سطوح مانع از ملق زدن باکتری می‌شود

سطوح مانع از ملق زدن باکتری می‌شود

هوپا/ باکتری‌های شناگر مانند E. coli به جذب شدن توسط سطوح معروف هستند و هنگامی که بسیار نزدیک سطح شوند می‌توانند به دام بیفتند. مطالعه‌ای تجربی نحوه اثرگذاری حرکت ملق زدن خود باکتری را در فرایند به دام افتادن بررسی می‌کند. در مقاله ای که در Physical Review Letters، چاپ شده است؛
Jian Sheng و هم‌کارانش از دانشگاه صنعتی تگزاس، Lubbock و موسسه فناوری ماساچوست، کمبریج نشان دادند برخلاف انتظار بسیاری از پژوهش‌گران، هنگامی که باکتری نزدیک سطوح می‌شود، ملق زدن به فرار کردن آن‌ها کمکی نمی‌کند، بلکه در اصل به شدت مانع از فرار آن‌ها می‌شود. این پژوهش می‌تواند به درک بهتر رسوب‌گذاری زیستی کمک کند، که می‌تواند به عفونت‌های حاصل از ایمپلنت‌های پزشکی و استهلاک تجهیزات صنعتی مانند لوله‌ها منجر شود.
تمایل باکتری برای به دام افتادن توسط سطوح به تغییرات در سرعت سیال و میدان‌های فشار، و هم‌چنین برهم‌کنش‌های فضایی آن باکتری که به صورت فیزیکی با سطح در تماس است، نسبت داده می‌شود. چندین آزمایش این اثرات را مورد مطالعه قرار داده است، اما بیشتر آنان از باکتری تغییرپذیری استفاده کرده‌اند که در خطوطی به نسبت مستقیم شنا می‌کنند بی آن که توانایی ملق زدن داشته باشند. با این حال E. coli پرتکاپو به تناوب با آزاد کردن تاژک باکتریایی و معلق که به طور طبیعی در تنشی شدید هستند، جهت شنا کردن آنان را تغییر می‌دهد.
Sheng و هم‌کارانش از تکنیک تصویربرداری سه‌بعدی به نام میکروسکوپ هولوگرافی دیجیتال استفاده کردند تا تقریباَ 3000 شناگر E.coli را در کانالی به عمق 200 میکرومتر بررسی کنند. آن‌ها دریافتند باکتری‌ها در 20 میکرومتری سطح کانال 50% کم‌تر از آنهایی که دورتر از سطح در حال شنا هستند، ملق می‌زنند و آن ملق‌های نزدیک سطح تنها تغییرات اندکی را در جهت‌گیری موجب می‌شوند. مدل آزمایش آن‌ها نشان داد که کاهش ملق زدن به این دلیل رخ می‌دهد که نیروهای هیدرودینامیک نزدیک سطح کاهش می‌یابند و بدون این نیروها تاژک باکتریایی نمی‌تواند آزاد شود و سلول‌ها نمی‌توانند تغییر جهت دهند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سطوح مانع از ملق زدن باکتری می‌شود » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X