سرمقاله آفرینش/ چاره‌اندیشی برای کاهش عوامل و انگیزه‌های خودکشی

سرمقاله آفرینش/ چاره‌اندیشی برای کاهش عوامل و انگیزه‌های خودکشی

آفرینش/ «چاره‌اندیشی برای کاهش عوامل و انگیزه‌های خودکشی» عنوان یادداشت روز روزنامه آفرینش به قلم زهرا کیان‌بخت است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

در سالهای اخیر درمورد روند رو به افزایش خودکشی در کشور، صحبتهای زیادی مطرح شده است. اما اخیرا رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در رابطه با میزان خودکشیها در سال 92، سخنانی را ایراد کرده‌اند و از اقدام به خودکشی چهار هزار و 55 نفر در سال گذشته در ایران خبر داده‌اند. ایشان در ادامه صحبتهای خود به این نکته هم اشاره کرده‌اند که این آمار، گویای این است که سلامت روانی در جامعه از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست و باید برای کاهش آسیبهای اجتماعی به منظور پایین آوردن آمار خودکشیها در کشور، فکری کرد.

درمورد علل خودکشی در ایران دلایل متعددی را ذکر کرده‌اند ازجمله؛ اختلافات خانوادگی و زناشویی، فقر و تنگدستی، بیکاری، اخراج از کار و شرایط نامساعد اقتصادی، شکست‌های تحصیلی، اعتیاد و... اما یکی از مشکلات اساسی که جامعه ما در حال حاضر در این راستا با آن مواجه است مساله نیاز به پیشگیری و به حداقل رساندن عوامل بروز و ظهور ناهنجاریهای اجتماعی از جمله خودکشی است. درواقع باید تلاش شود تا انگیزه گرایش به مسائلی چون خودکشی در بین افراد، کاهش پیدا کند، در غیر این صورت، با وجود پابرجا بودن همه مشکلات و مسائلی که می‌تواند برخی را به فکر پایان دادن به زندگی خود بیندازد، نمی‌توان انتظار داشت افراد جامعه تنها با بالا بردن آستانه‌ی تحمل خود در برابر فشارها، کمک کنند تا آمار و ارقامهای مربوط به خودکشی، سیر نزولی به خود گرفته و کاهش یابد. آمارهایی که باید سرعت مسئولان را در جهت اتخاذ تصمیمهایی با هدف کاهش خودکشیها، دو چندان کنند. بررسی این آمار و ارقام در طول یک دهه‌ی اخیر، ما را با روندی تصاعدی روبرو می‌سازد که نمی‌توان نسبت به آن بی‌تفاوت بود.

خودکشی واقعیتی اجتماعی است. درست است که در واکاوی و بررسی علل خودکشی در افراد مختلف، در بسیاری از موارد به اختلافات و درگیریهای عاطفی و خانوادگی می‌رسیم که انگیزه‌ساز دست زدن به خودکشی در آن‌ها گردیده‌اند. اما باید پذیرفت این گونه مسائل و موارد مربوط به زندگی شخصی و خانوادگی افراد نیز، تا حد بسیار زیادی از شرایط اجتماعی تاثیر می‌پذیرند و درصورت تغییر و بهبود در اوضاع اجتماعی یک جامعه، چارچوب زندگی‌های خانوادگی و جو حاکم بر آنها نیز تا حد زیادی از این اصلاح و بهبود شرایط، متاثر خواهند شد. درمورد خودکشی، اغلب، نگاه ما به فردی است که در مرکز این اتفاق تلخ قرار دارد و تلخی قضیه موجب می‌شود ما معمولا به پیامدها و اثرات ناشی از این اقدام در سطح جامعه بی‌توجه باشیم. اما درواقع، هر خودکشی‌ که اتفاق می‌افتد، احتمال وقوع خودکشیهای بعدی را در افراد دیگر نیز افزایش می‌دهد. همان طور که اکنون هم نسبت به یک دهه پیش، اقدام به خودکشی تا حد زیادی فراگیرتر و رایج‌تر شده است و این یعنی باب شدن یک رفتار ناصحیح اجتماعی که همه اثرات آن را که نادیده بگیریم، نمی‌توانیم از تاثیر و نقش آن در تشدید افسردگی در روح یک جامعه، چشم‌پوشی کنیم.

خلاصه‌ی سخن این که خودکشی پدیده‌ای نیست که یک مرتبه و ناگهانی به وقوع بپیوندد. این مساله درمورد اکثر قریب به اتفاق خودکشیها صدق می‌کند و این امری است که تحت تاثیر علل و عواملی رخ می‌دهد و جلوگیری، حذف و سعی در رفع این علل، بدون شک آمار رو به افزایش ارتکاب خودکشی را پایین می‌آورد. درست است که هر یک از ما با نوع رفتارهایی که در زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی خود در پیش می‌گیریم، می‌توانیم در آرامش و آسودگی خاطر اطرافیان و امید به زندگی آن‌ها، تاثیری مستقیم و غیرمستقیم داشته باشیم، همان طور که برعکس این قضیه هم صادق است. اما از سوی دیگر، نوع تصمیماتی که در سطح کلان و از سوی مسئولین یک جامعه اتخاذ می‌شود هم می‌تواند به شدت در انگیزه‌ها، اهداف و میزان امید به زندگی افراد جامعه اثرگذار باشد. نمی‌توان انکار کرد داشتن یک اقتصاد سالم و در امان بودن افراد (به خصوص اقشار ضعیف‌تر) از فشارهای مالی و اقتصادی، یک سیستم اداری و اجتماعی عاری از ظلم و تبعیض و رابطه‌سالاری و بالاخره جامعه‌ای که افراد آن به صورت نسبی هم که شده، احساس شادی و آسایش روانی می‌کنند، در کم کردن و به حداقل رساندن آمار خودکشیها در یک جامعه بی‌تاثیر باشد. از این رو سعی در بهبود شرایط و مشکلات موجود، پایین آوردن رقم بالا و دردناک خودکشیها در جامعه را به دنبال خواهد داشت.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله آفرینش/ چاره‌اندیشی برای کاهش عوامل و انگیزه‌های خودکشی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X