زندگي نوابغ كهن كشور الگويي براي داستان سرايي كودكان است

ابوالقاسم فيض آبادي روز يكشنبه در بيست و نهمين نمايشگاه بين المللي كتاب در شهرآفتاب به خبرنگار ايرنا به كتاب هاي عرضه شده از خود در اين نمايشگاه اشاره كرد و گفت: آثار و نوشته هاي من در هر دو بخش كودكان و بزرگسالان موجود است ولي آنچه مرا بيشتر به طرف خود سوق مي دهد ارائه داستان براي كودكان است.
اين نويسنده حوزه كودك و نوجوانان به آثار ارائه شده در بخش كودكان كه مورد استقبال آموزش و پرورش نيز قرار گرفته، اشاره كرد و گفت: با وجود مدت زمان طولاني فعاليت در حوزه كتاب نويسي براي كودكان، خلايي مرا رنج مي داد كه چرا كودكان با انديشمندان و بزرگان كشور ارتباط ضعيفي برقرار كرده اند.
وي در اين ارتباط گفت: به همين منظور در فكر خلق داستان هاي خيالي از دانشمندان و بزرگان كشور برآمدم تا به نوعي خاص به ديدار اين نوابغ رفته و در سفري مشترك با خيال پردازي، گوشه اي از زندگي آنان را براي كودكان با ديدي جديد بازنويسي كنم.
فيض آبادي با تاكيد بر اينكه اين نوع نگارش داستان ها براي كودكان جذاب و خواندني است، گفت: در مورد زندگينامه بزرگان و نوابغ كشور اطلاعات محدودي وجود دارد بطوريكه فقط زمان تولد و مرگ و خلق برخي از آثار آنان در دسترس است.
وي گفت: با اين نقصان و كمبود از شش سال پيش بر اين امر مترصد شدم تا با مجموعه اي از نوشته هايي خيالي از اساطير و دانشمندان كشور براي كودك و نوجوان داستان و قصه هايي را به رشته تحرير در آورم.
فيض آبادي افزود: به همين دليل دو قهرمان كودك خواهر و برادر به نام هاي داري و ناري خلق كردم تا با سفرهاي رويايي و شگفت انگيز به استقبال انديشمندان و نوابغ كشور مي روند.
وي با اشاره به اينكه بستر مكاني اين داستان ها به دليل ساده زيستي روستا در نظر گرفته شده است، گفت: اين دو قهرمان داستان مهمان خانه مادربزرگ خود در يك روستا مي شوند كه در يكي از روزها از سر كنجكاوي در مكاشفه اي در زيرزمين خانه، صندوقچه قديمي پيدا مي كنند كه در درون آن كتاب سحرآميزي بود كه مي توانستند به صورت ماشين زمان آنان را به دوران زندگي انديشمندان ايراني انتقال دهد.
فيض آبادي افزود: نخستين شخصيت داستاني براي اين قصه پردازي خيالي دانشمند نابغه ابوعلي سينا معروف به ابن سينا در نظر گرفته شد.
وي با تاكيد براينكه كودكان جسارت ارائه پرسش از بزرگترها را بايد داشته باشند، گفت: در اين مجموعه داستاني 20جلدي سعي شده تا گفت و گو بين كودكان و بزرگترها به راحتي انجام شود تا مقدمه اي براي در هم شكسته شدن تابو يا پوسته ترس كودكان از پرسش كردن از بزرگتر باشد.
فيض آبادي با اشاره به استقبال قابل توجه مردم كه منجر به چاپ چهارم اين سري از مجموعه داستان ها شده است گفت: علاوه بر اين 20 جلد كتاب داستاني، يك جلد با اين محتوا كه خود كودكان چگونه مي توانند داستان بنويسيم تهيه شده است.
وي با اشاره به اينكه عنوان روي جلد نيز خالي گذاشته شده تا به اختيار كودكان نوشته شود، افزود: در اين جلد با شرحي مختصر در ابتداي كتاب راهكارهاي به كودكان ارائه شده است تا با تقويت قوه تخيل خويش يك سفر رويايي به روزگار انديشمندان كهن كشور داشته باشد و از برخورد با زندگي اين افراد داستان سرايي كنند.
مدير مسئول انتشارات نشر نخستين با اشاره به اينكه جلد بيست و يكم اين مجموعه الگوي نويسندگي براي كودكان است، تصريح كرد: كودكان با تكميل نويسندگي اين جلد مي توانند آن را به اين انتشارات ارسال تا پس از بررسي هاي لازم به نام همان كودك چاپ و انتشار داده شود.
اين نويسنده داستان سرا در مورد نمايشگاه كتاب نيز گفت: از 29 سال پيش تاكنون نمايشگاه بين المللي كتاب در چند نقطه شهري از جمله نمايشگاه دايمي بين المللي و مصلاي تهران برگزار شده است.
وي با اشاره به اينكه از چند سال پيش تشكيل جايگاه ويژه اي براي نمايشگاه كتاب مطرح بوده، گفت: اين اميد در طول چندسال گذشته براي اهالي نشر كتاب شكل گرفته كه با ايجاد نمايشگاه مختص كتاب غرفه هاي اجاره اي در اين حوزه برچيده شود، تا اينكه امسال چشم انتظاري به پايان رسيد و اين امر در شهر آفتاب محقق شد.
اين نويسنده حوزه كودكان و نوجوانان افزود: با وجود شرايط و موقعيت جغرافيايي نمايشگاه در شهر آفتاب پيش بيني مي شد كه استقبال زيادي از مردم صورت نگيرد ولي حضور چشم گير مردم در اين نمايشگاه همه دست اندركاران اين حوزه را متعجب كرد.
وي افزود: اين حضور پرشور مردم نشان داد كه كتاب در زندگي ايرانيان جايگاه ويژه اي دارد و اين نمايشگاه تبلوري از كتاب دوستي و كتابخواني در نزد اين خيل عظيم دوستار كتاب است.
وي در مورد انتشارات نشر نخستين گفت: اين انتشارات نيز با حضور در طول دوره هاي مختلف از بدو شكل گيري نمايشگاه كتاب تاكنون سعي كرده هر سال كتاب هاي جديدي را عرضه كند.
بيست و نهمين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران با حضور 1700 ناشر داخلي و 130 ناشر خارجي در 170 غرفه برگزار مي شود.
اين نمايشگاه با شعار «فردا براي خواندن دير است...» از 15 تا 25 ارديبهشت در مجموعه نمايشگاهي شهرآفتاب برگزار مي شود.
مجموعه شهر آفتاب در اتوبان خليج فارس (عوارضي اتوبان تهران - قم)، روبه روي حرم مطهر امام خميني (ره) قرار دارد.
فراهنگ/1699 ** 1569

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «زندگي نوابغ كهن كشور الگويي براي داستان سرايي كودكان است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X