معاون صدا: رادیو در دوران جنگ رابط رزمندگان و خانواده‌هایشان بود

معاون صدا: رادیو در دوران جنگ رابط رزمندگان و خانواده‌هایشان بود

ایسنا/ معاون صدا در نشست خبری نقش ماندگار رادیو در دفاع مقدس از تولید و پخش بیش از هزار برنامه‌ی دفاع مقدسی در قالب‌ و موضوعات نمایش‌،‌ قصه‌، معرفی کتاب‌، نقش زنان‌ در دفاع مقدس‌، تحلیل فیلم‌های سینمایی دفاع مقدس‌ خبر داد.
نشست خبری محمد حسین صوفی (معاون صدا) و حمید شیخ‌محمدی (مدیر رادیو ایران و دبیر همایش نقش ماندگار رادیو در دفاع مقدس) صبح یکشنبه (23 شهریور ماه) با حضور اهالی رسانه برگزار شد. بر اساس این گزارش، معاون صدا رسانه رادیو را به عنوان یک راوی صادق در دوران دفاع مقدس معرفی کرد که توانسته اقدامات و عملکرد رزمندگان و حماسه‌های آنان رابه گوش مردم برساند.
وی گفت: رادیو در آن زمان رابطی بین رزمندگان و خانواده‌ها بود. رادیو از معدود رسانه‌های فعال و پویای آن زمان بود که وارد عمل شد و نقش این ارتباطات را برقرار کرد.او در ادامه درخصوص برگزاری اولین همایش نقش ماندگار رادیو در دفاع مقدس توضیح داد: این اقدام کار بدیع و تازه‌ای است که رادیو با هدف واکاوی اقدامات رزمندگان در آن زمان و نیز تجلیل از خدمات کسانی که در دوران دفاع مقدس صادقانه وارد عمل شدند‌، از ششم مهرماه برگزار می‌شود.
معاون صدا گفت: امسال دو دسته برنامه خواهیم داشت؛ یک دسته ویژه برنامه‌هایی هستند که در طول این سال‌ها تولید و پخش شده‌اند و دسته‌ای دیگر که کار بدیع‌، نوع و جدید است، برگزاری اولین همایش نقش ماندگار رادیو در دفاع مقدس است.صوفی همچنین در بخش دیگری از این نشست با اشاره به اینکه رادیو امسال بیش از 1000 برنامه در حوزه‌ی دفاع مقدس تولید و پخش می‌کند،‌ گفت: این برنامه‌ها با محوریت دفاع مقدس در قالب‌هایی همچون نمایش‌، قصه‌، معرفی کتاب‌، مستند‌، مصاحبه با فرماندهان و جانبازان و رزمندگان‌، تحلیل فیلم‌های سینمایی دفاع مقدس‌، بررسی هنر و ادبیات دفاع مقدس و همچنین پخش روزانه رادیوفیلم تولید و پخش خواهد شد.معاون صدا در بخشی از این نشست به انعکاس رشادت‌های ایثارگران و خدمات آنها در دوران دفاع مقدس توسط رادیو اشاره کرد و گفت: رادیو در آن زمان نقش وافری داشته است براین اساس شهدایی را هم تقدیم کرد.صوفی همچنین تاکید کرد: رادیو در حوزه اطلاع رسانی و ایجاد ارتباط با رزمندگان تراز نوینی از یک رسانه را ایفا کرد. لذا با هدف واکاوی اقدامات رادیو در آن دوران و نیز تجلیل از خدمات کسانی که صادقانه وارد عمل شده‌اند این همایش را برگزار می‌کنیم. او گفت: اولین همایش نقش ماندگار رادیو در دفاع مقدس، ششم مهر ماه برگزار می‌شود و با توجه به اینکه محور فعالیت‌های رادیویی در ایام دفاع مقدس رادیو ایران بوده است‌، لذا در برگزاری اولین همایش، محور مدیریت این همایش‌ها با رادیو ایران است؛ البته با همکاری دیگر شبکه‌های رادیویی و مشارکت نهادها و سازمان‌های نظامی،‌ انتظامی‌ و شهرداری این همایش برگزار می‌شود. در این میان سپاه پاسداران‌، سازمان بسیج، یگان‌های ارتش‌های جمهوری اسلامی‌ و بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس‌ در این همایش ما را یاری خواهند کرد.
