تابناک نوشت: هراس رژیم اسرائیل از احتمال همکاری ایران و غرب در عراق

تابناک نوشت: هراس رژیم اسرائیل از احتمال همکاری ایران و غرب در عراق

تابناک/ با نزدیک شدن به زمان برگزاری دور جدید مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5، مطابق معمول تلاش های رژیم اسرائیل و به ویژه نخست وزیر این رژیم برای فضاسازی بین المللی علیه ایران شدت گرفته است. با این حال، به نظر می رسد تغییر شرایط بین المللی و منطقه ای طی ماه های اخیر، این بار زمینه موفقیت این تلاش ها را از نتانیاهو گرفته است.

هراس رژیم اسرائیل از احتمال همکاری ایران و غرب در عراق با نزدیک شدن به زمان برگزاری دور جدید مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5، مطابق معمول تلاش های رژیم اسرائیل و به ویژه نخست وزیر این رژیم برای فضاسازی بین المللی علیه ایران شدت گرفته است. با این حال، به نظر می رسد تغییر شرایط بین المللی و منطقه ای طی ماه های اخیر، این بار زمینه موفقیت این تلاش ها را از نتانیاهو گرفته است.

به گزارش «تابناک»، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل، بار دیگر تلاش دارد تا در آستانه برگزاری دور جدید مذاکرات هسته ای ایران، برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران را تهدیدآمیز جلوه داده و خواستار اقدام شدید بین المللی در این زمینه شود. با این حال، ظهور گروه های تروریست تکفیری به عنوان یک تهدید واقعی بین المللی، سبب شده مواضع وی کمتر مورد توجه جامعه بین المللی قرار بگیرد.

روزنامه «جروزالم پست» مطلبی را در همین زمینه منتشر کرده و می نویسد در حالی که تاریخ 18 سپتامبر به عنوان زمان برگزاری دور جدید مذاکرات ایران و 1+5 انتخاب شده، نتانیاهو در دیدارهای خصوصی خود با مقامات غربی سعی در القای این موضوع دارد مهمترین و اصلی ترین تهدید علیه امنیت بین المللی، برنامه هسته ای ایران است، نه تروریست های تکفیری.

این روزنامه به نقل از یک مقام اسرائیلی می نویسد پیام نتانیاهو به غربی ها این است که هرچند نباید خطر و تهدید گروه «داعش» را نادیده گرفت، اما در حال حاضر، چالش شماره یک جهان، جلوگیری از دستیابی ایران به توانایی ساخت سلاح هسته ای است. وی به اظهارات نتانیاهو در یکی از دیدارهای خصوصی اش اشاره کرده و به نقل از وی می گوید: «ایران تهدید شماره یک است؛ زیرا ایران مسلح به سلاح هسته ای، تاریخ را تغییر می دهد».

در این میان، یکی از نگرانی های اصلی نتانیاهو و دیگر مقامات ارشد اسرائیلی، احتمال همکاری آمریکا و دیگر کشورها با ایران برای مقابله با تکفیری هاست. مقام اسرائیلی مذکور در پاسخ به سوالی درباره موضع اسرائیل نسبت به احتمال کاهش فشارهای آمریکا و اروپا علیه ایران به منظور جلب همکاری این کشور برای مقابله با دشمن مشترک (تکفیری ها) می گوید رژیم اسرائیل موافق اقدام قاطع علیه داعش است، اما ایرانی ها سعی دارند از این موضوع به منظور کاهش فشارهای موجود استفاده کنند و این اتفاق نباید رخ دهد.

جالب اینکه به نظر می رسد در این موضوع، میان خود مقامات اسرائیلی نیز اتفاق نظر چندانی وجود ندارد. چند روز پیش، آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه رژیم اسرائیل در یک کنفرانس مطبوعاتی گفته بود داعش، بزرگترین تهدید علیه آمریکا، اسرائیل و اروپاست. اما اندکی پس از این اظهارات، یک مقام وزارت خارجه این رژیم گفت سخنان لیبرمن صرفاً با هدف بیان فوریت موضوع داعش بیان شده و بدان معنا نیست که خطر این گروه از خطر ایران بیشتر است!

گفتنی است نتانیاهو خود نیز در ماه ژوئن و در جریان مصاحبه ای با شبکه خبری «ان بی سی» گفته بود ایران وداعش، هر دو دشمن آمریکا و غرب هستند و افزوده بود: «زمانی که دشمنان شما با هم می جنگند، یکی از آن ها را تقویت نکنید. هر دو را ضعیف کنید». وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره احتمال همکاری ایران و آمریکا برای مبارزه با تکفیری ها گفته بود بدترین پیامد جریان فعلی، همین است که ایران بتواند از طریق این همکاری به توانایی ساخت سلاح هسته ای دست پیدا کند. نتانیاهو چنین همکاری را «یک اشتباه تراژیک» خوانده بود.

جروزالم پست می نویسد موضع فعلی نتانیاهو در قبال مذاکرات هسته ای ایران، این است که باید مدل سلاح های شیمیایی سوریه در قبال برنامه هسته ای ایران پیاده شود که بر اساس آن، همه ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از کشور خارج شود.

به هر حال، آن گونه که از مطلب این روزنامه و نیز کلیت موضع گیری های اخیر مقامات اسرائیلی برمی آید، ظهور یک دشمن مشترک برای ایران و غرب که می تواند این دو را به سمت همکاری های نزدیک امنیتی سوق دهد، به کابوسی برای رژیم اسرائیل تبدیل شده؛ زیرا می تواند ضمن اثبات حسن نیت و مسئولیت پذیری ایران در موضوع مقابله با تهدیدات علیه امنیت جهانی، بدبینی ها نسبت به برنامه هسته ای ایران را کاهش دهد.

به عبارت دیگر، مقامات اسرائیلی سال ها تلاش داشته اند برنامه هسته ای ایران را به عنوان تهدید اصلی علیه صلح و امنیت بین المللی جلوه دهند و حال که می بینند با ظهور و گسترش گروه های تکفیری، یک «تهدید واقعی» شکل گرفته و جایگزین «تهدید دروغین» بیان شده از سوی آن ها می شود، به شدت نگران هستند که جامعه بین المللی رویکرد همکاری و تعامل با ایران را جایگزین رویکرد تقابل کند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تابناک نوشت: هراس رژیم اسرائیل از احتمال همکاری ایران و غرب در عراق» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X