رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی بر حضور ایران در قطب جنوب تاکید کرد

رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی بر حضور ایران در قطب جنوب تاکید کرد

ایرنا/ رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی بر حضور در جنوبگان تاکید کرد و گفت: ایران برای حضور در جنوبگان منافع راهبردی زیادی دارد از این رو باید هر چه سریعتر پایگاه تحقیقاتی ایران در قطب جنوب راه اندازی شود.
وحید چگینی در مراسم دفاع از طرح پژوهشی ' برآورد منافع کل اقتصادی ناشی از حضور جمهوری اسلامی ایران در جنوبگان ' افزود: عضویت ایران در اسکار (کمیته علمی تحقیقات جنوبگان)، زمینه لازم برای حضور در جنوبگان را فراهم کرده است، بنابراین باید با تلاش بیشتر نسبت به ایجاد هرچه سریعتر این پایگاه اقدام شود. وی هدف پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی را پیگیری این طرح از جنبه های گوناگون عنوان کرد و گفت: این طرح فواید علمی و اقتصادی زیادی برای کشور دارد و اکنون پژوهشگاه در حال بررسی منافع دیگر این طرح از نظر راهبردی و غیره است که مشخص کند این طرح در مجموع چه منافعی برای کشور خواهد داشت.
چگینی افزود: مطالعاتی که در اجرای طرح پژوهشی ' برآورد منافع کل اقتصادی ناشی از حضور جمهوری اسلامی ایران در جنوبگان ' انجام شده است، منافع ایران برای حضور در جنوبگان را از لحاظ اقتصادی و علمی بیش از پیش آشکار می کند. وی گفت: پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در راستای حضور در جنوبگان، ارتباطات بین المللی خوبی با کشورهای از جمله نیوزیلند و مالزی که اکنون در قطب جنوب حضور دارند، برقرار کرده است و قطعا این تعامل تاثیر خوبی در روند ایجاد پایگاه تحقیقات جنوبگان ایران خواهد داشت. در ادامه ' شیما مدنی ' مجری طرح پژوهشی ' ' برآورد منافع کل اقتصادی ناشی از حضور جمهوری اسلامی ایران در جنوبگان ' گفت: علم و فناوری از مهمترین دلایل کشورها برای حضور در جنوبگان است و به عنوان عامل رقابت پذیری کشورها در قرن 21 تعریف شده است. وی افزود: کشورهایی که قدرت دستیابی به علوم روز دنیا را داشته باشند می توانند بر تعاملات بین المللی تاثیرگذار بوده و منافع راهبردی خود را نیز بواسطه انباشت دانش خود تضمین کنند. مدنی حضور جمهوری اسلامی ایران را به عنوان کشور پیشرو از منظر علمی در منطقه، در جنوبگان ضروری دانست و گفت ایران باید حضور علمی خود را در این قاره پررنگ کند. مدنی منافع جمهوری اسلامی ایران در قطب جنوب را شامل منافع اقتصادی و راهبردی عنوان کرد گفت: منافع اقتصادی به سه دسته منابع تجدید شونده، منابع تجدید ناپذیر و منافع غیرقابل استحصال تقسیم می شوند. وی افزود: دسته دوم منابع تجدید ناپذیر است که شامل منابع کانی و معدنی است و دسته سوم منابع غیرقابل استحصال شامل منابعی است که به رغم ایجاد منافع اقتصادی ملموس برای اقتصاد کشور، نیاز به استخراج و یا خارج کردن منبعی از قطب جنوب ندارد و مهمترین آنها برای این قاره، تحقیقات و آموزش و گردشگری است که از این میان و بر اساس معاهده جنوبگان، تحقیقات و فناوری مهمترین دلیل حضور کشورها در این قاره است.
مدنی اظهار کرد: در این مطالعه منافع سالیانه ناشی از حضور در جنوبگان در چهار سطح با درجات اطمینان مختلف برآورد شده است، بنابراین با در نظر گرفتن منافع و هزینه های ناشی از حضور در جنوبگان، نتایج نشان دهنده منافع بسیار بالای سرمایه گذاری در این حوزه برای کل کشور بوده و می تواند توجیه اقتصادی بسیار مناسبی برای حضور در این قاره باشد تا بواسطه آن بتوان منافع آتی و یا بالقوه بیشتری کسب کرد.
وی اضافه کرد طبق برآوردهای اقتصادی این پژوهش، منافع اقتصادی جنوبگان در صورتی که بتوان از تمام ظرفیت های آن استفاده کرد حداقل بیش از سه میلیارد دلار در سال برای اقتصاد کشور خواهد بود.
این عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی معتقد است که با توجه به حضور کشورهای منطقه و خاورمیانه مانند هند، پاکستان و ترکیه در جنوبگان و دستیابی به علوم مرتبط با اقیانوس شناسی، ایران نیز باید به منظور حفظ مزیت علمی خود، در آن منطقه حضور یابد.
در ادامه دکتر ' فرهاد رهبر' استاد دانشگاه تهران که به عنوان داور این طرح پژوهشی در مراسم حضور داشت، ضمن قدردانی از پژوهشگران پژوهشگاه اقیانوس شناسی که با نگاه آینده پژوهانه، در صدد تحول در آینده علمی کشور هستند، گفت: همیشه فرصت ها وجود ندارند، فرصت ها خیلی سریع بوجود می آید و از بین می رود بنابراین باید از آنها به نحو مطلوب استفاده کنیم.
وی بحث جنوبگان را یکی از این فرصت ها عنوان کرد و گفت: برای موضوع جنوبگان در دنیا مالکیتی در نظر گرفته نشده است، شاید در آینده حضور چند محقق منشاء تصمیم گیری برای حضور کشورها باشد که بتوانند در جنوبگان حضور یایند.
رهبر ادامه داد: در گذشته فرصت استفاده از مدارهای فضایی را از دست دادیم، موضوعی که ایران می توانست آنرا در تملک خود داشته باشد بر این اساس اگر امروز بخواهیم ماهواره ای داشته باشیم باید از کشوری که در گذشته این مدار را به نام خودش به ثبت رسانده، برای مدت محدود اجاره کنیم.
وی اضافه کرد: شاید در آینده نه چندان دور چنین وضعیتی در جنوبگان به وجود بیاید بنابراین کاری که پژوهشگاه آغاز کرده شروع بسیار خوبی است ولی باید برای متقاعد کردن تصمیم سازان علاوه بر این طرح پژوهشی، کارهای دیگری نیز صورت گیرد.
رهبر حرکت پژوهشگاه را بسیار خوب و ارزنده ارزیابی کرد و گفت: پژوهشگاه باید این موضوع را به یک خواست همگانی از بالاترین مقام اجرایی کشور تا سطوح مختلف در دستگاه های مختلف اجرایی تبدیل کند.
وی ایجاد پایگاه پشتیبانی در آمریکای لاتین را به عنوان الزامات حضور در جنوبگان عنوان کرد و افزود: می توانیم در ابتدا پایگاهی اقتصادی نزدیک جنوبگان در آمریکای لاتین ایجاد کنیم تا کار پشتیبانی پایگاه اصلی در قطب جنوب را بر عهده داشته باشد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی بر حضور ایران در قطب جنوب تاکید کرد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X