، ‌یک مسأله ریشه‌دار در خاورمیانه هستند و از بین بردن آنها نیازمند تلاش مستمر و همه جانبه میان کشورهای منطقه و کشورهای خارج از منطقه است. ما از کشورهای اسلامی انتظار داریم تا برای جلوگیری از جنایت‌های این جریان‌های تروریستی که عملاً به نام اسلام، اهداف و اقدامات خود را توجیه می‌کنند، همکاری کنند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آینده مذاکرات هسته ای در گفت و گو با وزیر خارجه دانمارک: اختلاف نظر اروپا و آمریکا درباره ایران» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X