مدیرکل فاوا بانک مرکزی: کارمزد تراکنش پذیرندگان پایانه های فروش به میزان مانده گیری است

مدیرکل فاوا بانک مرکزی: کارمزد تراکنش پذیرندگان پایانه های فروش به میزان مانده گیری است

ایرنا/ مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی گفت: رقم کارمزد تراکنش پذیرندگان پایانه های فروش به میزان مانده گیری است و با توجه به اینکه کارمزد مانده گیری 120 تومان است، بنابراین کارمزد دریافتی از تراکنش پذیرندگان کارت خوان ها نیز همین رقم خواهد بود.

ناصر حکیمی در گفت و گویی درباره تاثیر دریافت کارمزد از کارت خوان ها بر گسترش بانکداری الکترونیک، افزود: بخشنامه مربوط به دریافت کارمزدها از پذیرندگان کارت خوان ها دو سال پیش صادر شده بود اما اجرایی نشد و هم اکنون با تغییراتی خواستار اجرایی شدن آن هستیم.

وی با تاکید بر اینکه میزان کارمزد دریافتی رقم قابل تحملی خواهد بود، اظهار داشت: هرچند بخشی از کارمزدها از پذیرندگان پایانه های فروش دریافت می شود اما بانک ها همچنان 60 درصد کارمزدها را پرداخت می کنند.

این مقام مسوول، ارتقا سطح خدمات را از اهداف بانکداری الکترونیک اعلام کرد و گفت: این کارمزدها برای بهبود سطح خدمات دریافت می شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا امکان دارد اصناف به دلیل کارمزد پایانه های فروش را دیگر به کار نگیرند و با این حساب اصناف کارمندان بانک ها شوند، افزود: این بحث بی انصافی است و چرا باید اصناف را کارمندان بانک ها تلقی کرد ضمن آنکه براساس مطالعات میدانی بانک مرکزی احتمال کاهش استقبال از پایانه های فروش بسیار کم است.

حکیمی اضافه کرد: بهره گیری از این پایانه ها علاوه بر امنیت، سهولت را برای پذیرندگان پایانه ها افزایش می دهد.

وی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی به دنبال درآمدزایی نیست، تصریح کرد: این کارمزدها به بانک مرکزی و بانک ها ارتباطی ندارد بلکه مرتبط با شرکت های پرداخت الکترونیک است.

حکیمی در پاسخ به این پرسش که شرکت های خدمات پرداخت متعلق به بانک ها هستند در نتیجه بانک ها از کارمزدها منتفع می شوند، اظهار داشت: با خروج بانک ها از بنگاهداری، این شرکت ها یا از بانک ها خارج شده اند و یا خارج می شوند.

حکیمی درباره یکسان بودن میزان کارمزد در خریدها با ارقام متفاوت؛ گفت: رقم خرید تاثیری در انجام کار تراکنش ندارد در نتیجه کارمزدها نیز باید یکسان باشد به عبارتی خرید یک میلیون تومانی با خرید 5 هزار تومانی دارای خدمات الکترونیکی یکسانی است.

وی در پاسخ به این انتقاد که میزان بهره گیری خرده فروشان از پایانه ها بیشتر از عمده فروشان است و در نتیجه خرده فروشان متضرر خواهند شد، ادامه داد: هم اکنون خرده فروشان مابقی پول خرد افراد را نمی پردازند و معمولا رقم 100 تا 150 تومان را بابت نداشتن پول خرد در خریدهای نقدی به مشتری نمی دهند.

این مقام مسوول در بانک مرکزی درباره دریافت کارمزد از پیامک ها توسط بانک ها نیز گفت: دریافت هزینه بابت پیامک از برنامه های بانک مرکزی نیست و بخشنامه ای در این خصوص ندارد.

وی همچنین تاکید کرد: دریافت کارمزد از دستگاه های خودپرداز صادرکننده کارت نیز در دستور کار بانک مرکزی نیست.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مدیرکل فاوا بانک مرکزی: کارمزد تراکنش پذیرندگان پایانه های فروش به میزان مانده گیری است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X