روزنامه السفیر: محافل اسرائیلی از احتمال قطع حمایت سیاسی آمریکا، به شدت نگران هستند

روزنامه السفیر: محافل اسرائیلی از احتمال قطع حمایت سیاسی آمریکا، به شدت نگران هستند

تسنیم/ با شدت گرفتن بحران روابط اسرائیل و آمریکا، محافل اسرائیل سخت نگران هستند که مبادا این بحران روز افزون منجر به قطع حمایت دیرینه واشنگتن از اسرائیل در سطح مجامع بین‌المللی شود.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه السفیر، بحران روز افزون روابط اسرائیل و آمریکا، محافل اسرائیلی را از احتمال اینکه مبادا آمریکا تحت تاثیر بحران موجود، حمایت سیاسی دیرینه خود از اسرائیل در سطح بین المللی را قطع کند، سخت نگران کرده است.

این نگرانی زمانی آشکارا نمود پیدا کرد که مسئولان فلسطینی چند روز پیش با جان کری وزیر خارجه آمریکا دیدار کرده و در جریان آن طرح فلسطین مبنی بر تشکیل کشور مستقل فلسطین و تعیین جدول زمانی برای پایان اشغالگری فلسطین را به وی عرضه کردند.

همچنین در پی اعلام این خبر که طرف های فلسطینی فهرستی از اتهامات ضد اسرائیلی را برای ارائه به دادگاه بین المللی کیفری آماده کردند، نگرانی محافل اسرائیلی دو چندان شد، به ویژه اینکه تصمیم پیوستن به دادگاه مزبور نهایی شده است.

مصادره زمین های فلسطینی، به تنش روابط اسرائیل – آمریکا دامن می زند

در همین ارتباط، تحلیلگران اسرائیلی یادآور شدند در حالی که بحران روابط بین کابینه بنیامین نتانیاهو و دولت آمریکا در حال شدت گرفتن است، تصمیم اسرائیل مبنی بر مصادره هزاران هکتار از زمین های فلسطینی ها و ملحق کردن آن به شهرک گوش عتصیون و ساخت شهرک جدید به این وضعیت دامن می زند و زنگ خطر احتمال اینکه آمریکا هنگام بررسی طرح فلسطینی در شورای امنیت به حق وتو متوسل نشود، به صدا در می آورد.

علاوه بر این، شدت نگرانی اسرائیلی ها در حالی است که فشارهای محافل بین المللی علیه اسرائیل دو چندان شده و تشکیلات خودگردان فلسطین نیز از آمادگی برای عملی کردن تهدیدات خود مبنی بر مطرح کردن طرح خود در سازمان ملل و پیوستن به سایر نهادها و پیمان های بین المللی خبر داده است.

این در حالی است که منابع مختلف خبری اعلام کردند که محمود عباس در تکاپوی تحقق طرح سیاسی جدید خود مبنی بر جلب موافقت شورای امنیت با ایجاد کشور مستقل فلسطین در مرزهای سال 1967 است زیرا این طرح نشان می دهد که اسرائیل در اجرای اصل کشور مستقل برای دو ملت، شریک نیست.

در همین ارتباط نزدیکان محمود عباس اعلام کردند که طرح جدید وی شامل از سرگیری مذاکرات پس از تعهد اسرائیل به متوقف کردن شهرک سازی و آزادی اسیران مرحله چهارم و ادامه این مذاکرات به مدت 9 ماه است و همچنین اسرائیل باید در طول سه سال از سرزمین های فلسطینی خارج شود.

علاوه بر این محمود عباس از شورای امنیت خواهد خواست در تصمیمی تاریخی طرح فلسطین را تصویب کند.

نگرانی اسرائیل از عدم توسل آمریکا به حق وتو علیه طرح فلسطین

بنابراین اسرائیل بیم دارد که در پرتو تنش روابط کنونی با آمریکا، دولت واشنگتن از حق وتو برای جلوگیری از تصویب این طرح استفاده نکند.

بنابر اعلام منابع اسرائیلی، چنین موضعی از سوی واشنگتن به مثابه تقویت تصمیم بین المللی برای تشکیل کشور مستقل فلسطین در مرزهای 1967 به پایتختی قدس شریف است که موجب تقویت تلاش های موجود برای سلب مشروعیت از اسرائیل می شود؛ تلاش هایی که از سوی طرفهای مختلف از جمله اتحادیه اروپا آغاز شده است.

در این شرایط جان کری دو روز پیش به منظور بررسی مذاکرات متوقف شده با اسرائیل، با صائب عریقات مذاکره کننده ارشد فلسطینی و ماجد فرج مسئول نهاد اطلاعاتی فلسطین دیدار کرد.

در این دیدار عریقات و فرج طرح فلسطین مبنی بر از سرگیری مذاکرات و بررسی اصل تشکیل دو کشور مستقل و نیز درخواست ترسیم مرزها در طول 9 ماه را مطرح کردند.

