وزارت خارجه پاکستان: نقش ایران در مقابله با داعش انکارناپذیر است

وزارت خارجه پاکستان: نقش ایران در مقابله با داعش انکارناپذیر است

ایرنا/ سخنگوی وزارت خارجه پاکستان با تاکید بر اهمیت نقش کشورهای منطقه در مقابله با گروه تروریستی داعش، نقش ایران را در این زمینه غیرقابل انکار دانست و گفت که حضور اتباع کشورهای غربی در جمع داعشی ها، در آینده برای این کشورها مشکل ساز خواهد شد.

خانم «تسنیم اسلم» این مطلب را در بخشی از گفت وگوی تفصیلی با خبرنگار ایرنا در اسلام آباد مطرح کرد. مشروح این گفت وگو را در زیر می خوانید.

** نقش ایران را در مقابله با داعش نمی توان نادیده گرفت

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان درخصوص دعوت نشدن ایران به نشست پاریس برای مقابله با گروه داعش گفت: نمی توان نقش ایران را در مقابله با تروریست های منطقه دست کم یا نادیده گرفت. ایران به عنوان کشور همسایه عراق باید در این نشست حضور می یافت. تحولات جاری در عراق و سوریه و تحرکات گروه تروریستی داعش در این کشورها بسیار خطرناک و نگران کننده است و در زمینه مقابله با گروه های تروریستی فعال در عراق و سوریه و مهار پدیده تروریسم در این کشورها، طبیعی است که نباید نقش همسایگان آنان و کشورهای منطقه نادیده گرفته شود.

وی با اشاره به حضور تعداد زیادی از اتباع کشورهای غربی در تشکیلات گروه تروریستی داعش گفت: ملحق شدن عوامل خارجی به گروه های تروریستی در منطقه، به مثابه ریختن بنزین روی آتش است.

تسینم اسلم افزود: کشورهای غربی که اتباع آنان در کنار گروه تروریستی داعش قرار گرفته اند، باید بدانند زمانی که این افراد به کشورهای خود بازگردند، می توانند باعث بروز مشکلات جدی در آن کشورها شوند.

وی با بیان اینکه تاکنون هیچ گونه گزارش رسمی مبنی بر ملحق شدن اتباع پاکستانی به گروه داعش از سوی هیچ مرجع رسمی منتشر نشده است، تاکید کرد: مطمئنا پاکستان نمی خواهد که شهروندانش به داعش محلق شوند. تروریسم به اندازه کافی به پاکستان صدمه زده است و ما به هیچ وجه ملحق شدن مردم این کشور به گروه های تروریستی را برنمی تابیم.

نشست پاریس دوشنبه هفته گذشته با موضوع 'مقابله با گروه تروریستی داعش' با حضور 26 کشور و چند نهاد منطقه ای و بین المللی از جمله اتحادیه اروپا و سازمان ملل، بدون حضور ایران برگزار شد.

** گاز ایران را می خواهیم

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان، تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران را اصلی ترین عامل ناتوانی اسلام آباد در عمل به تعهداتش درقبال قرارداد خط لوله گاز با ایران عنوان کرد و گفت: چند شرکت خارجی برای سرمایه گذاری و اجرای پروژه خط لوله در خاک پاکستان اظهار علاقمندی کرده بودند اما وقتی با تهدید و فشار تحریم های آمریکا مواجه شدند، ترجیح دادند سرمایه خود را در شرایط تحریم، به خطر نیاندازند زیرا درصورت نادیده گرفتن تحریم، مشمول اقدامات تنبیهی آمریکا قرار می گرفتند.

این دیپلمات ارشد دولت پاکستان درعین حال تاکید کرد: با وجود تمام مشکلاتی که بر سر راه اجرای این قرارداد حیاتی برای پاکستان وجود دارد، پاکستان به این پروژه نیاز دارد و گفت وگوها در این زمینه ادامه خواهد یافت.

تسنیم اسلم گفت: چند طرح پیشنهادی برای به نتیجه رساندن انتقال گاز ایران به پاکستان بین مسوولان دو کشور در دست بررسی است که البته جزئیات آن هنوز رسانه ای نشده است.

** حقوق هسته ایران انکار ناپذیر است

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان در بخشی دیگر از گفت وگو با تقبیح رژیم تحریم های ضدایرانی، تاکید کرد که تجربه نشان داده است که تحریم ها هیچ کمکی به حل مسایل نمی کند.

