جوان نوشت: استراتژی تجدیدنظرطلبان در برابر امریکا؛ سانسور اهانت‌ها، برجسته‌سازی تمجیدها

جوان نوشت: استراتژی تجدیدنظرطلبان در برابر امریکا؛ سانسور اهانت‌ها، برجسته‌سازی تمجیدها

روزنامه جوان/ متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

شاید قبل از سال 92 اثبات این نکته اندکی دشوار بود که «خوش‌بینی مفرط نسبت به نظام سلطه » جزء لاینفک مبانی سیاست خارجه جریان دوم‌خرداد است و امروز پس از گذشت نزدیک به 13ماه از روی کار آمدن دولت یازدهم می‌توان قضاوت منصفانه‌ای نسبت به مؤلفه‌های نظری و رفتاری این طیف در این حوزه داشت چراکه با تغییر رفتار ایران در تعامل با غرب و به ویژه در بحث پرونده هسته‌ای، روابط ایران با نمایندگان نظام سلطه تحولات فراوانی را تجربه کرد و با بررسی این فراز و فروها و کنش‌های جریان هواخواه غرب در داخل نسبت به این اتفاقات می‌توان به نتیجه مناسب و شفافی دراین باره رسید.
افزایش محدودیت‌ها و تحریم‌های بین‌المللی و گسترش مشکلات اقتصادی در طول سال‌های 89 تا 91 باعث آن شد تا جریان هواخواه لیبرالیسم در داخل بر تئوری سال‌های حاکمیت خود یعنی «سازش با غرب» تأکید کند و تنها راه نجات کشور را تغییر نگاه نسبت به دنیای غرب بداند.
با روی کار آمدن دولت یازدهم این اتفاق افتاد و ایران با تغییر رویکرد رفتاری محسوس در مواجهه با غرب - که ظهور و بروز آن در موضوع هسته‌ای بود - این هدف را دنبال می‌کرد که تحریم‌های بین‌المللی برداشته شده و وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم بهبود یابد. هر چند تا رسیدن به توافقنامه جامع هنوز فرصت باقی است اما می‌توان به وضوح دید که امروز پس از گذشت 13ماه از آغاز دولت تدبیر و امید و نزدیک به 9ماه از شروع مذاکرات ایران با غرب هنوز گشایشی در هیچ کدام از اهداف مترتب شده صورت نگرفته است،‌ به عبارت دیگر سیاست مورد اشاره جریان تجدیدنظرطلب‌هیچ‌گاه در طول سال‌های اخیر رو به افول حرکت نکرده و برعکس در تمام سطوح تشکیلاتی و رسانه‌ای تلاش‌های قابل‌توجهی هم داشته است، آنگونه که با رصد عملکرد روزنامه‌های زنجیره‌ای در طول 13‌ماه گذشته و همچنین نقطه‌نظرات چهره‌های مطرح این طیف در قبال موضوع امریکا - که بخشی از آن در ذیل «مذاکرات ایران و امریکایی‌ها در قالب 1+5» عنوان می‌شود - می‌توان مطالب و مواضع پرشماری را به دست آورد که در آن «ضمن تطهیر و تقدیس چهره امریکایی‌ها» به «تحمیل خوش‌بینی در افکار عموم نسبت به غربی‌ها» به صورت فراگیر و هدفمند پرداخته شده است، به عبارت بهتر می‌توان گفت بارها تأکید شده روی کار آمدن دولت یازدهم بستری تازه برای فعالیت‌های سیاسی جناح دوم‌خرداد را فراهم آورده به گونه‌ای که تئوریسین‌های این جریان بسیاری از اهداف برزمین مانده خود را با قوت بیشتری دنبال می‌کنند، از جمله این اهداف «تغییر راهبردی در سیاست خارجه» جمهوری اسلامی ایران است؛ دستور کاری قدیمی که اتاق فکر این طیف در طول ماه‌های اخیر دوباره آن را مورد توجه قرار داده است.
آنها در اولین قدم با تبلیغات گسترده و فشرده عبارت«نرمش قهرمانانه» را تحریف کرده و آن را به عنوان یک عقب‌نشینی و عقبگرد نظام از مواضع گذشته به جامعه القا می‌کردند و از این منظر دولت را تحت فشار برای انجام مذاکراتی با امتیازدهی فراوان ترغیب کرده و از سوی دیگر با «تطهیر چهره امریکایی‌ها در فاز‌های مختلف رسانه‌ای- روانی»، «مذاکره با امریکا» را در شرایط پس از انتخابات خردادماه، به عنوان یک مطالبه عمومی جا انداخته و به دولت فشار می‌آورند تا خواسته عمومی را ارج و قرب بنهد و در مسیر آن قدم بردارد.
به هر روی آنچه در این میان مهم می‌نماید برخورد دوگانه و گاه متناقض جریان رسانه‌ای و‌ابسته به طیف تجدیدنظرطلب نسبت به رفتار و مواضع نمایندگان نظام سلطه است، با این توضیح که رسانه‌های متعدد این جریان آنجایی که مقامات سیاسی غربی به افزایش تحریم‌ها دست زده یا ادبیات توهین‌آمیزی را نسبت به مردم ایران اتخاذ کرده، سانسور کرده و برعکس در جایی که مسئولان غربی چند جمله در حمایت از مذاکرات با ایران به زبان آورده را برجسته‌سازی کرده و با ذوق‌زدگی به تیتر یک رسانه‌های خود تبدیل می‌کنند.
با مرور برخی از مصادیق - یک سال گذشته - می‌توان به وضوح دید که جریان هواخواه لیبرالیسم در داخل در مواجهه با نظام سلطه «استانداردهای دوگانه» را داراست.

