رضایی: اقتصاد مقاومتی گامی به سوی اجرای الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفته است

رضایی: اقتصاد مقاومتی گامی به سوی اجرای الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفته است

ایرنا / دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که اقتصاد مقاومتی گامی به سوی اجرای الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفته است گفت: این الگو دارای حلقه های متعددی است که اقتصاد مقاومتی، حلقه اقتصادی آن است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «محسن رضایی» روز یکشنبه در کارگاه آموزشی اقتصاد مقاومتی افزود: اقتصاد مقاومتی گفتمانی مدیریتی است که به کمک اقتصاد آمده تا بتواند کشور را در مسیر پیشرفت قرار دهد.

وی با بیان این که علوم اقتصادی در سال های اخیر در حال گسترش بود و رشد بسیاری داشته است، خاطرنشان کرد: دنیای سرمایه داری نتوانست خود را از نوسانات بوجود آمده در بازار نجات دهد و ممکن است کشوری در طی سال های طولانی سرمایه گذاری های فراوانی انجام دهد، اما یک شوک باعث می شود که میلیاردها ضرر کنند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: در کشورهای غربی دولت ها نتوانستند مساله هزینه ها و مالیات را حتی با دخالت های خود حل کنند بنابراین ادبیات جدیدی در اقتصاد به نام اقتصاد مقاومتی ایجاد شده است.

رضایی با یادآوری این که اقتصاد مانند خانه ای است که موقعیت آن در اثر تاثیرگذاری و تاثیرپذیری گاهی کاهنده و گاهی فزاینده است، اظهار داشت: در جمهوری اسلامی ایران باید تاثیرگذاری و تاثیرپذیری در سند چشم انداز 20 ساله کشور را بررسی کنیم تا ببینیم وضعیت اقتصادی کشور بهتر یا بدتر شده است.

وی همچنین گفت: اقتصاد مقاومتی این تاثیرگذاری ها و تاثیرپذیری ها را مدیریت می کند و چراغ راه چشم انداز 20 ساله کشور خواهد بود زیرا گفتمانی مدیریتی که می تواند به اقتصاد کمک کند.

رضایی با بیان این که اقتصاد مقاومتی می تواند جمهوری اسلامی را به سمت پیشرفت سوق دهد ، تصریح کرد: برای اجرایی کردن اقتصاد مقاومتی باید به درک مشترکی از توسعه در کشور دست یابیم زیرا الگویی مدیریتی - گفتمانی و اقتصادی می خواهد ما را به چشم انداز 20 ساله برساند.

وی با طبقه بندی اقتصاد مقاومتی بر اساس مفاهیم اقتصادی تصریح کرد: از بعد کلان رشد اقتصادی، توسعه ملی، فرهنگ جهادی یا انگیزه ها و سیاست های اقتصادی دولت می تواند در اجرای اقتصاد مقاومتی تاثیرگذار باشد.

وی یادآور شد: اقتصاد مردمی - دانش بنیان سازی اقتصاد روی فرهنگ جهادی و اصلاحات اقتصادی می تواند زمینه ساز توسعه کشور از طریق اقتصاد مقاومتی باشد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، کارآفرینی در اقتصاد مقاومتی را نیز مهم ارزیابی کرد و خاطرنشان کرد: دانش بنیانی ، دولت اقتصادی و سیاست های اقتصادی دولت باعث اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی می شود زیرا اقتصاد مقاومتی در سطح کلان و برای اداره کشور تنظیم شده است.

رضایی ادامه داد: ممکن است کشوری در اثر شوک های اقتصادی دچار مشکل شود اما در اقتصاد مقاومتی تهدیدات اقتصاد کشور که ممکن است از شوک های اقتصادی و تحریم ها باشد، مورد توجه قرار نگرفته بلکه به دنبال برنامه ای مدون برای رشد همه جانبه و اقتصاد و مقاومت در برابر این شوک ها تنظیم شده است.

وی افزود: در اقتصاد مقاومتی توسعه کارآفرینی باید بر اساس مشارکت آحاد مردم ، تامین شرایط محیطی و بسیج منابع باشد.

