تكانه های عقلانی در سیاست

به گزارش روز یكشنبه ایرنا،حمید ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری روز یكشنبه با انتشار یادداشتی در پایگاه اطلاع رسانی دولت ، افزود: اكنون زمان گذر از اجماع دو جناح وتلاش برای اجماع سه جناح است، یعنی: 'اعتدال گرا، اصلاح طلب، و اصول گرای معتدل'.
*متن این یادداشت به شرح زیر است:
الف)در خردادماه 1392 تكانه عظیمی در سیاست ورزی ملت ایران رخ داد؛ تكانه ای كه هم در حوزه سیاست منحصر به فرد بود و هم در حوزه مردمی. در آن ایامِ پرتكاپو، سیاست ورزانِ همسو در كشور كوشیدند تا با 'اجماع بركاندیدایی واحد'، بازی سازی های حوزه سیاست را به سمت و سویی هدفدار و معطوف به خواست ملت هدایت كنند. این تكانه، دراثر تفاهم و اجماع اعتدال گرایان و اصلاح طلبان بر كاندیدای واحد پدید آمد و با انصراف دكتر عارف و اجماع بر دكتر روحانی، رای مردم دكترروحانی را به ریاست جمهوری برگزید. نقش رهبران 'اعتدال و اصلاح' و سیاست ورزی داهیانه آنان در پدیداری این اتفاق، ستودنی بود.

ب) تكانه دوم درجامعه پرامیدِ برآمده از اجماعِ خرداد رخ داد؛ و مردم تدبیرمدار در اسفند ماه 1394، بویژه درتهران و شهرهای بزرگ، ازپراكندگیِ آراء وتسلیم دربرابر قضا و قدرِ رقابت كاندیداهای ناشناس با افراد همیشه درصحنه، به سمتِ 'اجماع بر لیست' حامی جهت های كلانِ اعتدال واصلاح روی نمودند. حاصل این تكانه، تغییراساسی درتركیب نمایندگان خبرگان و مجلس بود كه برمبنای آن، فردگرایی جای خویش به جمع گرایی داده وسیاست های منفردِ تبعا منفعل درسایه عقلانیت جمعی قرار خواهدگرفت. دراین روند، دیگر بازیگری انفرادی اهمیت چندانی نخواهدداشت بلكه جمع افراد گرد هم آمده در لیست، سمت و سوی سیاست سازی وخردورزی خبرگان ومجلس شورای اسلامی را تغییری اساسی خواهندداد؛ و زمینه ای پدید خواهدآمد تا مردم خواسته هایشان را از نمایندگی كهن مجموعه ای سنتاً فردگرا ومادام العمر نماینده، به سمت گروهی تازه نفس وتابع خرد و تصمیمات جمعی تغییر داده و خونی جدید دررگ های نمایندگی ملت وروشی نوین درسیاست ورزی خردمندانه ایران جاری سازند.

ج) اما تكانه سوم می بایست درسیاست ورزی حوزه نخبگی درسامان دهی كرسی های خبرگان و مجلس صورت پذیرد؛ تا بتوان به یمن آن، نتایج دو تكانه پیشین را تكمیل نمود. یكی از نمادهای این تكانه وآغاز خردورزی درحوزه ی آن، ریاست آتی مجلس است؛ كه اگر سنتِ كهنِ چنددهه ای، به كناری نهاده نشود بازهم بازیگران خُرد یارای آن خواهندداشت كه با تلاش های سنتی نظرات خویش را برریاست وكرسی های مجلس تحمیل نمایند. لذا تكانه سوم باید تعاملی را رقم بزند كه حاصل آن 'سیاست مداریِ تجمیعی' باشد: تجمیعی ازویژگی ها و داشته های لاریجانی – عارف و یاران آنان، برای اداره مجلس درجهت خواست ملت. بدین سان، باید هردو كاندیدای محتمل ریاست مجلس با سیاست ورزان حوزه های خود تعامل كرده و براساس روشی روشن وتفاهمی، ریاست مجلس و هیئت رییسه وكمیسیون های آن را با رای مدبرانه اكثریت نمایندگان – ونه نقش آفرینی فردگرایان – سامان دهند. این تكانه سوم، راه را برای 'حاكمیتِ اعتدال و عقلانیت' برسرنوشت كشورومردم هموار خواهد كرد؛ چرا كه در این ایام، مسئله سیاست وسیاست ورزی، دیگر افراد ویا نقش آفرینی های فردی آنان نیست بلكه باید به سمتی حركت كرد كه:
تكانه های سه گانه سیاست ورزی تثبیت شده؛
عقلانیت جمعی در سیاست ایران به صحنه عمل سیاسی بازگشته؛
و اعتقاد مردم به نتایج مثبت سیاست ورزی های عاقلانه ومدبرانه عمیق شود.
اكنون زمان گذر از اجماع دو جناح وتلاش برای اجماع سه جناح است، یعنی: 'اعتدال گرا، اصلاح طلب، و اصول گرای معتدل'. باید باوركرد كه افراد می آیند ومی روند؛ آنچه ارزش مند است وماندگار، روش مند كردن و عقلانی ساختن حوزه سیاست وسیاست ورزی درایران، در اثر'تكانه های سه گانه عقلانیت' است.
سیام**3070**1449

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تكانه های عقلانی در سیاست» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X