المانیتور با استناد به یک مقام ناشناس ایرانی: ایران با کاهش سانتریفیوژهای خود به ۷۰۰۰ دستگاه موافق است

المانیتور با استناد به یک مقام ناشناس ایرانی: ایران با کاهش سانتریفیوژهای خود به ۷۰۰۰ دستگاه موافق است

تسنیم/ پایگاه خبری المانیتور به نقل از یک مقام ناشناس ایرانی مدعی شده ایران با کاهش سانتریفیوژهای خود به ۷۰۰۰ دستگاه موافق است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، پایگاه خبری المانیتور به نقل از یک مقام ناشناس ایرانی مدعی شده ایران با کاهش سانتریفیوژهای خود از 10 هزار دستگاه به 7000 دستگاه موافق است.

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران در اظهاراتی حدود دو ماه پیش درباره توان غنی‌سازی مورد نیاز ایران و مطالبات کشورهای مذاکره‌کننده با ایران پیرامون برنامه هسته‌ای فرمودند: «هدف آنها این است که جمهورى اسلامى را در باب ظرفیت غنى‌سازى، که یکى از مسائل است، به 10 هزار سو راضى کنند... که محصول حدود 10 هزار سانتریفیوژ - از همین قدیمى‌هایى که از قبل داشتیم و داریم - است.»

«سو» (SWU)، واحدی که آقای خامنه ای به آن اشاره کرده، به عنوان «واحد کار جداسازی» شناخته می‌شود که بازتاب‌دهنده ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم توسط واحدهای سانتریفیوژ است. توان دستگاه‌های نسل اول سانتریفیوژ ایران یا IR-1 در گزارش‌های مختلف بین 0.8 تا 1.2 سو برآورد شده است. به این معنا که برای رسیدن به معادل ده هزار سو توان غنی‌سازی اورانیوم ، حدود 10 هزار دستگاه نسل قدیم لازم است.

بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ایران، تا حدود چهار ماه پیش، بیش از 9000 دستگاه سانتریفیوژ فعال از نسل اول، تنها در تاسیسات هسته‌ای نطنز داشته است. بنا بر این به نظر می‌آید توان معادل ده هزار سو که به گفته آقای خامنه‌ای سقف مورد نظر آمریکایی‌هاست، در حال حاضر برای ایران قابل دسترسی است.

این گذشته از دستگاه‌های نسل دوم ایران (IR-2) است که حدود هزار واحد از آن در تاسیسات نطنز نصب شده است. قدرت جداسازی واحدهای IR-2 در گزارش‌های مختلف بین 4 تا 5 سو تخمین زده شده، یعنی برای رسیدن به حد توان مورد نظر آمریکا (ده هزار سو) به 2000 تا 2500 واحد نسل دو نیاز است.

رهبر جمهوری اسلامی، اما در ادامه اظهاراتش درباره توان غنی‌سازی مورد خواست ایران در آینده گفت: «مسئولین ما می‌گویند ما به 190 هزار سو احتیاج داریم. ممکن است این نیاز مال امسال و دو سال دیگر و پنج سال دیگر نباشد، امّا این نیاز قطعى کشور است.»

به این ترتیب توان غنی‌سازی مورد نیاز ایران حدود 19 برابر میزانی است که آمریکایی‌ها از ایران می‌خواهند.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز سه شنبه 17 تیر، یک روز پس از سخنرانی رهبر ایران در توضیح ارقام مطرح شده توسط ایشان گفت که 190 هزار سو، توانی است که برای تامین یک سال سوخت نیروگاه اتمی بوشهر مورد نیاز است.

تامین چنین توان و ظرفیتی، بسته به نوع و نسل سانتریفیوژها ممکن است با تعداد متفاوتی از واحدهای کاری برآورده شود. اگر ایران قصد داشته باشد تنها از طریق سانتریفیوژهای نسل دو به هدف مورد نظر رهبر جمهوری اسلامی برسد به حدود 40 هزار واحد نیاز دارد.

این در حالی است که آقای صالحی در این مصاحبه گفت که ایران سانتریفیوژهایی در اختیار دارد که توانشان 24 سو است. اگر ایران چنین سانتریفیوژهایی را فعال کند با حدود 8 هزار واحد آن به نیاز مورد نظرش خواهد رسید.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «المانیتور با استناد به یک مقام ناشناس ایرانی: ایران با کاهش سانتریفیوژهای خود به ۷۰۰۰ دستگاه موافق است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X