سرمقاله ایران/ رهبری و راهبرد حمایت از دولت

سرمقاله ایران/ رهبری و راهبرد حمایت از دولت

ایران/ «رهبری و راهبرد حمایت از دولت» عنوان یادداشت روز روزنامه ایران به قلم ناصر پیران است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

ساعت‌های پایانی نشست مجلس خبرگان با اتفاقات مهمی همراه شد؛ اتفاقاتی که بلافاصله بازتاب گسترده در محافل سیاسی داخل و خارج پیدا کرد. در محور این اتفاقات دیدار صریح و صمیمی اعضای خبرگان با رهبر معظم انقلاب قرار دارد. مجلس خبرگان نهادی است که وزن بالای تأثیر آن در چرخه امور سیاسی کشور از نگاه ناظران مکتوم نیست. جدای از اختیارات حساسی که قانون اساسی برای این نهاد قائل شده، اعضای این مجلس اغلب تصدی امامت شهرها و استان‌های کشور را برعهده دارند، از همین روست که مسئولان عالی نظام از نشست‌های دوره‌ای این مجلس برای همراهی و همفکری اعضای خبرگان با سیاست‌های کلان نظام بهره می‌جویند.
لذا انتظار می‌رود که بیانات اخیر مقام معظم رهبری در نشست صریح با خبرگان به صورت معیار و مبنایی تازه در موضعگیری آینده این طیف از شخصیت‌های سیاسی و مذهبی نظام در آید.

گفتار رهبر معظم انقلاب در محفل خبرگان حاوی صریح‌ترین عبارات در ارزیابی عملکرد دولت یازدهم است. در این باره پاره‌ای نکات قابل ذکر است:

1- پیدا است که نگاه عالی‌ترین مقام سیاسی کشور به کارنامه دولت، نوعی فصل‌الخطاب است و تأکیدات ایشان بر موفقیت‌های دولت و راه روشن آینده در چنین جمعی معنا و مفهوم خاص خود را دارد. رهبر معظم انقلاب در مهم‌ترین فراز از تحلیل‌های خویش، مسئولیت و وظایف نهادها و ارکان دیگر نظام در قبال دولت را یادآوری کردند. از نگاه ایشان در شرایط فعلی مسأله «حمایت و همراهی با دولت» یک ضرورت ملی است. عبارت‌های مختلف در بیانات رهبر معظم انقلاب دقیقاً دلالت بر این دارد که موضوع همکاری با قوه مجریه برای پیشبرد مأموریت‌های خطیری که این قوه برعهده دارد جنبه یک فریضه ملی و همگانی به خود گرفته است.

واقعیت این است که دولت یازدهم چنان که رئیس آن بارها تشریح کرده، وارث مشکلات عدیده‌ای در عرصه داخلی و بین‌المللی است که برای عبور از این چالش‌ها و مشکلات باید نوعی عزم ملی شکل بگیرد. در این راستا اکنون دولت حسب وعده و عهدی که با مردم بسته مأموریت‌ها و اقداماتی را در حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و سیاست خارجی پیش گرفته که تحقق و تأمین آنها نیازمند حمایت و همراهی سایر ارکان حکومت است. در این رابطه، روحانی، بارها تصریح کرده مشکلات عمیقی که دامنگیر کشور است، حل و فصل شان در گرو همکاری سایر قوا است. در این وضعیت توصیه‌های مکرر رهبر معظم انقلاب به پشتیبانی از دولت، این پیام روشن را به اجزا و ارکان مختلف نظام منتقل می‌کند که موفقیت دولت در این برهه، موفقیت نظام و کشور است و همه دستگاه‌ها و نهادها به دور از نگاه‌های صنفی و سازمانی باید تحقق اصل منافع ملی را در مسیر حرکت دولت بجویند. «عزم ملی» که ترجیع‌بند بیانات رهبری است ترجمان همان اصل «بسیج منابع و قوا» در بزنگاه‌های توسعه سیاسی و اقتصادی یک کشور است. اولین انعکاس پیام موضعگیری رهبر معظم انقلاب را می‌توان در تریبون‌های دیروز نماز جمعه مشاهده کرد، آنجا که بلندپایگان مذهبی و سیاسی، افکار عمومی را برای حرکت به سوی تغییر در ساختار ناکارآمد اقتصادی و اجتماعی مهیا می‌سازند، جست وجو کرد. بنابراین انتظار می‌رود همه شخصیت‌ها و قوای تأثیرگذار کشور، راهبرد اعلام شده رهبر معظم انقلاب را در فضای امروز نصب‌العین قرار دهند. کما این که شخص رئیس جمهوری و اعضای دولت اولین گام را برای تأمین خواسته‌ها و منویات ایشان برداشتند و روحانی در دستورالعملی به معاون اول و وزرای خود بر اجرایی کردن توصیه‌های رهبری در عرصه‌های مختلف تأکید ورزید.

