عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی: 120 کرسی آزاداندیشی در سال تحصیلی جدید برگزار می شود

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی: 120 کرسی آزاداندیشی در سال تحصیلی جدید برگزار می شود

خبرآنلاین/ حجت الاسلام علی اکبر رشاد ظهر امروز، 31 شهریور ماه در نشست مطبوعاتی پیرامون ساختار، عملکرد و برنامه های پیش روی هیأت حمایت از کرسیهای نقد، مناظره و نظریه پردازی مباحثی را مطرح کرد.

وی در این نشست با اشاره به تاریخچه فعالیت این هیأت، اظهار داشت: مجمع هیات حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره دارای 28 عضو حقوقی و حقیقی، شامل رؤسای عالی‌ترین مراکز علمی ـ پژوهشی مهم و چند تن از دانشوران برجسته کشور است که از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی تعیین شده اند. دبیرخانه هیات حمایت از کرسی‌ها که به‌ مثابه سازمان اجرایی هیات فعالیت می‌کند، شامل یک شورای علمی مرکب از 16 صاحب‌نظر و پنج کرسی علمی است.

وی ادامه داد: صاحبان نقد و نوآوری علمی و متخصصان علاقمند به مناظره علمی می‌توانند مستقیماً یا از طریق فرهنگستان‌ها، پژوهشگاه‌ها، دانشگاه‌ها و انجمن‌های علمی متبوع خود، جهت ارائه تحقیقات و نوآوری‌های‌شان در عرصه‌های نظریه‌پردازی و نقد و یا هرگونه فعالیت علمی حاوی نوآوری در عرصه علوم انسانی و معارف دینی اقدام کنند و از مزایای کرسی‌ها بهره‌مند شوند.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به عملکردهای این هیأت، اظهار داشت: تدوین برنامه‌ها، سیاست‌های اجرایی، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها همچنین فراهم‌ کردن زمینه لازم برای تحقق اهداف کرسی‌های علمی نظریه‌پردازی، نقد و مناظره، در جهت تولید علم و ترویج آزاداندیشی در حوزة علوم انسانی و معارف دینی و هنر از مهمترین کارکردهای این هیأت به شمار می آید.

همه اهداف کرسیهای نظریه پردازی

رئیس هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره، اهداف و سیاست‌های این هیأت را برشمرد و گفت: حمایت ویژه از مباحثات روشمند و قابل داوری و تبدیل آن به تجربة انباشته و جمع‌بندی شده، زمینه‌سازی ویژه برای نهضت تولید و عرضة نظریة اسلامی در علوم انسانی، علمی‌کردن مجادلات و تخصصی‌کردن گفت‌وگوهای فرهنگی و ایجاد فرصت رسمی و علمی و قانونی برای عرضه ایده‌ها و نقد و کالبدشکافی آنها، نهادینه‌سازی آزادی اندیشه و بیان و امکان تبادل آرای علمی با رعایت اخلاق و منطق گفت‌وگو و قانون اساسی، کاستن از تنش‌ها و بحران‌های فرهنگی و مهار غوغاسالاری، عوام‌زدگی و عوام‌فریبی در مباحث فرهنگی و دینی در سطح دانشگاه، تشویق نخبگان و مراکز علمی کشور به ارائه نظریات پژوهشی و تولید نظریه در علوم انسانی با اتکا به مبانی اسلامی به منظور خروج از جزم‌های ترجمه‌ای و وارداتی و نیز تحجر و قشری‌گری، پاسخگویی به نیازهای فکری و معرفتی و اطلاع‌رسانی در مسائل علمی و فرهنگی مورد توجه دانشگاهیان، شفاف‌سازی محل نزاع و ابهام در جبهه‌بندی فکری و فرهنگی و جمع‌بندی علمی مباحث مهم به منظور رشد فرهنگی جامعه از مهمترین سیاستهای این هیأت اعلام شده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه این نشست خبری در خصوص تغییرات سازمانی و ساختاری دبیرخانه در دوره جدید، اظهار داشت: در جلسات هماهنگی اولیه با توافقات انجام شده میان دبیرخانه هیات حمایت از کرسی ها و دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، مقرر شد هیات حمایت از ساختمان پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به ساختمان دبیرخانه منتقل شده و بودجه لازم برای دبیرخانه هیأت از سوی شورا تأمین شود. از این رو محل جدید دبیرخانه واقع در خیابان طالقانی تعیین شد و جلسات کرسی ها به صورت ماهانه در محل جدید تشکیل می شود.

ساختار جدید برای کرسیها

حجت الاسلام رشاد درباره تنظیم ساختار جدید این هیأت به برخی موارد اشاره کرد و گفت: ساختار جدید هیأت در جلسات اولیه شورا مورد تصویب قرار گرفت. بر این اساس، کرسی‌ها در ساختار قدیم به صورت خُرد (در قالب 19 کرسی و 2 تا 3 کمیته) سامان یافته بود که برخی مشکلات را ایجاد می‌کرد، بنابراین کرسی‌ها در قالب پنج کرسی کلان شامل پنج حوزه عمده علمی، تجمیع و ذیل هر کدام موضوعات و رشته‌های مربوط مشخص شد. از میان رؤسای کرسی‌های قدیم، مجموعاً 10 نفر به عنوان رئیس و نایب رئیس پنج کرسی جدید تعیین شدند؛ نایب رئیس هر کرسی با پیشنهاد و توافق رؤسای کرسی‌ها نهایی شدند.

وی افزود: ضوابطی برای تعیین رؤسا در نظر گرفته شده بود که از آنها می‌توان به سطح علمی مطلوب و صاحب نظر بودن در حوزه مطالعاتی، دغدغه‌مند بودن نسبت به فعالیت‌های کرسی، سابقه مدیریتی و فعال بودن در دوره پیشین فعالیت دبیرخانه اشاره کرد.

اسامی روسای 5 کرسی

رئیس هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره به اسامی روسای این پنج کرسی اشاره کرد و افزود: کرسی علوم عقلی، آیت الله دکتر احمد بهشتی، کرسی علوم نقلی، حجت‌الاسلام ابوالقاسم علیدوست، کرسی علوم اجتماعی، مصطفی ملکوتیان، کرسی علوم رفتاری، غلامعلی افروز و کرسی هنر و معماری عبدالحمید نقره‌کار از سوی رئیس هیأت حمایت از کرسی های نظریه پرداز به عنوان روسای این پنج کرسی، منصوب شده اند.

حجت الاسلام رشاد همچنین با بیان اینکه با برخی از دانشگاه های کشور جلساتی برای برگزاری کرسیهای نظریه پردازی در سال تحصیلی جدید برگزار شده، ادامه داد: جلسات مشترک با برخی دستگاه‌های علمی از جمله دانشگاه های علامه طباطبایی، تربیت مدرس، امام صادق (ع)، الزهرا، فردوسی مشهد، شاهد، بنیاد ملی نخبگان، سازمان بسیج اساتید، بسیج حقوقدانان، موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی، بسیج دانشجویی کشور، ... ) به منظور فعال سازی کمیته های دستگاهی، برگزار و مقرر شد در سال تحصیلی جدید 120 کرسی آزاد اندیشی در دانشگاه ها برگزار شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه اعلام کرد که حضور استادان در این کرسی ها، ناقد، داور یا صاحب نظریه باشند می تواند به عنوان یک امتیاز به شمار می آید.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی: 120 کرسی آزاداندیشی در سال تحصیلی جدید برگزار می شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X