سرمقاله سیاست روز/ پیش از آن که «داعش» تثبیت شود

سرمقاله سیاست روز/ پیش از آن که «داعش» تثبیت شود

سیاست روز/ «پیش از آن که «داعش» تثبیت شود» عنوان یادداشت روز روزنامه سیاست روز به قلم علی اشرفی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

برای پیدایی داعش در عراق، چند منشا و عامل موثر را بر شمرده‌اند:
اول، رشد طبیعی و عادی جریان سلفی‌گری در جهان اهل سنت که می‌خواهد حکومت خلافت را دوباره در جهان اسلام احیا کند و بازگشت به سنت سلف صالح را هدف نهایی خود می‌داند. در این تحلیل، تشکل‌هایی مانند القاعده یا داعش یا النصره، دارای استقلال سیاسی تلقی می‌شوند و بر‌اساس تشخیص موقعیت و شرایط منطقه و جهان عمل می‌کنند و به همین دلیل همزمان علیه غرب و آمریکا و نیز ایران و شیعیان، دست به سلاح می‌برند.
دوم، استفاده جریان‌های خشن و نظامی در جوامع اهل سنت از فضای ایجاد شده در افغانستان و سوریه و عراق و سازماندهی خود برای رسیدن به اهدافی مانند تشکیل نظام خلافت و مبارزه همزمان با غرب و جریان‌های مذهبی رقیب اعم از تشیع یا مسیحیت. در این تحلیل، فرصت موجود را غربی‌ها و برخی از کشورهای عربی منطقه برای این جریان‌های تند و افراطی ایجاد کردند چون به دشمنی آنان با ارتش سرخ شوروی یا دولت سوریه یا انقلاب اسلامی در ایران، نیاز داشته و دارند و به همین دلیل، افراطیون سلفی مورد حمایت غربی‌ها قرار گرفتند. در این صورت، باید گفت که غربی‌ها از کنترل این جریان عاجز مانده‌اند ولو آن که در مقطعی، از آنان حمایت کرده بودند. به نظر می‌رسد که کشورهای عربی منطقه هم بعدها به همین نتیجه‌ای خواهند رسید که اکنون آمریکا رسیده است و آنان هم از گزند حاکمیت جریان‌های خشن و افراطی سلفی در امان نخواهند ماند.
سوم، سازماندهی افراطیون مذهبی اهل سنت از سوی آمریکا و استفاده ابزاری از آنان از جمله مواردی است که به عنوان منشاء پیدایی داعش ذکر شده است و از جمله در گفته‌های خانم کلینتون و نیز ادعاهای اسنودن، رد این تحلیل را می‌توان یافت. بر این اساس، برای تراشیدن رقیب برای جمهوری اسلامی ایران و نیز به فراموشی سپردن تدریجی تعارض اعراب و اسرائیل و عمده کردن جمهوری اسلامی به جای اسرائیل و همچنین ایجاد تصویری خشن و نظامی از نیروهای اسلام‌خواه منطقه، تاسیس و رشد این گروه در دستور کار غربی‌ها قرار گرفت. طرفداران این نظر معتقدند اکنون نیز این تشکیلات، در راستای مواضع و تحلیل‌های پنهان آمریکا و به نفع منافع درازمدت اسرائیل عمل می‌کند و منازعه صوری میان آمریکا و داعش را نباید جدی گرفت.
چهارم، برخی با قرائن و شواهد متعدد بر این باورند که داعش، «حزب بعث اسلامیزه شده» است که از سوی بقایای این حزب در عراق تشکیل شده و عمدتا با هدف بازگشت به قدرت در عراق عمل می‌کند. به گمان صاحبان این تحلیل، صدام در اواخر حکومتش و پس از منزوی شدن در منطقه و جهان، گرایش به جریان القاعده پیدا کرد و رنگ دینی حکومت خود را از جمله با گنجانیدن «الله‌اکبر» در پرچم عراق و برقراری ارتباط با جریان‌های مذهبی و قبیله‌ای اهل سنت، تقویت کرد. بر این اساس، داعش با محوریت نیروهای حزب بعث ایجاد و تقویت شده و ابتدا در سوریه و سپس در عراق، به فتح سرزمین‌ها و شهرهای سنی‌نشین این دو کشور مبادرت کرده و سرانجام خود را دولت اسلامی نامیده است. طبعا این جریان، دشمنی همه کسانی را برخواهد انگیخت که با حکومت بعث و صدام مخالف بودند مگر دولت‌هایی که فعلا خطر ایران و دولتهای طرفدار انقلاب اسلامی در عراق و سوریه و لبنان را به عنوان تهدید بزرگتر تلقی می‌کنند.
تفاوت در ریشه‌یابی این جریان نظامی و مذهبی، طبعا راهکارهای متفاوتی را پیش‌روی کسانی قرار خواهد داد که قصد مقابله با آن را دارند ولی به نظر می‌رسد در نتیجه عملکرد داعش، مشکلاتی برای بسیاری از دولت‌های جهانی و کشورهای منطقه ایجاد شده و بعید است که حتی حامیان دیروز این جریان هم امروز به حمایت و تقویت این جریان تمایلی نشان دهند.
از سوی دیگر، مقابله با این جریان در عراق و سوریه کار راحتی نیست زیرا در هر صورت می‌توان انتظار داشت که بخشی از جامعه اهل سنت به امید تقویت اقتدار خویش در مقابل کردها و شیعیان، از آنان حمایت کند و پایگاه مردمی برایش پدید آورد. همچنین داعش از هزاران نیروی نظامی مهاجر و باانگیزه‌ای برخوردار است که همه دار و ندار خود را رها کرده و به امید تشکیل نظام خلافت، به عراق و سوریه رفته‌اند و به همین دلیل، خود را درگیر جهادی مقدس می‌دانند. از نظر مهارت رزمی و آشنایی با جنگ چریکی شهری و روستایی، نیروهای داعش در چند سال گذشته در سوریه مجرب شده‌اند و از سازماندهی مناسبی برای این گونه جنگ‌ها برخوردارند. متاسفانه حمایت برخی از دولت‌ها از داعش به امید ضربه زدن به انقلاب اسلامی و متحدان منطقه‌ای آن، تداوم دارد و امکانات به غنیمت گرفته شده در عراق و سوریه هم توان این گروه را مضاعف کرده است.
این موارد را گفتیم تا بر یک نکته مهم تاکید کنیم که تا داعش در عراق خود را تثبیت نکرده، باید کاری کرد و در حمایت از شیعیان و دولت عراق باید وارد عمل شد. این مهم است که ما با آمریکا در عراق همکاری مستقیم نکنیم اما یادمان باشد که مواضع ما در هنگام جنگ با طالبان و سرنگونی صدام در عراق، چگونه بوده است. منافع ملی و اقتدار نظام اسلامی و تقویت متحدان ما در منطقه، منافع ملموس و عینی ما در این قضیه هستند و نباید از ترس از دست رفتن وجهه استکبارستیزی خودمان که در جای خود بسیار مهم است، این منافع ملموس را نادیده بگیریم. قطعا اگر داعش در منطقه تثبیت شود، باز مجبوریم همان‌گونه عمل کنیم که در ماجرای عراق و افغانستان شاهد بوده‌ایم.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله سیاست روز/ پیش از آن که «داعش» تثبیت شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X