نظر آیت الله وحید در خصوص هدیه به مدیران دولتی

نظر آیت الله وحید در خصوص هدیه به مدیران دولتی

ایرنا/ آیت الله 'حسین وحید خراسانی' از مراجع تقلید در پاسخ به استفتایی نظر خود را در خصوص استفاده از هدایایی که مدیران و پیمانکارن دولتی به تناسب جایگاه شغلی خود می گیرند بیان کرد.

به گزارش ایرنا از مرکز خبر حوزه، در سووال از این مرجع تقلید آمده است: 'حکم استفاده از هدایایی را که به مشاوران، پیمانکاران و غیره بواسطه جایگاه شغلی ‎می دهند بیان فرمایید و آیا ناچیز بودن هدیه (مانند سررسید، کارت تبریک، شکلات و غیره) موجب تفاوت در حکم است؟

آیت الله وحید خراسانی در پاسخ به این استفتا گفته است: هدیه اگر برای تطمیع و وادار کردن گیرنده هدیه به تخلف از قانون یا شرع باشد، مثل اینکه بخواهد حق دیگران را تضییع نماید گرفتن آن جایز نیست و در صورتی که برای تسهیل در امر هدیه دهنده باشد خلاف اخلاق ایمانی است و اگر برای تشویق زیردستان از طرف کارفرما است مانعی ندارد.

یکی دیگر از مقلدین این مرجع تقلید در سووالی آورده است: 'پدر اینجانب یک پروژه مهندسی را به صورت پیمان کاری انجام دادند، کارشناس مسوولی که در اداره مربوطه باید کار ایشان را تایید می کرد از ایشان برای امضا کردن، طلب مبلغ مشخصی کرد و پدرم تا حد توان از این کار امتناع کردند، ولی در نهایت مجبور شد برای گرفتن حقشان مبلغی کم تر را با عدم رضایت بپردازند، حال این کار درست بوده و درآمدی که از این پروژه به دست می آید حلال است یا خیر؟ حال وظیفه ما چیست؟'

آیت الله وحید خراسانی در پاسخ به این سوال اظهار داشته است: اگر رسیدن به حق خویش متوقف بر دادن مالی به ظالم باشد، دادن آن مانعی ندارد هرچند گرفتن آن بر ظالم حرام است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نظر آیت الله وحید در خصوص هدیه به مدیران دولتی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X