قشقاوی: بهترین راه پیشبرد سیاست‌ خارجی "تکیه بر اقتصاد مقاومتی" است

قشقاوی: بهترین راه پیشبرد سیاست‌ خارجی "تکیه بر اقتصاد مقاومتی" است

تسنیم / معاون وزیر خارجه گفت: بهترین راه پیشبرد سیاست خارجی ما این است که به اقتصاد مقاومتی که پایه اقتصادی داخلی دارد، تکیه کنیم که یکی از آنها سرمایه ایرانیان داخل و خارج از کشور است.

حسن قشقاوی معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر افزایش قدرت کشور برای نقش‌آفرینی در نظم جدید جهانی اظهار داشت: باید تمامی مولفه‌های قدرت اعم از منابع مادی و معنوی قدرت، توسعه یابد و تقویت شود. بخشی از منابع مادی قدرت، خدادادی است و بخشی دیگر می‌تواند با تلاش انسانی تقویت شود؛ اعم از رشد و تولید ناخالص ملی، گسترش سرمایه‌گذاری اقتصادی، کاهش بیکاری و افزایش اشتغال، افزایش صادرات غیرنفتی و توجه به گسترش علم دانش و رشد موانع علمی کشور.

وی با بیان اینکه باید به منابع معنوی قدرت نیز توجه شود، تصریح کرد: ایدئولوژی الهام‌ بخش اسلام، انسجام ملی و همچنین تقویت ارتباط میان دولت، ملت و حاکمیت در همه زمینه‌ها، باید در این حوزه مورد توجه واقع شود. اگر شاخص‌های هر یک از این منابع رشد کند، قدرت ملی ما افزایش می‌یابد.

معاون وزیر خارجه با تاکید بر این‌که فرهنگ سیاسی و فرهنگ اقتصادی در کشور باید در کنار این مسائل رشد کند، خاطرنشان کرد: در فرهنگ سیاسی، پرهیز از جنجال‌های سیاسی، توجه جریان‌ها و شخصیت‌های سیاسی به مشکلات اصلی کشور، جلوگیری از هدر رفت نیروها در مجادلات سیاسی و همچنین کاهش انتقادات و افزایش پیشنهادات باید مورد توجه واقع شود.

قشقاوی افزود: گرچه برخی از این انتقادات و موضع‌گیری‌ها مفید است اما اینکه برخی فکر کنند که کشور دچار کمبود موضع‌گیری است، تفکر غلطی است. حتما باید شاخص‌های انتقادی کاهش یابد و تبدیل به شاخص‌های پیشنهادی شود. به عبارت دیگر، هر منتقدی باید احساس کند که افکار عمومی به صحبت‌هایش گوش نخواهد داد مگر این‌که پیشنهادی در کنار آن ارائه دهد. این نوع موضع‌گیری‌ها سبب بالندگی فکر می‌شود اما انتقاد بدون پیشنهاد، جمود فکری ایجاد می‌کند. ما و رسانه‌ها باید تلاش کنیم که زنگ انشا را به زنگ ریاضی تبدیل کنیم. انتقاد صرف و موضع‌گیری بدون پیشنهاد، حضور در کلاس انشاست در حالی‌ که انتقاد همراه با پیشنهاد، زنگ ریاضی است.

وی در خصوص فرهنگ اقتصادی نیز اظهار داشت: باید میان تولید ثروت و مصرف ثروت، تفکیک جدی صورت گیرد. باید به سرمایه‌داران احترام بگذاریم و سرمایه‌دارانی که مولد ثروت هستند، امتیازات ویژه‌ای داشته باشند. آنچه در اسلام مذموم است، اسراف، تبذیر و مصرف بی‌رویه ثروت است که در قالب تجمل‌گرایی و دنیاطلبی قرار دارد اما تولید ثروت باید تفکیک شود.

معاون وزیر امور خارجه با بیان این‌که بچه‌های ارزشی و حزب‌اللهی باید پرچمدار حمایت از سرمایه‌گذاری باشند، خاطرنشان کرد: باید در تمام اصول فکری بسیجی ما، حمایت از سرمایه‌گذار و سرمایه‌داری مشروع موج بزند تا بخش خصوصی تقویت شود و قدرت ملی ما افزایش یابد. راه اقتصاد مقاومتی، تقویت بخش خصوصی و احترام به سرمایه‌گذاری است. باید میان «سرمایه‌گذار» و «سرمایه‌بَر» تفکیک قائل شویم؛ سرمایه‌بری عمل مذمومی است اما سرمایه‌گذاری ممدوح است.

قشقاوی با تاکید بر این‌که باید میان تولید ثروت و مصرف ثروت تفکیک قائل شویم، گفت: سیستم بانکی، مالیاتی، گمرکی و... باید به تولید سرمایه احترام بگذارند. اگر مولدان ثروت، معوقات بانکی دارند، نباید اصرار کنیم که سپرده‌گذاران پول خود را به بانک بازگردانند اما در عین حال سیستم بانکی و قانونی نباید در برابر کسانی که در حوزه دلالی و غیر کارآفرینی فعالیت می‌کنند، کوتاه بیاید.

وی ادامه داد: بخش خصوصی ما توجه لازم را از سوی بخش حکومتی نمی‌بیند. بهترین راه پیشبرد سیاست خارجی ما این است که به اقتصاد مقاومتی که پایه اقتصادی داخلی دارد، تکیه کنیم که یکی از آنها سرمایه ایرانیان داخل و خارج از کشور است. سرمایه ایرانیان خارج از کشور، حدود هزار میلیارد دلار است؛ یعنی رقمی بالغ بر چندین برابر بودجه سالیانه کشور. یکی از راه‌های اقتصاد مقاومتی و تقویت قدرت ملی ما این است که این رقم را جذب کنیم.

معاون وزیر خارجه با طرح این سوال که آیا یک اجماع ملی در زمینه جذب سرمایه ایرانیان خارج از کشور در داخل وجود دارد؟ اظهار داشت: آیا دولت، مجلس و قوه قضاییه بر سر این مساله اتفاق‌نظر دارند؟ آیا رسانه‌ها از وجود چنین سرمایه‌ای اطلاع دارند؟

قشقاوی همچنین گفت: مجموع این مسائل موجب تحقق فرمایشات رهبر معظم انقلاب می‌شود. البته باید در کنار این مسائل، روحیه عزتمندی که حرف اول را می‌زند، عدم‌ تکیه به هدف خارجی، توجه به ارزش‌های دینی، افتخار به گذشته ملی، روحیه استقلال‌طلبی و عزت‌خواهی و... می‌تواند قدرت ملی ما را حفظ کند و افزایش دهد. البته گاهی در کشور شعار داده می‌شود و به این‌ مشخصه‌ها عمل نمی‌شود. حجم درگیری‌های سیاسی در کشور زیاد است که این نفعی برای کشور ندارد و برخی از رسانه‌های مکتوب و غیرمکتوب به آنها دامن می‌زنند.

وی افزود: سال گذشته رهبر معظم انقلاب در حرم مطهر امام رضا(ع) فرمودند که حماسه سیاسی خوب بود اما حماسه اقتصادی به خوبی محقق نشد و من نگران هستم که ایشان امسال بفرمایند که اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی محقق نشده است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «قشقاوی: بهترین راه پیشبرد سیاست‌ خارجی "تکیه بر اقتصاد مقاومتی" است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X