کار خارق العاده‌ی دیگر از چاپگر‌های سه بعدی؛ این بار چاپ اندام انسان

کار خارق العاده‌ی دیگر از چاپگر‌های سه بعدی؛ این بار چاپ اندام انسان

ترنجی/ دو، سه سالی است که شاهد پیشرفت چاپگر‌های سه بعدی هستیم. این چاپگرها در سال‌های اخیر پیشرفت فوق العاده ای داشته اند. و حتی شاهد چاپ اعضای مصنوعی از جمله استخوان و جمجه و… هم بودیم ولی این دستگاه نتوانسته بود اندام‌های اصلی انسان را بسازد.اما صبر کنید پیشرفت چاپگر‌های سه بعدی به گونه ایی است که در آینده ایی نچندان دور شاهد چاپ اندام‌های اصلی انسان از جمله قلب و کلیه و… را هم خواهیم بود.

فنآوری استفاده از چاپ سه بعدی برای تولید اندام‌ها به منظور پیوند زدن، یک گام به پیش برداشته است. گروهی از دانشمندان از کارولینای جنوبی به همراه همکاران چینی شان در دانشگاه چکیانگ در کشف نحوه عملکرد جوهر زیستی (بیولوژیکی) هنگام ریختن آن در چاپگر سه بعدی، پیشرفت قابل توجهی داشته اند. جوهر زیستی ترکیبی از سلول اندام‌هاست و چاپگر آن را به شیوه دقیقی برای ساختن ارگان انتخابی به کار می‌گیرد.

دکتر یوست، رئیس بخش جراحی تحقیقی دانشگاه کارولینای جنوبی: “بخش مهمی‌از کاری که ما انجام می‌دهیم، بافت سازی نام دارد. بافت سازی به معنای کاربرد تکنیک‌های اساسی مهندسی برای ایجاد بافت جدید و اجزای آن است.”

دانشمندان جوهر بیولوژیکی را با سرنگ در ظرف کشت سلول قرار می‌دهند تا نمونه‌هایی از بافت به دست آمده قابل مشاهده باشد. چاپگر برای استریل کردن سلول‌ها مجهز به پرتوی فرابنفش است و دو چراغ نصب شده در بالا با میکروسکوپ الکترونیک، نگاه نزدیک تر به سلولها را ممکن می‌سازد. با این حال دکتر یوست اعتراف می‌کند که تا ساخت اندام انسان راه درازی در پیش است. اواضافه میکند که از آغاز کار در سال ۲۰۰۳ تا کنون پیشرفت عظیمی‌در این زمینه صورت گرفته است. دانشمندان این فنآوری را “بیو پرینتر” یا چاپگر زیستی نامیده اند.

دکتر یوست: “کار مهیجی که انجام می‌دهیم چاپ سه بعدی سلول‌های زیستی است و با این چاپگر سه بعدی ما قادر به ایجاد شبکه مویرگ‌ها هستیم که می‌تواند موجب رشد و رویش بافت‌های جدید در اندام کلیدی مانند لوزالمعده (پانکراس)، کبد و کلیه شود.

به کمک فنآوری چاپ سه بعدی می‌توان از سلول‌های خود فرد برای ساختن اندام و پیوند آن استفاده کرد و مشکل سیستم ایمنی بدن و پس زدن اندام شخص ثالث را حل کرد.

و این است قدرت تکنولوژی و چاپگر‌های سه بعدی.

منتظر نظراتتان هستیم.

کار خارق العاده‌ی دیگر از چاپگر‌های سه بعدی؛ این بار چاپ اندام انسان

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کار خارق العاده‌ی دیگر از چاپگر‌های سه بعدی؛ این بار چاپ اندام انسان» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X