آیا کاهش قیمت نفت باعث تغییر اوضاع به نفع غرب می شود؟

آیا کاهش قیمت نفت باعث تغییر اوضاع به نفع غرب می شود؟

بولتن نیوز/ متن پیش رو در بولتن منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.
تحلیلگران می گویند که روسیه و ایران به شدت وابسته به فروش نفت هستند و با قیمتهای کنونی با کمبود بودجه مواجه می شوند که موجب تضعیف جایگاه آنها هنگام مذاکره بر سر حاکمیت اوکراین یا مساله هسته ای ایران می شود.

با توجه به بروز شدید ترین درگیری ها در عراق نسبت به دهه گذشته، کاهش قیمت نفت به پایین ترین رقم در دو سال گذشته باعث غافلگیر شدن اکثرناظران، و افزایش تنش بین غرب و روسیه و نیز فشار تحریم ها علیه ایران شده است.

با وجود افزایش تولید نفت آمریکای شمالی و نزول تقاضا که قیمت را به زیر 100 دلار در هر بشکه کاهش داده است، بازهم انقلاب نفتی شیستی که در حال ایجاد یک برتری سیاسی و اقتصادی برای واشنگتن و متحدان غربی آن است از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
تحلیلگران می گویند که روسیه و ایران به شدت وابسته به فروش نفت هستند و در صورت باقی ماندن قیمت در سطوح کنونی با کمبود بودجه مواجه می شوند، که این امر موجب تضعیف جایگاه آنها هنگام مذاکره بر سر حاکمیت اوکراین یا مساله هسته ای ایران می شود.
تولید بیشتر نفت از سوی آمریکا و نیز کانادا باعث ایجاد سپری در مقابل تهدید اقدام انتقام جویانه روسیه در قطع عرضه نفت و گاز یا کاهش بیشتر تولید نفت خاورمیانه می شود.
پروفسور پل استیونز از اتاق فکر چاتم هوز لندن می گوید: «افزایش تولید مطمئنا به نفع آمریکاست. روس ها در مقابل کاهش قیمت نفت خیلی آسیب پذیر نشان می دهند. ما نمی دانیم که این امر تا چه حد روی رفتار آنها در اوکراین تاثیرگذار است، اما مطمئنا آنها بروز فشار روی بودجه شان را احساس خواهند کرد.»
با تحریم اقتصاد روسیه توسط آمریکا و اتحادیه اروپا به خاطر مسائل اوکراین، روبل هم اکنون به پایین ترین ارزش خود نسبت به دلار در طول تاریخ رسیده است. این امر باعث افزایش هزینه روسها برای وارادات خیلی از اقلام مانند سبزیجات و کالاهای لوکس شده است.
تولید روزانه نفت در آمریکا از زمان بحران مالی به شدت افزایش یافته است. در سال 2010، این کشور هنوز نیمی از نفت مصرفی خود را وارد می کرد، اما اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش بینی می کند که در سال آینده این نسبت به زیر 20 درصد می رسد.
با وجود ادامه ممنوعیت صادرات نفت خام آمریکا، هزاران بشکه نفت تولیدی غرب آفریقا و خاورمیانه به دنبال مشتری جدید هستند. در حالی درآمد شرکتهای انرژی آمریکایی شاید به خاطر قیمت پایین تر کاهش یابد، اما مصرف کنندگان از کاهش قیمت بنزین منتفع خواهند شد.
در مورد ایران، قیمت پایین تر نفت نه تنها به اقتصاد آن ضربه می زند، که همین الان هم به خاطر تحریم هایی که باعث کاهش فروش نفت آن شده ضربه خورده است، بلکه این یعنی که فشار کمتری روی غرب برای حصول سریعتر توافق با تهران بر سر برنامه هسته ای وجود دارد.
تحلیل گران می گویند که با کاهش قیمت نفت، انگیزه های اقتصادی برای بازگرداندن نفت ایران به بازار جهانی کاهش یافته است، که این امر باعث می شود قدرتهای غربی روی رسیدن به خواسته های خود پافشاری بیشتری کنند.
