نتایج بررسی‌ میزان آلودگی هوا و صوتی فرودگاه مهرآباد/ وضعیت بحرانی مراکز آموزشی و درمانی اطراف فرودگاه

نتایج بررسی‌ میزان آلودگی هوا و صوتی فرودگاه مهرآباد/ وضعیت بحرانی مراکز آموزشی و درمانی اطراف فرودگاه

مهر/ نتایج بررسی‌های شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان می‌دهد تمامی نواحی که در منطقه تهرانسر و منطقه 9 واقع شده اند در معرض آلودگی صوتی بیش از حد استاندارد قرار دارند. این در حالی است که بیشترین میزان آلاینده‌های هوا نیز بین ساعت 8 صبح تا 22 شب در فرودگاه و نواحی اطراف منتشر می شود.

منابع آلاینده ساکن و پایانه های مسافربری از جمله فرودگاه مهرآباد نقش قابل توجهی در آلودگی هوای تهران دارند. در این میان فرودگاه مهرآباد بیشترین تعداد پرواز را در بین فرودگاه های کشور داراست به طوریکه در این فرودگاه روزانه به صورت میانگین بین 280 تا 300 پرواز انجام می شود.

براساس مطالعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، نتایج حاصل از بررسی انتشار آلاینده های مختلف از قبیل کربن دی اکسید ، اکسیدهای نیتروژن و هیدروکربن ها(HC) بیانگر آن است که تفاوت چندانی میان آلاینده های تولیدی در روزهای عادی و تعطیل وجود ندارد. به صورت میانگین ، روزانه 1500 کیلوگرم س او، 190 تا 200 کیلوگرم اچ سی،1700 تا 1800 کیلوگرم اکسید نیتروژن و 45 کیلوگرم ذرات معلق در این فرودگاه منتشر می شود. بیشتر این آلاینده ها بین 8 صبح تا 22 شب در فرودگاه منتشر می شود.

بررسی مقایسه ای میان آلاینده های تولیدی در فرودگاه مهرآباد و سایر فرودگاههای دنیا نشان می دهد فرودگاه مهرآباد با تعداد پرواز کمتر نسبت به بسیاری از فرودگاهها، انتشار آلاینده بیشتری به طور روزانه دارد که یکی از دلایل آن عمر نسبتاً بالای ناوگان هوایی در ایران است. دلیل دیگر این موضوع می تواند استفاده از هواپیماهایی همچون MD83 و FOKKER100 باشد که آلایندگی بالایی در عین قابلیت حمل و نقل پایین دارند.

همچنین از آنجایی که الگوی غالب باد در منطقه مهرآباد تهران در جهت غربی است، باد در این ناحیه از غرب به سمت شرق و جنوب شرق می وزد و آلاینده های تولیدی در این فرودگاه را به سمت مرکز و جنوب شهر هدایت می کند.

نتایج این مطالعات حاکی از آن است که ساعتهای اوج پروازی در این فرودگاه معمولاً 8 تا 9 صبح و 21 تا 22 شب است که در این ساعتها بیشترین میزان آلاینده تولید می شود. همچنین نتایج ناشی از شبیه سازی فرودگاه مهرآباد به عنوان یک منبع آلاینده حاکی از آن است که این فرودگاه نقش مهمی در تولید بیش از حد مجاز آلاینده اکسید نیتروژن دارد.

آلودگی صوتی 115 دسی بلی در هنگام نشت و برخواست هواپیماها
نتایج حاصل از بررسی های شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان می دهد که تمامی نواحی (با کاربری های متفاوت) که در منطقه تهرانسر و منطقه 9 واقع شده اند در معرض آلودگی صوتی بیش از حد استاندارد قرار دارند و درواقع این آلودگی در مکانهایی که در نزدیکی مسیر پرواز هواپیماهاست بسیار بیشتر است. در منطقه تهرانسر آلودگی صوتی در روز بین 58 تا 68 دسیبل و درشب بین 53 تا 63 دسیبل است که نشان می دهد اکثر نواحی مسکونی در معرض صدای بیش از حد استاندارد مناطق مسکونی (55 دسی بل در روز و 45 دسی بل در شب) قرار دارند.

همچنین این بررسی ها نشان می دهد آلودگی صوتی ناشی از فرودگاه در روز برای منطقه 9 بین 55 تا 77 دسیبل است. به بیان دیگر این منطقه حدود 0 تا 22 دسیبل از حد استاندارد مناطق مسکونی انحراف دارد و در شب نیز تراز صوتی بین 45 تا 70 دسیبل است که حدود 0 تا 25 دسیبل از حد استانداردانحراف دارد.

براین اساس می توان گفت نتایج حاصل از نقشه های ترازبندی آلودگی صوتی ناشی از فرودگاه در منطقه 9 و تهرانسرنشان داده است که بیشتر خیابانها، مکانهای مسکونی و تجاری که در مسیر پرواز قرار دارند درمعرض آلودگی صوتی بیش از حد استاندارد هستند. به طور مثال در منطقه 9 محدوده بین خیابان های هاشمی تا شمشیری میزان آلودگی صوتی بیش از 18 دسیبل از حداستاندارد انحراف دارد در حالی که در منطقه تهرانسر تقریبا در تمامی سطح منطقه میزان آلودگی صوتی،بیش از 12 دسیبل از حد استاندارد انحراف دارد.