صوفی در بخشی از این نشست همچنین از برگزاری نمایشگاهی از عکس‌های دفاع مقدس خبر داد و گفت: در این نمایشگاه کتابان همکاران رادیو در ایام دفاع مقدس نیز چاپ خواهد شد. معاون صدا همچنین مطرح کرد: در همایش‌های آتی قصد داریم از منظر علمی به موضوع دفاع مقدس و جنگ بپردازیم.
***
معاون صدا در بخش دیگری از این نشست به پرسش برخی از خبرنگاران نیز پاسخ داد.
وی در پاسخ به پرسشی مبنی براینکه رادیو پس از گذشت 26 سال چگونه می‌تواند متناسب با شرایط امروز و برای جوانان امروزی در حوزه دفاع مقدس برنامه‌سازی کند‌؟ پاسخ داد: یکی از وظایف دستگاه‌های فرهنگی این است که بتوانند متناسب با شرایط روز، نیازهای اجتماعی و فرهنگی مخاطبان را فراهم کنند. موضوع جنگ نیز در همه جای دنیا و همچنین در کشور ما به گونه‌ای است که هرچه زمان می‌گذرد تلاش می‌کنیم نقاط کشف نشده‌ای را پیدا کنیم و در اختیار مخاطبان قرار دهیم و با نگاهی هنرمندانه‌تر به دفاع مقدس بپردازیم.وی همچنین تاکید کرد: تولیدات هنری ما در زمینه فیلم و نمایش در دهه دوم دفاع مقدس بیش از گذشته بوده است؛ همچنین تولید کتاب نیز در دهه سوم دفاع مقدس بیش از پیش بوده است.معاون صدا در بخش دیگری از این پرسش و پاسخ، درباره اینکه در همایش نقش ماندگار رادیو در دفاع مقدس از چه کسانی تقدیر صورت می‌گیرد؟ گفت: سعی کرده‌ایم متناسب با ظرفیت محل برگزاری همایش‌های صداوسیما از همه طیف، چه کسانی که در دفاع مقدس نقش داشته‌اند و چه خبرنگاران‌، هنرمندان‌، فیلمسازان‌، شعرا‌، ادبا، فرماندهان‌ و کسانی که نقش مهمی در ابلاغ پیام دفاع مقدس داشته‌اند، دعوت به عمل می‌آوریم.وی گفت: تقدیر از خانواده‌های شهدای رادیو و همچنین کارگردان و نویسندگان و برنامه‌سازان حوزه دفاع مقدس در صدا و سیمای استان‌ها را نیز در این همایش خواهیم داشت. معاون صدا در ادامه این نشست در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا مبنی بر اینکه نقطه عطف برنامه‌های دفاع مقدس پس از جنگ در رادیو چه برنامه‌هایی بوده است؟ توضیح داد: رادیو در ایام دفاع مقدس این نقش را داشت که در جریان جبهه و جنگ به بیان فتوحات‌، پیروزی‌ها‌، ایجاد ارتباط بین خانواده‌ها و رزمندگان بپردازد. اما پس از ایام دفاع مقدس و جنگ با تولید مستند و مصاحبه با رزمندگان به بیان خاطرات پرداخت. همچنین پس از دوران اطلاع‌رسانی رادیو تولید آثار هنری را در دستور کار خود قرار داد تولید نمایش‌های رادیویی‌، معرفی کتاب‌ها و رمان‌هایی که افزایش پیدا کرده است؛ بنابراین رادیو از دوران تبلیغ، به دوران تبیین دفاع مقدس رسید.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «معاون صدا: رادیو در دوران جنگ رابط رزمندگان و خانواده‌هایشان بود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X