بعضی از تحلیلگران انرژی حتی می گویند که داعش، که تعدادی از میادین نفتی در سوریه و عراق را در اختیار گرفته نیز از کاهش قیمت نفت آسیب خواهد دید چون مجبور شده است که در بازار سیاه فروش نفت که منبع تامین درآمد آن است تحفیف بیشتری به خریداران بدهد.
هفته گذشته فرانسیسکو بلنچ، تحلیلگر بانک سرمایه گذاری مریل لینچ با ادعای اینکه عربستان سعودی از کاهش قیمت راضی است گفت: «پیشرفت های اخیر داعش باعث آشفته شدن صحنه سیاسی خاورمیانه و تغییر انگیزه بازیگران مهم منطقه ای و جهانی شده است.»
بلنچ افزود: «قیمت پایین تر نفت به داعش، ایران و روسیه آسیب می زند، اما به غرب کمک می کند»، و یادآور شد که قیمت درنظرگرفته شده برای نفت در بودجه روسیه حدود 105 دلار برای هر بشکه بوده است.
واکنش اوپک
در مورد عربستان سعودی، بزرگترین صادرکننده نفت خام جهان، قیمت پایین تر شاید باعث بروز مشکلات بودجه ای کوتاه مدت شود، اما ناظران معتقدند که این کشور حاضر است این مشکلات را تحمل کند تا به رقبای منطقه ای آن از جمله ایران ضربه بزرگتری وارد شود.
عربستانس سعودی سالهاست که می گوید نیاز جهان به نفت را تامین خواهد کرد.
وزیر نفت سعودی علی النعیمی روز پنجشنبه در کویت هنگانی که از وی پرسیده شد که آیا کاهش قیمت ها باعث نگرانی این کشور می شود یا خیر گفت: «آیا شما تاکنون من را نگران دیده اید؟»
وی به رویترز گفت:‌« این نخستین باری نیست که قیمتها تغییر می کنند، قیمتها همیشه تغییر می کنند. این یک چرخه همیشگی است.»
دیگر کشورهای خلیج فارس که در اجلاس وزرای نفت منطقه شرکت کرده بودند گفتند که بعید است کاهش قیمت نفت با واکنش اوپک مواجه شود مگر اینکه قیمت نفت به زیر 85 دلار به ازای هر بشکه سقوط کند.
ساموئل کیزوک، مشاور ارشد امنیت انرژی آژانس انرژی سوئد به رویترز گفت: « این مساله ای است که در خلیج فارس و نیز اوپک ذهن ها را به خود مشغول کرده است، اما باید به یاد داشته باشیم که از نگاه آنها این مساله پس از ماهها ثبات در بازار رخ داده است.»
کیزوک می گوید عربستان سعودی احتمالا همچون سالهای گذشته به دنبال "مدیریت ذره بینی" تولید خواهد بود، اما بعید است که به صورت رسمی در اوپک خواهان کاهش قیمت نفت شود.
گرچه تولید نفت آمریکا به شدت رو به افزایش است، بخشی از این رشد تولید جهانی ناشی از کشورهایی است با خطر قطع تولید مواجه هستند، مانند لیبی و نیجریه.
کیزوک گفت: « در واقع هیچ بهبود ساختاری در اوضاع این کشورها پیش نیامده است، که معنی این است که افزایش تولید به شدت ناپایدار است.»
شرکت ملی نفت لیبی هفته گذشته گفت که تولید نفت لیبی دوباره به 800،000 بشکه در روز رسیده است، که هشت برابر حجم تولید نفت آن در همین چند ماه پیش است.
اما با وجود این افزایش تولید که پس از حصول توافق بر سر بازگشایی یک بندر تحت کنترل شورشیان حاصل شده، دولت در حال از دست دادن کنترل خود بر این کشور است؛هم اکنون یک گروه مسلح در حال تلاش برای تصرف پایتخت این کشور یعنی طرابلس است.
در حال حاضر، افزایش شدید تولید نفت آمریکا و تقاضای ضعیف باعث شده است که معامله گران شروع به ذخیره کردن بشکه ها کنند، چون منتظر صعود مجدد قیمت نفت هستند.
آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد: «با توجه به شرایط ناپایدار در خاورمیانه و شمال آفریقا، این افزایش تولید به نفع امنیت جهانی انرژی است.»

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آیا کاهش قیمت نفت باعث تغییر اوضاع به نفع غرب می شود؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X