در این ارتباط، محمد اشتیه عضو کمیته مرکزی جنبش فتح ضمن اعلام آماده شدن فهرست اتهامات ضد اسرائیلی برای ارائه آن در دادگاه بین المللی کیفری و تمام اسناد مربوط به آن، گفت: «ما به اسرائیلی ها و جامعه جهانی می گوییم که بسیار جدی هستیم».

به گفته وی، ابومازن طرح سیاسی خود را به جامعه جهانی عرضه کرده است و این بار تعیین جدول زمانی برای پایان اشغالگری اسرائیل و نه مذاکرات را خواستار است.

اما سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در توضیح این مطلب گفت که کری و مسئولان فلسطینی در دیدار اخیر خود اوضاع غزه را نیز مورد بررسی قرار داده و در مورد ادامه گفت وگوها به توافق رسیدند.

تلاش آمریکا برای جلوگیری از مراجعه تشکلیلات خودگردان به سازمان ملل

نکته قابل ملاحظه اینکه دولت آمریکا در تلاش است، پیش از برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل، دو طرف اسرائیلی و فلسطینی به تفاهم برسند تا به این ترتیب از مراجعه تشکیلات خودگردان فلسطین به سازمان ملل جلوگیری شود.

اما چندی پیش روشن شد که کری پس از دریافت اینکه اسرائیل به موضوع بررسی از سرگیری مذاکرات توجهی نداشته و فقط بر محدود کردن مذاکرات با تشکیلات خوگردان به بازسازی غزه و گشایش مرزها پافشاری دارد، تصمیم خود برای سفر به منطقه خاورمیانه را لغو کرد.

تلاش آمریکا برای کاهش نگرانی های اسرائیل بی حاصل بوده است

به نظر می رسد که با وجود تمام تلاش های آمریکا برای آرام کردن نگرانی های اسرائیل، این نگرانی ها هر روز شدت بیشتری پیدا می کند، آن هم در شرایطی که سامنتا پاور نماینده آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد که واشنگتن با هر گام یکجانبه از سوی فلسطین در سازمان ملل مخالف بوده و آن را جایگزین مذاکرات با اسرائیل نمی داند.

به گفته این مسئول آمریکایی، واشنگتن در عین حال از درخواست صدور قطعنامه سازمان ملل برای ساماندهی بازسازی غزه به شرط پابرجا بودن آتش بس، حمایت می کند.

تماس مداوم کری با نتانیاهو

اما باید توجه داشت که با وجود تنش روابط آمریکا و کابینه اسرائیل، کری به طور مداوم با نتانیاهو در تماس است و چند هفته پیش نیز در تماس تلفنی با وی، او را در مورد تصمیم مصادره چند هزار هکتار از اراضی فلسطین برای شهرک سازی، مورد سرزنش قرار داد و روز گذشته نیز بار دیگر با نتانیاهو صحبت کرده و او را در جریان اقداماتی که فلسطینی ها در صدد اجرای آن هستند، قرار داده و همچنین به تلاش های آمریکا برای ایجاد ائتلاف بین المللی علیه دولت اسلامی در عراق و شام –داعش- اشاره کرد.

منابع آمریکایی در این باره اعلام کردند که کری در این تماس، نتانیاهو را به از سرگیری روند سیاسی با فلسطینی ها به منظور تقویت محور میانه رو در خاورمیانه تشویق کرد.

همچنین گفته می شود که واشنگتن برخی طرفها در کابینه اسرائیل از جمله گروه موسوم به «آینده» به ریاست یائیر لپید و جنبش زیپی لیونی را به ارائه طرح سیاسی برای حل و فصل تنش با فلسطین تشویق می کند.

اما در اسرائیل نیز این دیدگاه وجود دارد که بحران سیاسی با آمریکا و تشکیلات خودگردان، موجب بروز اختلاف در کابینه اسرائیل خواهد شد.

نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد اینکه سازمان یهودی – آمریکایی جی استریت، آمریکا و اسرائیل را تحت فشار قرار داده است تا طرح سیاسی را برای حل و فصل تنش با تشکیلات خودگردان عرضه کنند.

این سازمان برای حامیان خود دعوت نامه های شخصی فرستاده و از آنان خواسته است درخواست مبنی بر اینکه آمریکا باید شهرک های اسرائیلی را غیرقانونی بداند، امضا کنند.

بسیاری از کارشناسان این دعوت ها را به نفع باراک اوباما در تنش با کابینه بنیامین نتانیاهو می دانند، به ویژه اینکه به عقیده این سازمان، مصادره سرزمین های فلسطینی اقدامی منفی بوده که فرصت حمایت از دولت یهود را از بین می برد.

از سوی دیگر، مصر قرار است در چند روز آینده طرفهای فلسطینی و اسرائیلی را به آغاز مذاکرات غیر مستقیم فراخواند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «روزنامه السفیر: محافل اسرائیلی از احتمال قطع حمایت سیاسی آمریکا، به شدت نگران هستند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X