میراث/ عبا بافی از صنایع دستی «محمدیه»

میراث/ عبا بافی از صنایع دستی «محمدیه»

سیری در ایران/ «عبا» از جمله دستبافته‏ های سنتی کشورمان است که از دیرزمان در مناطقی چون بوشهر،کوهپایه ا‏ی اصفهان و نایین تولید می‏شده است. درحال‏ حاضر نیز بافت معروف‏ترین و مرغوب‏ترین عباهای پشمین در«محمدیه» محله‏ی تاریخی شهر کهن نایین واقع درصد و پنجاه کیلومتری شمال شرقی‏ اصفهان به عنوان فرآورده‏ای بومی در ابعادی گستره رواج دارد.
این رشته از صنایع دستی با حفظ شیوه ‏های سنتی و با استفاده از مواد اولیه ا‏ی طبیعی به عنوان ممرّ اصلی معاش اهالی محمدیه در طول سده‏های‏ اخیر مطرح بوده است. چنانچه اگر از کوچه ‏های این محل گذر کنی در هر سو کارگاه‏ های زیرزمینی عبابافی را می‏بینی که بر کف معابر دهان گشوده و از روزنه‏ های تنگشان صدای بالا و پایین رفتن وردها و باز و بسته شدن دفتین‏ها را خواهی شنید. اما اگر سر به تو ببری تا لحظاتی چند،چیزی نخواهی دید، چندان‏که چشمت به تاریکی این کارگاه ‏ها انس گیرد و بینایی‏ات بازگردد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «میراث/ عبا بافی از صنایع دستی «محمدیه» » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X