مثلث نوشت: جدال بر سر اقدامات حقوق بشری روحانی

مثلث نوشت: جدال بر سر اقدامات حقوق بشری روحانی

مثلث/ متن پیش رو در مثلث منتشر شده وانتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

گزارش حقوق بشری درحالی منتشر می‌شود که به زودی رئیس‌جمهور به نیویورک سفر خواهد کرد.
روز گذشته بان‌کی مون دبیرکل سازمان ملل خبر داد که گزارشی که درباره وضعیت حقوق بشر در ایران تهیه شده است را به مجمع عمومی ارسال کرده است. اظهارات بانکی‌ مون و تهیه «گزارش از راه دور» در ایران با انتقاداتی همراه بود. در یکی از مهمترین واکنش‌ها علی‌اکبر ولایتی، مشاور بین‌الملل مقام معظم رهبری گفته «ارائه گزارش بدون تحقیق، رو در روی حکومت ایران ایستادن است» این درحالی است که در کمتر از یک ماه دیگر شاهد برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل خواهیم بود. جایی که به احتمال فراوان رئیس‌جمهور در آن شرکت کرده و یا یک نماینده بلندپایه را به این مجمع می‌فرستد.
به نوشته رویترز در بخشی از گزارشی که بان‌کی مون از آن خبر داد، آمده است: «رئیس جمهور (ایران)، روحانی متعهد شده محدودیت‌های موجود در زمینه آزادی بیان را رفع و امنیت رسانه‌ها را تضمین کند. متأسفانه این وعده‌ها به پیشرفت‌های چشمگیر منجر نشده و محدودیت‌ها علیه آزادی‌های بیان، همچنان بسیاری از حوزه‌های زندگی را تحت تأثیر قرار داده‌اند.»
بخش زیادی از این گزارش براساس اسنادی است که احمد شهید نماینده دبیرکل در امور ایران آنها را تدوین کرده است و اغلب از اظهارات مخالفان نظام جمع آوری شده است.
بان کی مون در گزارش خود با اشاره به شرایط خبرنگاران و دیگر اصحاب رسانه گفته است که هنوز این وعده عملی نشده است.
در بخش‌های دیگری از این گزارش درباره وضعیت اعدام‌ها در ایران و همچنین اقلیت‌های دینی اظهارنظرهای مغرضانه صورت گرفته است.
وعده‌های رئیس جمهور در مورد شبکه اینترنت نیز از جمله مواردی است که چگونگی اجرای آن در گزارش بان کی مون مورد نقد قرار گرفته است.
به نظر می‌رسد این بخش از گزارش با هدف دامن زدن به اختلاف میان دولت و مخالفان در زمینه ارائه اینترنت نسل‌های سه و چهار باشد. در ماه های اخیر اختلاف بر سر این موضوع میان دولت، مخالفان و برخی از علما که در این زمینه فتوا صادر کردند بالا گرفته است. تا جایی که دامنه آن به سخنرانی‌های علنی رئیس‌جمهور نیز کشیده شده است. روحانی گفته بود که نمی‌توان جوانان ایرانی را پشت درهای جهان نگه داشت.

ایستادن رو‌در روی ایران
در یکی از مهمترین واکنش‌ها به این گزارش مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور بین‌المللی گفته: «اینکه دبیر کل سازمان ملل بدون تحقیق و صحبت با مسئولان ایرانی، صرفا بر اساس نظرات افرادی که با جمهوری اسلامی ایران خصومت دارند موضع‌گیری کند به معنای رودرروی حکومت ایران ایستادن است.»
ولایتی تصریح کرده است:‌آنچه که بان کی مون اعلام می‌کند در حقیقت تکرار صحبت های وزیر امور خارجه آمریکا بوده و بدون هیچ تحقیقی و صرفاً‌ بر اساس نظرات کسانی است که با جمهوری اسلامی ایران خصومت دارند.
ولایتی گفت: ما با نوع موضع گیری‌های سایر دبیر کل ها و مقام های سازمان ملل متحد و همچنین دیگر سازمان های بین المللی آشنا هستیم و از روی همین آشنایی می گویم که دبیر کل های سابق سازمان ملل مستقل تر بودند و صرف نظر از اینکه نماینده آمریکا خوشحال باشد یا نه و یا اینکه از سخنان آنها استقبال کند یا خیر اظهاراتشان را بیان می کردند ولی متاسفانه بان کی مون اینطور نبوده و ما یک کار مثبت از او که در جهت رفع مشکلات ملل مختلف باشد ندیده ایم.
دکتر ولایتی نتیجه‌گیری می‌کند دبیرکل سازمان ملل ابزار دست قدرت‌ها شده است: «سازمان ملل یا بهتر بگویم دبیر کل سازمان ملل متحد تبدیل به ابزار دست آمریکایی ها شده است و این شغل اصلی او نیست.»