وی گفت و گو را تنها راه حل موثر و منطقی برای حل مسایل مربوط به موضوع هسته ای ایران دانست و گفت: ایران عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی و از نخستین امضا کنندگان پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای (ان.پی.تی) است بنابراین کسی نمی تواند حقوق هسته ای صلح آمیز ایران را انکار کند.

تسنیم اسلم با بیان اینکه دولت پاکستان از مذاکرات جاری و جدی میان ایران و گروه 1+5 خوشحال است، گفت: درصورت حصول توافق جامع و نهایی میان طرفین، گره بسیاری از مشکلات گشوده خواهد شد و علاوه بر ایران، دیگر کشورها از جمله پاکستان نیز از آن سود خواهند برد.

** روابط ایران و پاکستان ناگسستنی است

وی با اشاره به تاریخ طولانی روابط ایران و پاکستان و مشترکات فراون دینی، فرهنگی، ادبی و زبانی ملت های دو کشور گفت: ایران و پاکستان دو کشور همسایه، دوست و مسلمان هستند و روابط برادرانه و دوستانه میان این دو همسایه قدرتمند، ناگسستنی است.

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان با بیان اینکه تهران و اسلام آباد نسبت به بسیاری از مسایل گوناگون بین المللی و مسایل جهان اسلام از جمله مساله فلسطین مواضع یکسان و مشترک دارند و به عنوان دو کشور مسلمان، با چالش های نسبتا یکسانی به ویژه در زمینه مبارزه با تروریسم مواجه اند، گفت: این مشترکات نیز نشان از عمق روابط دو کشور و دو ملت دارد.

** برداشت های نادرست از روابط دو کشور مبتنی بر واقعیت نیست

تسنیم اسلم در ادامه با بیان اینکه گاهی برداشت های نادرستی از برخی موضوعات در روابط دو کشور صورت می گیرد، تاکید کرد: باید توجه داشت که برداشت ها همیشه مبتنی بر واقعیت نیستند.

وی افزود: با روی کارآمدن دولت کنونی پاکستان به نخست وزیری محمد نواز شریف، برخی عوامل که چشم دیدن روابط دوستانه ایران و پاکستان را ندارند، سعی داشتند کاری کنند که برداشت نادرست و غیرواقعی از روابط دو کشور در میان افکارعمومی ایجاد شود اما با سفر اردیبهشت ماه گذشته نخست وزیر پاکستان به تهران، همه این برداشت های نادرست و سوءتفاهم ها برطرف شد.

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان با تاکید بر ضرورت گسترش بیش از پیش روابط تهران – اسلام آباد گفت: دو کشور نیاز دارند تا زمینه را برای گسترش روابط به ویژه در امور تجاری و اقتصادی بیش از پیش فراهم کنند.

** پاکستان میزبان اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی در سال 2015

تسنیم اسلم با اشاره به اینکه رفت وآمدها و دیدارهای زیادی بین مقامات و مسوولان دو کشور در زمینه های گوناگون در جریان است، از میزبانی کشورش برای اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی سه ماهه نخست سال آینده میلادی خبر داد.

وی گفت که پاکستان با هدف تاکید بر اهمیت ارتقای توان کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در زمینه علم و فناوری، این اجلاس را برگزار خواهد کرد. در جهان امروز پیشرفت در زمینه علم و فناوری امری ضروری است و کشورهای مسلمان باید به سمتی حرکت کنند که از میزان وابستگی آنان به دیگران کاسته شود.

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان اظهار داشت: بسیار علاقمند و امیدواریم که رییس جمهوری اسلامی ایران نیز در این اجلاس حضور یابد.

** پاکستان به دنبال توازن در روابط با کشورها

سخنگوی دستگاه دیپلماسی پاکستان با بیان اینکه دولت اسلام آباد در سیاست خارجی خود، اصل توازن در برقراری روابط با کشورها به ویژه کشورهای منطقه و کشورهای مسلمان را دنبال می کند، تاکید کرد: پاکستان به دنبال گسترش روابط با تمام کشورهای مسلمان است و همواره بر ضرورت حفظ و تقویت وحدت میان کشورهای جهان اسلام تاکید داشته و دارد.