رضایی همچنین گفت: محور قرار دادن رشد بهره وری در اقتصاد با تقویت عوامل تولید ، توانمندسازی نیروی کار ، تقویت رقابت پذیری اقتصاد ، ایجاد بستر رقابت بین مناطق و استان ها و بکارگیری ظرفیت ها و قابل های متنوع در جغرافیای کشور می تواند یکی از عوامل مهم رشد توسعه اقتصادی پس از اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی باشد.

رضایی با بیان این که مجمع تشخیص مصلحت نظام در سا ل های آینده میزان اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی توسط دولت را بررسی خواهد کرد، تاکید کرد: یکی از مفاهیم اقتصاد مقاومتی رقابتی شدن استان های مختلف است و مجلس و دولت باید آیین نامه و قوانین اجرای این موضوع را تدوین کنند زیرا اگر بین استان ها رقابت ایجاد شود، استانداران برای جذب منابع و سرمایه تلاش بیشتری می کنند و در همین مسیر می توان نتایج رقابت پذیری را در بازارهای منطقه ای مشاهده کرد.

وی با تاکید بر این که باید بین سیاست ها و اجرای آن پلی برقرار شود، گفت: دولت ، مجلس و قوه قضاییه باید سیاست های اقتصاد مقاومتی را فعلیت بخشیده و آن را عملی کنند و اگر بتوانیم با ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی به استان ها از هدررفت منابع عظیم جلوگیری کنیم، می توانیم بگوییم که به اهداف خود دست یافته ایم.

وی یادآور شد: اگر می خواهیم اقتصادی دانش بنیان داشته باشیم مسوولان سیاسی دیگر نمی توانند در اتاق های خود تصمیم بگیرند که در جایی خط بزنند تا دیگران خوششان بیاید و باعث هدررفت منابع آبی کشور شوند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به دولتمردان توصیه کرد: مشاورانی برای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی داشته باشند تا بتوان با کارشناسی الزامات مفهومی و تئوریک را به هم مرتبط و سیاست های اقتصاد مقاومتی را اجرایی کرد.

روحانی اظهار داشت: از ماه های آینده و پس از تصویب شاخص های مقاومتی مجمع تشخیص مصلحت نظام در زمینه نظارت بر اجرای این سیاست ها ورود پیدا خواهد کرد.

پس از سخنان رضایی تعدادی از حاضرین در جلسه از وی سوالاتی را مطرح کردند، یکی از حاضرین از وی درباره دلیل استفاده نشدن متخصصان و دانشمندان خارجی برای حضور در اقتصاد کشورمان پرسید، که رضایی پاسخ داد: این که از نیروهای خارجی استفاده کنیم، خوب است اما مشروط به این که از همه توان داخلی خود استفاده کرده باشیم اما متاسفانه در اداره کشور از همه افرادمان استفاده نمی کنیم و صحنه رقابت در میدان اقتصادی متاسفانه کامل و زمانی که دولت ها از هر جناحی بر سر کار می آیند ، تغییرات گسترده ای در ادارات انجام می دهند.

رضایی با تاکید بر این که متاسفانه از تمامی توانایی های درونی کشور برای پیشرفت اقتصادی استفاده نمی شود، اظهارداشت: این موضوع برای این است که بیش از حد در درون کشور اصطکاک های سیاسی وجود دارد و همین عامل باعث شده که ضررهای بیشتری نسبت به تحریم ها را به ما تحمیل کند.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره این که آیا در اقتصاد مقاومتی به دنبال نوعی فدرالیزه کردن کشور هستید، خاطرنشان کرد: فدرال سیاسی و قومی دردی از ما دعوا نمی کند اما فدرال اقتصادی می تواند باعث پیشرفت کشور و کارآمدی منابع شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابراز تاسف از این که سیاست زدگی در کشور ما بسیار زیاد است و تبدیل به نوعی بیماری شده است، گفت: اگر توان جامعه حتی سیاست را از آزادی ، دین ، فوتبال و دیگر موارد جدا کنیم می توانیم موضوعات مهم کشور را حل کنیم.

وی یکی از موارد اقتصاد مقاومتی را کوتاه کردن دست دولت از سیاست های پولی و مالی عنوان کرد و یادآور شد: دخالت های دولت های گذشته در بازار مالی کشور باعث صدمات زیادی در بازار پولی و مالی شده که نتیجه آن را در بازار بورس مشاهده می کنیم.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رضایی: اقتصاد مقاومتی گامی به سوی اجرای الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفته است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X