همچنین بررسی ها نشان می دهد میزان آلودگی صوتی هنگام نشست و برخواست هواپیماها در محدوده منطقه 9 بین 100 تا 115 دسی بل و در محدوده تهرانسر بین 90 تا 110 دسی بل نیز می رسد.

وضعیت بحرانی مراکز آموزشی و درمانی اطراف فرودگاه از نظر آلودگی صوتی
در مطالعات انجام شدهدرباره وضعیت آلودگی هوا و صدا در محدوده اطراف فرودگاه مشخص شده است که بسیاری از مراکز آموزشی و درمانی منطقه 9 و همچنین محدوده تهرانسر از آلودگی صوتی رنج می برند و وضعیت بحرانی دارند . چنانچه به طور مثال در منطقه 9 در مدارس ملاصدار ، مطهری، راه تربیت، 15 خرداد ، بیمارستانهای شریعت رضوی و 503 و مرکز درمانی نظام مافی و شهید ملکی، همچنین مرکز بهداشت غرب تهران و درمانگاه تقی نیا وضعیت آلودگی صوتی بحرانی است.

جابه جایی فرودگاه مهرآباد حداقل تا 10 سال آینده عملی نیست
با وجود اینکه آلودگی هوا و آلودگی صوتی ناشی از حضور فرودگاه مهرآباد در محدوده شهری، برای ساکنان اطراف این فرودگاه مشکلات زیادی را به وجود آورده و آنها در معرض انواع و اقسام بیماریها از ناراحتی های قلبی گرفته تا کاهش ضریب هوشی کودکان و تولد نوزادان نارس قرار داده اما به درستی مشخص نیست که طرح جابه جایی فرودگاه مهرآباد تا چه حد امکانپذیر و عملیاتی است.

محمدعلی ایلخانی رییس شرکت فرودگاه‌های کشور چندی پیش اعلام کرد: جابجایی فرودگاه بین‌المللی مهر‌آباد غیر ممکن نیست اما بسیار دشوار است و تا زمانی که توسعه فرودگاه امام(ره) به جایی نرسد نمی‌توان برای جابجایی فرودگاه مهرآباد اقدام کرد.

به گفته وی، آمارها نشان می دهد که سال گذشته بیش از 13 میلیون و 500 هزار مسافر هوایی از طریق فرودگاه مهرآباد جابه جا شده اند. همچنین سالانه بیش از 650 هزار زائر خانه خدا از طریق این فرودگاه به سرزمین وحی سفر می کنند. اگر هم این تعداد مسافر به فرودگاه حضرت امام (ره)منتقل شوند، با توجه به رشد 9 درصدی سالانه جابه جایی مسافران، باز هم سالانه بیش از 13 میلیون و 500 هزار مسافر هوایی از این فرودگاه جابه جا خواهند شد، لذا امکان جا به جایی فرودگاه مهرآباد حداقل تا 10 سال آینده عملی نیست!

در این میان محمد باقر قالیباف شهردار تهران معتقد است به علت نقش نگران کننده این فرودگاه در آلودگی هوا انتقال ان به مکان دیگر باید به سرعت انجام شود. شهرداری به صورت جدی در حال پیگیری انتقال فرودگاه مهرآباد است چرا که در زمان افتتاح، مهرآباد در حومه شهر تهران قرار داشته است، لیکن با رشد سریع شهر اکنون این فرودگاه در مرکز چندین محله پرجمعیت قرار دارد و ضرورت جابه جایی آن انکار ناپذیر است.

احمد مسجدجامعی، عضو شورای شهر تهران هم جابجایی فرودگاه مهرآباد را ضروری می داند و می گوید: دیر یا زود باید این کار را بکنیم . به لحاظ پروتکل های بین المللی قرار گرفتن فرودگاه ها در میانه شهر اشتباه است. هواپیماها برای آستانه پروازشان به اندازه هزار تا سه هزار وسیله نقلیه آلودگی ایجاد می کنند. اگر دست کم روزانه 200 پرواز داشته باشیم حداقل به اندازه 200 هزار اتومبیل آلودگی در این منطقه تولید می شود. از سوی دیگر نا امنی‌هایی که ایجاد می شود از دیگر مشکلات این فرودگاه است. در حادثه اخیر خلبان بسیار فداکار بوده وقتی می بیند که موتور هواپیماخاموش شده است هواپیما را به سمتی هدایت می کند که کم ترین جمعیت را داشته باشد اما باید چاره ای اساسی اندیشیده شود و نسبت به جابه جایی فرودگاه چاره اندیشی کرد. آنچه ما در شورا خواستیم تهیه یک طرح عملیاتی برای انتقال این فرودگاه بود. این موضوع بارها گفته شده است اما تاکنون نه سندی تهیه شده و نه گزارشی ارایه شده است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نتایج بررسی‌ میزان آلودگی هوا و صوتی فرودگاه مهرآباد/ وضعیت بحرانی مراکز آموزشی و درمانی اطراف فرودگاه» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X