راه شیری جزئی از یک شبکه گسترده کهکشانی

 راه شیری جزئی از یک شبکه گسترده کهکشانی

نجوم ایران/ کهکشان ما قسمتی از یک شبکه کهکشانی است که این شبکه، بزرگتر از چیزی است که قبلا تصور می شد. راه شیری با تعدادی از کهکشانهای دیگر در حوالی مجموعه ای از خوشه های کهکشانی قرار دارد که به تازگی شناسایی شده اند، یک ابر خوشه بنام لنیاکیا (Laniakea). لنیاکیا به زبان بومی هاوایی به معنای «بیکران بهشت» است. این ابر خوشه جرم صد ملیون ملیارد خورشید را در ناحیه ای به وسعنت 520 ملیون سال نوری دارا می باشد. آر. برنت تولی (R. Brent Tully) اخترفیزیکدان از دانشگاه هاوایی و همکارانش اطلاعات مربوط به موقعیت و سرعت بیش از هشت هزار کهکشان را بررسی کردند تا به دید تازه ای از مکان راه شیری در فضا برسند. این تیم بعد از محاسبه حرکت ایجاد شده در اثر انبساط عالم، یک تصویر سه بعدی ایجاد کردند که نشان می دهد چگونه نیروی گرانش، همسایگی کیهانی کهکشان را شکل دهی می کند. نقشه جدیدی که در نشریه نیچر (Nature)4 سپتامبر ارائه شده، محدوده لنیاکیا و چارچوب شبکه مانند آنرا نشان می دهد. راه شیری در یکی از خطوط این شبکه و در یکی از چندین رودخانه فرعی تغذیه کننده کهکشانی قرار دارد. این جریانها، به دره ای گرانشی می ریزند که حدود 200 ملیون سال نوری از دو خوشه کهکشانی عظیم گونیا (Norma) و قنطورس (Centaurus) فاصله دارد. به نظر می رسد که ترکیب گرانش آنها در سایر کهکشانهای لنیاکیا از جمله راه شیری موثر باشد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان « راه شیری جزئی از یک شبکه گسترده کهکشانی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X