وی با اشاره به اقامت نسبتا طولانی نوازشریف در عربستان سعودی در سال های گذشته گفت: این موضوع صرفا بخشی از سابقه زندگی نوازشریف است و هیچ تاثیری در گرایش ها و سیاست های دولت وی ندارد.

تسنیم اسلم تاکید کرد: سیاست های دولت پاکستان براساس منافع ملی این کشور اتخاذ می شود و هیچ یک از دولت های پاکستان نسبت به اهمیت روابط با ایران به عنوان یک کشور مسلمان و قدرتمند غافل نبوده اند.

وی گفت: پاکستان نمی خواهد روابطش با یک یا چند کشور، به قیمت محدود شدن روابط آن با دیگر کشورها تمام شود و توازن در روابط با همسایگان و کشورهای مسلمان و منطقه، برای اسلام آباد یک اصل است.

** تهران و ریاض نیاز به میانجی گر ندارند

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان درخصوص گزارش برخی رسانه های پاکستانی مبنی بر تمایل اسلام آباد برای میانجی گری میان تهران و ریاض گفت: ما با هر دو کشور روابط خوبی داریم اما هرگز سخنی از میانجی گری میان تهران و ریاض نزده ایم واعتقاد داریم این دو اصولا نیازی به میانجی گری ندارند.

وی اظهار داشت که روابط میان ایران و عربستان سعودی برقرار است و هروقت لازم باشد مسوولان و مقامات دو کشور با هم گفت وگو می کنند اما چنانچه کشورهای دوست و برادر پاکستان هر زمان از ما بخواهند، پاکستان از هیچ کمکی دریغ نخواهد کرد.

** تلاش های پنهان برای اختلاف افکنی در پاکستان

تسینم اسلم درخصوص تشدید ترورهای هدفمند در پاکستان به ویژه افزایش حملات تروریستی علیه علمای دینی و شخصیت های علمی و دانشگاهی گفت: پاکستان به عنوان یک کشور مسلمان و قربانی تروریسم، هرگز چنین اقدامات ضدانسانی را برنمی تابد و این که مسلمانان به دست مسلمانان دیگر کشته شوند، هرگز برای پاکستان قابل قبول نیست.

وی اظهار داشت: این اقدامات هدفمند نشان می دهد کسانی قصد دارند میان اقوام و پیروان مذاهب مختلف در پاکستان اختلاف و تفرقه ایجاد کنند.

** تعویق سفر رییس جمهوری چین، به قراردادهای اسلام آباد- پکن لطمه نمی زند

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان درباره تاثیر بحران سیاسی جاری در این کشور بر سیاست خارجی آن گفت: سیاست خارجی پاکستان دستخوش تاثیرات منفی زیادی از این بحران شد که به تعویق افتادن سفر روسای جمهوری سریلانکا، مالدیو و چین به اسلام آباد بخشی از این آثار است.

وی با بیان اینکه سفر رییس جمهوری چین به اسلام آباد به زودی انجام خواهد شد، به زمان دقیق آن اشاره نکرد و گفت: پاکستان و چین قراردادهای بزرگ بسیاری در زمینه های گوناگون امضا کرده اند که طبق این قرارداد، چین متعهد است پروژهای بزرگ زیادی را در پاکستان اجرا کند و صرفا به تعویق افتادن سفر رییس جمهوری چین، لطمه ای به این قراردادها و تعهدات نخواهد زد.

تسینم اسلم سخنگوی وزارت خارجه پاکستان و هماهنگ کننده امور مربوط به سازمان ملل در این وزارتخانه ، سه دهه فعالیت در حوزه دیپلماسی را در کارنامه دارد.

این زن دیپلمات که فارغ التحصیل رشته روابط بین الملل از دانشگاه حقوق و دیپلماسی «فلچر» آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد و دارای دانشنامه کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه لاهور است، از سال 1984 فعالیت خود را در وزارت خارجه پاکستان آغاز کرد.

وی در سال های 2007 تا 2012 به ترتیب سفیر پاکستان در ایتالیا و مغرب بود و تجربه چند سال فعالیت در سفارتخانه های پاکستان در دهلی نو، پاریس و لاهه را نیز در کارنامه دارد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وزارت خارجه پاکستان: نقش ایران در مقابله با داعش انکارناپذیر است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X