افزایش تحقیر و توهین
مقامات امریکایی و افراد صاحب نفوذ در ایالات‌متحده پس از توافق ژنو3، لحنی بی‌ادبانه‌تر و تند‌تر نسبت به ایران را اتخاذ نمودند. «فریبکار خواندن ایرانیان»، «تهدید مکرر ایران به حمله نظامی در صورت حل نشدن موضوع در مذاکرات»، «تهدید به افزایش تحریم‌ها در صورت نتیجه ‌ندادن مذاکرات»، «تهدید به حمله اتمی»، «کشیده‌شدن ایران به پای میز مذاکره بر اثر تحریم‌ها»، «مسئولیت‌ناپذیر خواندن ایران در عرصه بین‌المللی» و «اتهام مصرف داخلی داشتن مواضع مسئولان کشورمان» تنها بخشی از لحن اهانت‌آمیز امریکایی‌ها طی یک سال اخیر نسبت به ملت ایران و مسئولان کشورمان بوده است؛ پدیده‌ای که هیچ‌گاه پاسخ مناسب و در‌خوری از سوی مسئولان رسمی کشورها را به همراه نداشته است.

سکوت در مقابل توهین شرمن
یکی از نمونه‌‌های بارز برخورد دوگانه طیف دوم‌خرداد با نظام سلطه را باید در مواضع وندی شرمن مذاکره‌کننده ارشد تیم امریکایی در نشست ایران با 1+5 در ژنو دانست که بخشی از خط دیکته‌شده اتاق فکر تجدیدنظرطلبان به رسانه‌های‌شان را آشکار می‌کند.
درحالی که ارگان‌های مطبوعاتی تجدیدنظرطلب هماهنگ با شخصیت‌های مشهور خود مذاکرات ژنو3 را در اواخر سال 92 بسیار مثبت و امیدوارکننده ارزیابی می‌کردند، خانم شرمن بلافاصله پس از مذاکرات آب پاکی را روی دست جماعت خوش‌بین داخل می‌ریزد و اعلام می‌کند: «حوزه‌های اختلافی بسیار زیادی باقی مانده که باید بحث شود. هنوز درباره هیچ چیزی توافق نشده است.
هنوز هیچ گامی برداشته نشده است که سبب برداشته شدن تحریم‌ها به صورت ملموس شود... تا ایران گامی برندارد، تحریم‌ها تعدیل نمی‌شود.‌» اقدام غیر‌حرفه‌ای و انحصاری روزنامه‌های زنجیره‌ای در حذف و سانسور اینگونه سخنان خصمانه مقامات غربی روز سه‌شنبه شکل واضح‌تری به خود گرفت؛ آنجایی که وندی شرمن در اظهاراتی بی‌ادبانه و شرم‌آور بیان می‌کند: «‌فریب و نیرنگ بخشی از DNA ایرانیان است» و در ادامه می‌گوید: ما به دنبال حذف تحریم‌های وسیع علیه ایران نخواهیم بود و تنها به ایران فرصت می‌دهیم برای از بین بردن نگرانی‌های ما، مدتی «استراحت» کند.
نه تنها رسانه‌های هواخواهان لیبرالیسم در داخل، به سخنان توهین‌آمیز مذاکره‌کننده ارشد تیم امریکایی در مذاکرات هسته‌ای و اکنشی درخور توجه آن هم در قالب نوشتن یادداشت و مقاله نشان ندادند بلکه حاضر نشدند حتی اصل خبر را هم در صفحات خود جهت تنویر افکار عمومی و حداقل رعایت حق ابتدایی مردم، پوشش خبری دهند.

