نمایش فیلم‌های موبایلی هنرمندان

نمایش فیلم‌های موبایلی هنرمندان

مهر/ روز یکشنبه 23 شهریورماه و در دومین روز از برگزاری جشنواره فیلم و عکس «همراه تهران» در پردیس سینمایی ملت، جلسات نقد و بررسی فیلم ها برگزار شد و مردم از گالری های عکس بازدید کردند و به تماشای فیلم های بخش «نگاه هنرمند» نشستند.
دومین روز از برگزاری جشنواره فیلم و عکس «همراه تهران» با حضور بازدیدکنندگان از گالری و همچنین عکس های حاضر در جشنواره آغاز شد. در این روز تعدادی از فیلم سازان حاضر در بخش «از نگاه همراه» که برای تماشای آثارشان به جشنواره آمده بودند، همراه با خانواده و دوستان خود از گالری عکس های جشنواره بازدید کردند.
عکس های راه پیدا کرده به دومین جشنواره فیلم و عکس «همراه تهران» از 21 شهریورماه در 3 بخش اصلی، تهران و دانشگاه به 2 صورت بخش چاپ و اسلایدشو از ساعت 16 هر روز در معرض دید عموم و علاقمندان قرار گرفته است.
از 270 عکس موبایلی راه پیدا کرده به نمایشگاه، 52 عکس در بخش اصلی،27 عکس در بخش دانشگاه «از نگاه همراه» و 70 عکس در بخش «تهران از نگاه همراه» به 2 صورت عمودی و افقی چاپی بر روی دیوار نصب شده‌اند. بقیه عکس ها به صورت اسلایدشو نمایش داده می شوند. این عکس ها از میان 3 هزار و 963 عکس رسیده به مرحله داوری انتخاب شده اند.
عکس ها به صورت رنگی و سیاه و سفید با سوژه هایی چون شهر، محیط اطراف، زندگی اشخاص، آلودگی های شهری و حال و هوای دانشگاه هستند.
گیزلا سینائی: به پروژه ی بعدی ام فکر می کنم
گیزلا وارگا سینایی پیش از اکران فیلم موبایلی خود به نام «سفرنامه» گفت: خیلی از همکاران از انتقادات ناراحت، خیلی ها هم از تعریف و تمجید خوشحال می‌شوند. هنر به مثابه زایش است، اثر هنری وقتی به دنیا می آید باید زندگی خودش را داشته باشد. من به عنوان سازنده این اثر برای آن آرزوی موفقیت می کنم.
پس از نمایش فیلم «سفرنامه» گیزلا سینایی نقاش و کارگردان فیلم و مهدی آشنا دبیر بخش «نگاه هنرمند» جشنواره با حضور روی صحنه به پرسش های مطرح شده مخاطبان پاسخ دادند. سازنده فیلم «سفرنامه» درباره این که ایده فیلم از کجا آمده است، گفت: زمانی که جشنواره فیلم و عکس «همراه تهران» از من خواست تا فیلمی بسازم، فکر کردم بهترین راهی که وجود دارد ساختن فیلمی درباره فعالیت هنری و تجسمی خودم است. یکی از کارهای من که در فیلم هم دیده شد، لوحی 15 متری است که بر روی آن از دوران تولد تا به امروزم را به تصویر کشیده ام. تصمیم گرفتم تا برای نشان دادن دوران زندگی و حال این روزهایم از این اثر در ساخت فیلم استفاده کنم.
وی افزود: این اثر نمایش دهنده مراحل مختلف زندگی من، از تولد در مجارستان، تحصیل در وین و سفر به ایران در 47سال پیش است. چاقوهای نقاشی شده ای هم که در فیلم نمایش داده شد، از دیگر آثار نمایش داده شده من است.
گیزلا سینایی در پاسخ به پرسشی درباره موسیقی متن فیلم «سفرنامه»، گفت: ترانه فیلم، فولکلور قدیمی مجارستانی بود. در نمایشگاهی که سالها قبل در شهر بوداپست برگزار کردم، هنرمندی مجارستانی این آهنگ را برای من اجرا کرد و آلبوم کار خود را به من اهدا کرد. در هنگام تدوین فیلم به صورت تصادفی با این آهنگ برخورد کردم و احساس کردم که بهتر از این آهنگ را نمی توان انتخاب کرد. با استفاده از زیرنویس هم درک این موسیقی برای مخاطبان فارسی زبان بهتر امکان پذیر شد.
