سرمقاله مردم‌سالاری/ گامی به سوی عدالت و آزادی

سرمقاله مردم‌سالاری/ گامی به سوی عدالت و آزادی

مردم سالاری/ «گامی به سوی عدالت و آزادی» عنوان یادداشت روز روزنامه مردم‌سالاری به قلم جابر فضلی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

مولف بیش‌از چهل جلد کتاب و بیش‌از یکصد عنوان مقاله در زمینه حقوق خصوصی 50 سال فعالیت علمی و استاد ممتاز دانشگاه تهران زمانی که در مراسم اعطای هدایا به فارغ‌التحصیلان حقوق دانشگاه تهران که از سوی دربار پهلوی صورت گرفته بود، حاضر نشد، عطای بورسیه و ادامه تحصیلات در خارج از کشور را به لقایش بخشید تا اولین فارغ‌التحصیل رشته حقوق در مقطع دکتری دانشگاه تهران باشد. شاگردی و کسب علم از محضر اساتیدی همچون دکتر حسن امامی و دکتر شهابی خراسانی و تالیفات ارزشمند و علمی ایشان، شخصیتی از ایشان به یادگار گذاشت که لقب پدر علم حقوق ایران به دکتر ناصر کاتوزیان اختصاص یافت.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، در کنار حقوقدان‌هایی همچون احمد صدر حاج سید جوادی، لاهیجی و دیگران، در سال 1358 پیش‌نویس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را تدوین نمودند که در اصل اول آن آمده بود «جمهوری اسلامی نظامی است بر مبنای دموکراسی، یعنی مشروعیت آن از رای مردم است». به نظر ایشان قانون اساسی، تنظیم رابطه حکومت و مردم و دفاع از آزادی‌های عمومی و محدود کردن قدرت حکومت در چارچوب ضرورت‌های اجتماعی است.

این امر مبین روحیه دموکراسی‌خواهی ایشان می‌باشد چرا که حتی در زمینه علمی نیز همواره بر دموکراسی تایید و تاکید داشته و به فعالین عرصه حقوق و وکلا اذعان می‌داشتند که آنها نمونه کوچکی از اعمال دموکراسی هستند و از آنها نسبت به دیگر اقشار جامعه، انتظار بیشتری در رعایت قواعد دموکراسی و تحمل نظر مخالف می‌رود.

به نظر می‌رسد واژه دموکراسی از شاخصه‌های فعالیت‌های علمی و عملی ایشان بوده است.

ایشان در انتخابات مجلس خبرگان قانون اساسی در سال 1358، به عنوان نامزد جبهه ملی و حمایت‌های نهضت آزادی، شرکت کرد ولی در کمال شایستگی به مجلس راه نیافت. بعد از انقلاب فرهنگی، جامعه حقوقی ایران و دانشگاه، 11 سال از حضور ایشان بی‌بهره بود تا اینکه دوباره به تاثیرات علمی و نقش سازنده ایشان در اشاعه علم حقوق و مدنی پی بردند و استاد دوباره به عرصه علمی و دانشگاهی بازگشتند. تا اینکه در سال 1383 بعد از 40 سال فعالیت علمی و تربیت صدها فرهیخته، از سوی سیدمحمد خاتمی نشان درجه یک دانش به ایشان اعطا گردید.

ایشان همواره به نهادهای مدنی و واسطه‌ای توجه داشتند و آن را موجب تقویت حکومت و دولت می‌دانستند و معتقد بودند برای ایجاد رفاه عمومی و برای کند کردن لبه تیز قدرت، باید واسطه‌های عمومی مانند سندیکاها، اتحادیه‌ها و کانون‌ها تقویت شوند.

در سال 88 با امضای بیانیه‌ای مبنی بر«مخالفت با اعدام برای کودکان» شخصیت بلند انسانی و متنفذ علمی ایشان نمایان گشت. به عقیده ایشان هنگامی که قرآن کریم حتی نسبت به کسی که مرتکب قتل عمد شده ما را به عفو و بخشش دعوت می‌کند، بی‌تردید اسلام با اعطای موهبت حیات به افراد زیر 18 سال که هنوز زندگی و خوبی‌ها و بدی‌های آن را درک نکرده‌اند، موافق است.

مردم جایگاه ویژه‌ای در اندیشه‌های حقوقی ایشان داشتند و نقش قانون اساسی را دفاع از حقوق مردم می‌دانست و معتقد بود این مردم هستند که برای استفاده از حقوق و آزادی خود نیاز به حمایت قانون دارند.

در پایان، سخن ایشان در مورد دستگاه نظارتی به عنوان حسن ختام مطلب مرقوم می‌گردد. «چون نقش قانون اساسی دفاع از حقوق مردم است بنابراین شورای نگهبان قانون اساسی نیز باید شورای حفاظت از حقوق مردم باشد نه اینکه از قدرت در مقابل آزادی‌های مردم حمایت کند.»

روحش شاد، آثارش باقی...

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله مردم‌سالاری/ گامی به سوی عدالت و آزادی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X