افزایش تحریم‌ها
هفته قبل بود که وزارت خزانه‌‌داری و وزارت خارجه امریکا هشت شخصیت به همراه ۲۰ شرکت و مؤسسه مالی از جمله شش نفتکش ایرانی را به بهانه نقض تحریم‌های هسته‌ای و موشکی در لیست سیاه قرار داد، این در حالی است که پس از توافقنامه ژنو3 این چندمین باری است که کارگزاران نظام سلطه با نقض این توافقنامه دامنه تحریم‌ها و محدودیت‌های بین‌المللی علیه کشورمان را گسترش می‌دهند.
در یکی از همین دست اقدام‌ها، در زمستان سال 92 و در حالی که ایران و 1+5 آماده اجرای توافق ژنو می‎شدند، دولت امریکا در اقدامی موازی با آنچه امروز انجام داده تعدادی از شرکت‎ها و اشخاص ایرانی را در لیست تحریم‎های جدید خود قرار داد، هر چند دولت امریکا مدعی بود این تحریم‎ها جدید نبوده و اجرای قانون پیشین است، اما بررسی‎ها نشان داد برخی از شرکت‎ها و اشخاص ذیل یک تحریم جدید و کاملاً بر‌خلاف توافق ژنو مورد تحریم قرار گرفته‎اند.
اما اینگونه واکنش‌های دوگانه در حالی است که مقام معظم رهبری در واکنش به رفتارهای امریکایی‌ها و متحدانش می‌فرمایند: «در یک سال اخیر به خاطر مسائل حساس هسته‌ای و تجربه‌ای که مطرح شد انجام بشود، بنا شد مسئولان تا سطح وزارت خارجه تماس‌ها، نشست‌ها و مذاکراتی داشته باشند اما از این ارتباطات نه تنها فایده‌ای عاید نشد بلکه لحن امریکایی‌ها تندتر و اهانت‌آمیزتر شد و توقعات طلبکارانه بیشتری را در جلسات مذاکرات و در تریبون‌های عمومی بیان کردند... امریکایی‌ها نه تنها دشمنی‌ها را کم نکردند بلکه تحریم‌ها را هم افزایش دادند!»

ذوق‌زدگی از اظهارات اوباما
در حالی روزنامه‌های زنجیره‌ای طی ماه‌های گذشته بارها تحریم‌های جدید امریکایی‌ها و اهانت‌های مقامات سیاسی غربی را سانسور کردند که روزگذشته در اقدامی مشترک سخنان دوپهلو و تاکتیکی اوباما مبنی بر «مشکل اعراب؛ شیعه و ایران نیست، افراطی‌گری سنی است» را در صفحات نخست خود درج کرده و موضع‌گیری رئیس دولت امریکا را با ذوق‌زدگی مفرط پوشش رسانه‌ای دادند، این درحالی است که اوباما بارها و از جمله در 16 آذر سال 92 در موضع‌‌گیری چالش‌برانگیز اعلام کرده بود: انتخاب روحانی در ایران دلیل تأثیر تحریم‌هاست... اگر ما نتوانیم به نتیجه جامع مورد رضایت ما و جامعه جهانی برسیم، آنگاه فشارها بر ایران را افزایش می‌دهیم و گزینه‌هایی که من قبلاً درباره آنها سخن گفتم، به کار گرفته می‌شود، این گزینه‌ها شامل حمله نظامی نیز می‌باشد.
به راستی چرا باید رسانه‌های پرشمار دوم‌خرداد همه اظهارات اوباما در‌باره ایران را به اطلاع مردم نرسانند و تنها به بخشی از آن بپردازند که با سیاست رسانه‌ای آنها هم سازگاری دارد؟

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جوان نوشت: استراتژی تجدیدنظرطلبان در برابر امریکا؛ سانسور اهانت‌ها، برجسته‌سازی تمجیدها» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X