کم‌آبی، فرصتی برای لایروبی سدهای کوچک

کم‌آبی، فرصتی برای لایروبی سدهای کوچک

تسنیم/ قائم‌مقام وزیر نیرو گفت: در حال حاضر که با کم‌آبی مواجهیم، فرصت خوبی برای لایروبی سدهای کوچک وجود دارد.

ستار محمودی در پاسخ به پرسشی در خصوص این که آیا در حال حاضر که آب سدها کم شده است فرصت مناسبی برای لایروبی هست یا خیر با بیان این‌که سدها برای عمر مفیدی طراحی می‌شوند، اظهار داشت:‌ این به این معناست که اگر با روند سالم از سد استفاده شود اقتصادی است و نیاز به لایروبی و تعمیرات عادی ندارد اما برخی سدها زودتر از طراحی خود رسوب می‌کنند مانند سد سیپدرود در منجیل گیلان که در این گونه موارد با توجه به این‌که حجم رسوباتی که وارد سدها می‌شود حجم بالایی است و نمی‌توان از کامیون برای جابه‌جایی رسوبات استفاده کرد.

وی اضافه کرد: مگر این که سدی خیلی کوچک باشد که گل و لای آن‌ها با کامیون قابل جابه‌جایی باشد وگرنه قابل جابه‌جایی نیست، ضمن این‌که لایه‌بندی این رسوبات در طول زمان به گونه‌ای در می‌آید که وقتی مقاطع آن‌ها را نگاه می‌کنیم مانند کوه‌ها می‌شود، به طوری که لایه‌ها در جایی رنگ تیره و در جایی رنگ روشن دارد که نشان می‌دهد در سالی شدت گِلارودی بیش‌تر یا کم‌تر بوده است.

قائم‌مقام وزیر نیرو ادامه داد: برخی سدها مثل سد اکتابان همدان را در حالی کم‌آب بود لایه‌روبی کردیم چون حجم سد کوچک بود، از طرفی با توجه به انبوه حجم و زمانی مورد نیاز هست و پشت سر آن آب‌های بعدی وجود دارد باید زودتر عملیات لایروبی انجام شود، این اتفاق در سالی که کمبود آب وجود دارد درباره بخش اندکی از سد، صورت گرفت و برای نقاطی که حجم آب خیلی بالا بود لایروبی به این دلیل انجام شد که ممکن است ریزشی داشته باشد و پشت دریچه خروج را بگیرد.

محمودی اضافه کرد: برای بیشتر سدهایی هم که خشک است در ابتدای این سدها عمدتاً رسوب ظاهر خشک است اما جلوتر بروید رطوبت، چسبناکی و فشردگی می‌بینید که کامیون در‌ این نقاط دیگر نمی‌تواند جلو برود.اما در سدهایی مانند منجیل زمانی که آب می‌آید، رسوب کنده می‌شود و از انجماد و رسوب در ‌می‌آید در این حال رسوب شفته می‌شود و آب آن‌ها را با خود می‌برد.

وی گفت: الان مشکل سدهای ما رسوب نیست مشکل ما آب است که وجود ندارد؛ سدهای ما اینگونه است که این سال منتظر آب برای سال بعد هستند مثلاً در خراسان جنوبی خیلی از سدهای ما ساخته می‌شد به امید اینکه آب بیاید تا بتوانیم آن را در سال بعد تست کنیم.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کم‌آبی، فرصتی برای لایروبی سدهای کوچک» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X