هنری کیسینجر: اظهارات اوباما درباره استثنا بودن آمریکا درست نیست

هنری کیسینجر: اظهارات اوباما درباره استثنا بودن آمریکا درست نیست

تسنیم/ نظریه‌پرداز سیاست خارجی آمریکا با اشاره به ادراک متفاوتی که اکنون از نظم جهانی در عرصه بین‌المللی وجود دارد معتقد است که دیگر نمی‌توان از استثنا‌گرایی آمریکایی به عنوان سلاحی ژئوپولوتیک استفاده کرد.

هنری کیسینجر، نظریه‌پرداز سیاست خارجی آمریکا و مشاور پیشین امنیت ملی این کشور، در مصاحبه با فرید ذکریا از شبکه خبری سی‌ان‌ان در پاسخ به سؤالی درباره درک متفاوتی که جهان اسلام، چین، هند و یا ایران از عرصه بین‌المللی و نظم جهانی دارد، گفت: "ایجاد یک نظم جهانی فراگیر بسیار سخت خواهد بود. اما در ابتدا باید فهمید که تفاوت‌ها چیستند و بنابراین، در بیان اهداف باید دو مسأله را مد نظر قرار داد که تاحدودی متضاد هستند."
وی در تشریح این دو مسأله گفت: "انگیزه ما باید از ارزش‌های جامعه ما برخیزد و این ارزش‌ها از استثناگرایی مجزا نیستند؛ اما باید این را نیز بدانیم که این ارزش‌ها در جای دیگر فی‌نفسه مفروض نیستند. بنابریان باید خط‌مشی‌ها را در یک چارچوب جای داد. این بسیار سخت است."
وی درباره نظم جهانی حاصل از سیستم وستفالیایی گفت: "سیستم وستفالیایی دستکم یک فایده داشت، اینکه عدم دخالت در امور داخلی دیگران یکی از اصول بنیادین آن بود... [اما] اکنون عکس آن اعمال می‌شود."
کیسینجر در پاسخ به این سؤال که آیا آمریکا باید دخالت در امور داخلی سایر کشورها را کنار بگذارد، گفت: "آمریکا باید تمایزی قائل شود. سایر کشورها باید بدانند که اقدامات ما متأثر از ارزش‌های ما خواهند بود. اما نباید احساس کنند که از آنها باج می‌گیریم."
ذکریا در ادامه این مصاحبه به سخنان اوباما مبنی بر استثنا بودن آمریکا و انتقادهای وارده به آن اشاره کرده و گفت که برای مثال انگلیسی‌ها باور دارند که آنها هم استثنا هستند، یا یونانی‌ها نیز چنین احساسی دارند.
کیسینجر در پاسخ گفت: "نه، فکر می‌کنم که این اظهارات از نظر تاریخی دقیق نیستند. اما استثناگرایی آمریکایی دارای تفاوت‌هایی بوده است، بدین ترتیب که بنیان جامعه ما این گونه بوده که ما با رفتار خودمان نمایانگر ارزش‌هایی هستیم که دارای اهمیت جهانی هستند. بریتانیایی‌ها چنین نمی‌اندیشند، یونانی‌ها نیز چنین نمی‌اندیشند. زیرا مردمی که به این کشور آمدند در قاره‌ای زندگی کردند که از سایر نقاط جهان جدا بود و بنابراین معتقد شدند که عملکرد آنها الگویی برای بقیه جهان است و از بسیاری جهات، اینگونه بوده است."
"بنابریان استثناگرایی آمریکایی بیشتر یک کیفیت هدایتی و مأموریت گونه دارد و بخشی از سیاست خارجی ما است. اما نمی‌توانیم از آن به عنوان یک سلاح ژئوپولیتیک استفاده کنیم."

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «هنری کیسینجر: اظهارات اوباما درباره استثنا بودن آمریکا درست نیست» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X