شبکه بانک های ژن کشور راه اندازی می شود

شبکه بانک های ژن کشور راه اندازی می شود

ایرنا/ دکتر جواد مظفری با اشاره به پیش نویس اساسنامه فعالیت شبکه بانک های ژن کشور افزود: شبکه بانک های ژن کشور به عنوان یکی از ارکان مرکز ملی مدیریت منابع ژنتیکی و بازوی فنی آن درنظرگرفته شده است و تصویب این سند مهم ترین عمل حفظ منابع ژنتیکی کشور خواهد بود.

وی افزود: این سند به منظور ساماندهی، حفاظت و بهره برداری پایدار از این منابع ارزشمند و صیانت از منافع ملی مربوط به آن نوشته شده است تا از این طریق از نابودی این منابع جلوگیری کنیم.

مظفری بیان کرد: با توجه به اهمیت و ضرورت ایجاد زیست بانک مرکزی ایران در حفظ تنوع زیستی، ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تشکیل کارگروه ویژه مرکب از همه دستگاه های اجرایی که به نحوی در تشکیل مجموعه و یا بانک های ژنی و سلولی خاص فعالیت داشته و دارند تلاش می کند تا ساز و کارهای لازم برای ایجاد زیست بانک ذخیره ای را فراهم کند.

وی خاطرنشان کرد: تدوین سیاست های کلی کشور برای شناسایی، حفظ و احیای ذخائر ژنتیکی، تدوین راهبردها و برنامه های کلان ملی برای شناسایی، حفظ و احیای این ذخائر، تدوین آیین نامه های تبادل منابع ژنتیکی منطبق بر قوانین و مقررات ملی، پایش بانک های ژن و مجموعه های منابع ژنتیکی درکشور و غیره از مهم ترین وظایف تعریف شده در این سند است.

به گفته مظفری، بانک های ژن اصلی درکشور درحوزه های مختلف ژنتیکی شامل گیاهی، دامی، آبزیان، حیات وحش، میکروارگانیسم، لاین های سلولی و بی مهرگان اعضای مرکزی این شبکه خواهند بود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شبکه بانک های ژن کشور راه اندازی می شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X