2- بیانات صریح رهبر معظم انقلاب از چنان ظرفیت تأثیرگذاری برخوردار است که انتظار می‌رود به فضای بدبینی و سوءتفاهم در صحنه سیاسی ایران پایان دهد. فضایی که در آن برخی رندانه تلاش می‌کردند تا خط فاصلی میان رأس و ارکان هرم نظام سیاسی ایجاد کنند. از همین رو رهبر معظم انقلاب مراتب رضایتمندی خویش از کار مدیران و مجریان امور را با شفافیت کامل ابراز کردند. مهر تأیید عالی‌ترین مرجع نظام در دفتر عملکرد دولتمردان در حالی ثبت شد که پیش‌تر عده‌ای آگاهانه یا ناخودآگاه به تفسیر و گمانه‌زنی درباره نگاه رهبری به دولت مبادرت کرده بودند.

برخلاف پندار عده ای از سیاست پیشه گان مواضع رهبری همواره در بزنگاههای حوادث با صراحت بیان شده است چنان که ایشان گفته اند در طرح مسائل به هیچ وجه با کسی تعارف ندارند و اینگونه نیست که حرفی را علنی و سخنی را غیر علنی مطرح کنند. لذا این بار نیز با قاطعیت اعلام کردند که دولت کارهای بسیاری انجام داده و موفق بوده است.

اهمیت این مطلب از آن روست که همه مسئولان و مقامهای دولت از رئیس جمهوری گرفته تا معاونان و وزرا تاکید دارند که تحقق طرحها و برنامه های کلان آنها اولا با انطباق و هماهنگی کامل با ایشان تنظیم می شود ثانیا به ثمر رسیدن این طرحها در گرو حمایت های ارزشمند رهبری است. اکنون این واقعیت روشن پیش روی شهروندان ایرانی است که جامعه ما با مجموعه ای از چالشها ، اسیبها و تنگناها بویژه در حوزه اقتصادی و بین المللی روبرو است که جز با تدبیر و راهبری مقام اول نظام ، عبور از آنها ممکن نیست. شرایط حساس کشور به سیاستمداران دیکته می کند که در دوره ای خطیر چون امروز از حاشیه ها دوری جویند و حل مسائل مهم کشوری چه در عرصه داخلی و چه در عرصه خارجی را بر جدال های بی حاصل فرسایشی ترجیح دهند.

این سخن در واقع به معنای دور نگه داشتن نهادها و قوای حاکمیتی از جنجالها و کشاکشهای مرسوم سیاسی است. اندیشیدن به نیازها و مطالبات مردم و تکیه بر اصل منافع ملی در این برهه بهترین پاسخ به منویات رهبر معظم انقلاب است که سکان هدایت جامعه بزرگ ایران را در بحر متلاطم منطقه به سوی افق روشن آینده در دست دارد .

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله ایران/ رهبری و راهبرد حمایت از دولت» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X