راهنمای عملی دیدار با سیاره ها

راهنمای عملی دیدار با سیاره ها

ویکی پی جی/ دست کم بعد از خورشید و ماه، پنج سیاره را می شود با چشم غیرمسلح در همین آسمان دودگرفته تهران خودمان رصد کرد. اگر شما هم مثل من برای تماشای سیاره ها در آسمان شب مشتاقید، گوشی تلفن همراهتان را برای زنگ زدن در ساعت 20 و 30 دقیقه امشب تنظیم کنید، کلید در ورودی به پشت بام را بردارید (یا از مدیر ساختمان بگیرید) و روی بام منزل بروید. امیدوارم افق جنوب غربی تان باز باشد، چون باید همان ناحیه را برای یافتن مریخ و زحل جستجو کنید. اگر نمی دانید جنوب غربی کدام جهت پشت بام است، چنانچه در شهرهای ناحیه مرکزی ایران مثل تهران و اصفهان و یزد و سمنان زندگی می کنید، جهت قبله تقریبا رو به جنوب غرب خواهد بود. حالا باید در این جهت به دنبال پیدا کردن سه ستاره کم وبیش پرنور باشید که در یک خط به صورت افقی قرار گرفته اند.
در این ناحیه از آسمان شهرها تقریبا ستاره چندان روشنی دیده نمی شود و این سه ستاره بخوبی مشخص خواهند بود. در این حالت خواهید دید که ستاره سمت چپ بشدت چشمک می زند و نورش به زرد و نارنجی نزدیک است؛ این ستاره قلب العقرب است که ابرغول سرخی است در فاصله حدود 600 سال نوری از ما.

ستاره وسطی را هم می بینید که نورش تمایل به نارنجی دارد، ولی چشمک نمی زند؛ این ستاره در حقیقت سیاره مریخ است که اکنون حدود 213 میلیون کیلومتر از ما فاصله دارد. پس از این ستاره سومی را که در این خط قرار دارد، خواهید دید که نورش سفید و مایل به زرد است و چشمک نمی زند؛ این سیاره معروف حلقه دار زحل است که اکنون بیش از 5/1 میلیارد کیلومتر از ما فاصله دارد.

تا اینجای کار دیدید که دو سیاره را توانستید با کمی دقت در افق جنوب غربی در شامگاه بیابید. اگر کمی بیشتر نجوم بلد باشید، بلافاصله پس از غروب خورشید و در نور گرگ و میش پس از غروب سیاره عطارد را هم می توانید در صورت فلکی سنبله پیدا کنید؛ به هر حال تشخیص کمی سخت است و تجربه می خواهد و برای ابتدای کار پیشنهادش نمی کنم.

حالا زنگ هشدار گوشی را برای ساعت 6 صبح تنظیم کنید. هنگام سحر و پس از به جای آوردن فریضه صبح، حدود ساعت 6 و 30 دقیقه از پنجره یا از روی بام رو به افق مشرق نگاه کنید. اندکی پیش از این که هوا کامل روشن شود، دو ستاره بسیار درخشان خواهید دید که چشمک نمی زنند و یک سر و گردن از دیگر ستاره هایی که در نور گرگ و میش صبح محو می شوند، پرنورترند. ستاره پرنوری که ارتفاع کمی از افق دارد، در حقیقت سیاره زهره است که پس از خورشید و ماه سومین جرم درخشان آسمان محسوب می شود. جرم پرنور دیگری که در رتبه دوم در آسمان صبحگاهی قرار دارد و خیلی زودتر از زهره طلوع کرده و ارتفاع گرفته، در حقیقت سیاره مشتری است که پس از خورشید و ماه و زهره، چهارمین جرم تابناک آسمان به حساب می آید.

به این ترتیب امشب می توانید دو سیاره مریخ و زحل را در شامگاه و دو سیاره مشتری و زهره را در صبحگاه فردا با چشم غیرمسلح و بدون نیاز به تلسکوپ رصد کنید. به یاد داشته باشید فقط برای دیدن اورانوس و نپتون به تلسکوپ نیاز دارید.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «راهنمای عملی دیدار با سیاره ها» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X