سرمقاله تعادل/ مشارکت در تصمیم‌گیری

سرمقاله تعادل/ مشارکت در تصمیم‌گیری

«مشارکت در تصمیم‌گیری» عنوان یادداشت روز روزنامه تعادل به قلم محمدمهدی راسخ (تحلیل‌گر اقتصادی) است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

توزیع قدرت به شکل متوازن و ایجاد تعادل در جامعه انسانی جز با پذیرش رسمی نهادهای مدنی از سوی دولت ناممکن است. دولت به‌مثابه نهاد صاحب اختیار و قدرت در جامعه‌های مدرن به مرور به سمتی حرکت کرده است که نهادهای مدنی شامل احزاب سیاسی، خانواده، بنگاه‌ها و تشکل‌های اقتصادی- اجتماعی را در قدرت سهیم کند. این پدیده جهانی که از دهه‌های پیش در ذات جامعه‌ها قرار گرفته است با شدت و ضعف توزیع قدرت به شکل متوازن و ایجاد تعادل در جامعه انسانی جز با پذیرش رسمی نهادهای مدنی از سوی دولت ناممکن است. دولت به‌مثابه نهاد صاحب اختیار و قدرت در جامعه‌های مدرن به مرور به سمتی حرکت کرده است که نهادهای مدنی شامل احزاب سیاسی، خانواده، بنگاه‌ها و تشکل‌های اقتصادی- اجتماعی را در قدرت سهیم کند. این پدیده جهانی که از دهه‌های پیش در ذات جامعه‌ها قرار گرفته است با شدت و ضعف در سال‌های پس از پایان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران در دولت‌های ایران به رسمیت شناخته شده است. در دهه 1370 بود که اندیشه سهیم کردن نهادهای مدنی آغاز و تا شروع کار دولت نهم ادامه داشت. اگرچه دولت‌های قبل از دولت فعلی در حرف چنین مساله‌یی را پذیرفت اما کمتر در این مسیر حرکت کرد. در یک سال سپری شده اخیر که دولت یازدهم بر سر کار آمده است در حرف و در عمل اما رویکردی تازه را درباره تعامل دولت و تشکل‌های خصوصی شاهد هستیم. وقتی رییس‌جمهور، معاون اول او و وزیران اقتصادی خواستار تعامل با بخش خصوصی شده‌اند. تشکل‌های خصوصی بخش اقتصادی- صنعتی در ایران در سال‌های اخیر نشان داده‌اند که علاوه بر مسایل اقتصادی و صنفی به مسایل اجتماعی نیز اهمیت می‌دهند. دقت در خواسته‌های تشکل‌های ایرانی نشان می‌دهد که مدیران و فعالان اقتصادی- صنعتی نیک می‌دانند که باید در حوزه‌های اجتماعی نیز وارد شوند. این موضوع بود که راه را برای پذیرش تشکل‌ها در اندیشه دولتمردان جا کرد. کمیته تشکیل شده میان تشکل‌ها و دولت برای تفویض قدرت اجرایی که نقش حاکمیتی ندارند را باید به فال نیک گرفت.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله تعادل/ مشارکت در تصمیم‌گیری» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X