آثار هنرمندان غیر فیلم ساز اتفاق مهم جشنواره است
مهدی آشنا، دبیر بخش «نگاه هنرمند» جشنواره با اشاره به این که در دور اول «نگاه هنرمند» تمام هنرمندان این بخش در حوزه فیلم سازی فعال بودند، حضور هنرمندان غیر فیلمساز را اتفاق مهم دومین دوره جشنواره دانست. آشنا در ادامه حرف هایش عنوان کرد: با پیشنهاد دبیر جشنواره و پیگیری های انجام شده، هنرمندانی از شاخه های مختلف هنری را به ساخت فیلم دعوت کردیم. دبیر بخش «نگاه هنرمند» در ارتباط با انتخاب خانم سینایی به عنوان هنرمند فیلمساز گفت: وقتی که پیشنهاد ساخت فیلم را به خانم سینایی دادیم با تعجب گفت که من نقاش هستم، مگر می توانم فیلم بسازم. روز اول جشنواره که فیلم خانم سینایی را دیدم، بسیار از حضور او خوشحال شدم. شاعرانگی مشخصه اصلی فیلم خانم سینایی بوده و به نظر من این مشخصه مربوط به فضای تولد و زندگی ایشان است. آشنا اضافه کرد: فیلم های متعلق به هنرمندان غیر سینمایی، نگاه جدیدی را به حوزه فیلمسازی در این جشنواره اضافه کرد.
ساختن فیلم با موبایل گستره جدیدی را برایم گشوده است
گیزلا سینایی در ادامه صحبت هایش به زندگی مشترک خود با خسرو سینایی کارگردان مطرح سینمای ایران، که در محل برگزاری نشست حضور داشت اشاره کرد و گفت: مرز هنرهای گوناگون در حال تحلیل رفتن است. ابزار کار چندان اهمیت ندارند، مهم ارائه اثر است. نقاشی تمام زندگی من است و سالها با آن زندگی کرده ام. نقاشی یک هنر انفرادی است که هنرمند در آن به تنهایی اثر خلق می کند. تجربه فیلم سازی از حیث جدید و مشارکتی بودن برایم بسیار جالب بود.
مهدی آشنا در پایان این نشست با اشاره به گسترش امکانات دیجیتال و راحت تر شدن ساخت فیلم به وسیله موبایل، گفت: ابزار ساخت فیلم در برابر اندیشه ای که پشت آن قرار دارد ارزش کمتری دارد. مهمترین عامل در دنیای هنر تفکر هنرمند است. بخش «نگاه هنرمند» هر روز در 2 سانس و با حضور هنرمند سازنده فیل، همراه با نشست پرسش و پاسخ برگزار خواهد شد.
اکران فیلم های قباد شیوا و نیکی کریمی در جشنواره «همراه تهران»
سومین روز از جشنواره فیلم و عکس «همراه تهران» با پخش فیلم های قباد شیوا و نیکی کریمی در کنار 15 فیلم حاضر در بخش رقابتی «نگاه همراه» برگزار می شود.
«فیلمک» ساخته قباد شیوا، گرافیست و هنرمند تجسمی ساعت 19:45 روز 23 شهریور در بخش «نگاه هنرمند» اکران می شود و در همین بخش فیلم «رنگ آبی ات پیدا نیست» ساخته نیکی کریمی نیز در ساعت 21:40 نمایش داده می شود. طبق جدول نمایش فیلم در دومین روز جشنواره، 15 فیلم حاضر در بخش های رقابتی نیز به نمایش در خواهند آمد. در سانس 18.30 فیلم های «همراه آخر» ساخته امین کشاورز، «mon amor » ساخته آرین وزیر دفتری، «هفت فرمان فیلم سازی» از امیر رضا رشتی، «مجید» ساخته بابک حبیبی فر، « ...!» از زهرا طبیبی، «خواب های دوران طلایی» ساخته بابک حبیبی فر و «زیر بازارچه شهر ما» از یاشار دادبخش صباح روی پرده می روند.
در سانس بعدی ساعت 20.30 فیلم های «سلفی» ساخته محمد اسماعیل جلایر، «30بیل» کار نورایمان مشایخی، «این سوی دنیا/آن سوی ذهن» از محمدهادی هنرپیشه، «لنگه به لنگه» ساخته ایرج علی جو، «کیف دایی کو؟» کار منصور تیمورزاده، «فرشته تا تجریش» کار مهراو نوری و «من» ساخته علیرضا نصرتی اکران می شود.
2 فیلم خارج از مسابقه با عنوان «تا دیر وقت» ساخته مصطفی معارف وند و «زندگی جاریست» ساخته آرش شهبازی نیز به ترتیب در سانس های 18.30 و 20.30 روی پرده می‌روند.
غرفه شبکه مستند در نمایشگاه جشنواره «همراه تهران» شبکه مستند که مهمترین برنامه خود را به پخش فیلم و عکس مستند از مردم ایران اختصاص داده است، با برپایی غرفه در نمایشگاه تخصصی دومین جشنواره فیلم و عکس «همراه تهران» حضور دارد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نمایش فیلم‌های موبایلی هنرمندان» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X