به نظر می‌رسد می‌توان اظهارات ولایتی را می‌توان موضوع دولت هم دانست و در این زمینه نباید دوگانگی در برخورد را احساس کرد. دکتر ولایتی در یک سال گذشته بیشترین هماهنگی را از لحاظ نظری به دولت داشته است. نگاه وی به مسائل بین‌المللی انطباق زیادی با نظرات دولت داشته است. چه اینکه مجید تخت‌روانچی نیز همین نوع واکنش را به گزارش نشان داد.

این نوع نگاه کاملا مردود است
" معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه در مراسم بزرگداشت پنجاهمین سالگرد تاسیس روابط دیپلماتیک میان ایران و مکزیک که صبح امروز در دفتر مطالعات بین المللی وزارت امور خارجه برگزار شد، درباره گزارش مغرضانه دبیرکل سازمان ملل متحد نسبت به ایران در جمع خبرنگاران گفت: برای اولین بار نیست با این گزارشات مغرضانه روبرو می‌شویم، البته ما بار‌ها اعلام کرده‌ایم که با سیاسی شدن موضوع حقوق بشر مخالفیم.
تخت روانچی البته با وجهه دیپلماتی بیشتری با موضوع برخورد کرد و گفت: هر وقت که این گزارش به مجمع عمومی سازمان ملل رسد ما نظرات خود را اعلام می‌کنیم.

مواضع بان‌کی مون مغرضانه است
در اظهار نظری دیگر یکی از نمایندگان مجلس می‌گوید که این اظهارات هماهنگ شده و مغرضانه است. عزت الله یوسفیان ملا گفت: سازمان ملل به جای گسترش صلح وامنیت درجهان به مرجع ابرقدرت ها برای آسیب رساندن به کشور های مسلمان تبدیل شده است.
او در واکنش به گزارش دبیرکل سازمان ملل مبنی براینکه وعده‌های رئیس جمهور ایران درباره بهبود شرایط حقوق بشر و آزادی‌ بیان محقق نشده است، گفت: باید دید که معنی ومفهوم آزادی بیان از منظر دبیرکل سازمان ملل چیست، اگر منظور از آزادی بیان این است که همجنسگرایان با هم ازدواج کرده و بی بند و باری ها افزایش پیدا کند، به طور قطع این رفتارها درجمهوری اسلامی ایران رخ نمی دهد.
این نماینده مجلس نیز به حساسیت در زمان انتشار این گزارش اشاره کرده و آن را هماهنگ شده می‌داند. یوسفیان ملا وی با بیان اینکه مواضع سازمان ملل درباره حقوق بشر درایران خصمانه و هماهنگ شده است، تصریح کرد: رئیس جمهور ایران در آینده ای نزدیک در نشست مجمع عمومی سازمان ملل شرکت می کند و درست نیست که دبیرکل یک سازمان بین المللی این چنین درباره کشورها مغرضانه صحبت کند، ازاین رو دبیرکل سازمان ملل باید بگوید که چه اتفاقی رخ داده که اینگونه درخصوص نقض حقوق بشر درایران موضع گیری می کند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مثلث نوشت: جدال بر سر اقدامات حقوق بشری روحانی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X