سرمقاله سیاست روز/ ایران به ائتلاف نمی‌پیوندد

سرمقاله سیاست روز/ ایران به ائتلاف نمی‌پیوندد

سیاست روز/ «ایران به ائتلاف نمی‌پیوندد» عنوان یادداشت روز روزنامه سیاست روز به قلم قاسم غفوری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

جنیفر ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد ایران جزو ۴۰ کشور حاضر در ائتلاف ضد داعش نخواهد بود. روزنامه الوطن سعودی نیز در مطلبی نوشت که ایران به اجلاس ائتلاف ضد داعش ، که ۱۱ سپتامبر در شهر جده عربستان برگزار خواهد شد، دعوت نشده است. این اخبار در حالی منتشر می‌شود که بررسی رفتاری محافل رسانه‌ای و سیاسی غرب نشان می‌دهد، آنها سعی دارند تا چنان وانمود سازند که عدم دعوت از ایران برای حضور در این ائتلاف و البته نشست پنجشنبه عربستان به دلیل عدم جایگاه منطقه‌ای ایران و بعضا ابتکار آمریکا برای در حاشیه قرار دادن جمهوری اسلامی ایران بوده است. آنها در حالی سعی در القای چنین تصوری داشته و حتی چنان وانمود می‌کنند که حمایت ایران از مقاومت دلیل عدم دعوت از آن برای این نشست بوده - تا ملت ایران را از حضور در جبهه مقاومت دلسرد ساخته و شیرینی پیروزی اخیر بر رژیم صهیونیستی در جنگ ۵۱ روز را به کام ملت ایران تلخ نمایند - که بررسی تحولات روزهای اخیر منطقه حقایق دیگری را آشکار می‌سازد.
در باب جایگاه منطقه‌ای ایران همان بس که هنری کسینجر وزیر امور خارجه سابق و تئوریسین بزرگ آمریکایی در مصاحبه اخیر خود، اذعان می‌کند که امپراتوری ایران در منطقه در حال شکل گیری است و ایران مهمترین قدرت منطقه است.
در باب ادعای آمریکایی‌ها که می‌گویند از ایران برای حضور در ائتلاف دعوتی صورت نگرفته و ایران نقشی در امنیت منطقه ندارد نیز اخبار مربوط به سفر وزیر خارجه دانمارک به ایران قابل توجه است.
منابع خبری اعلام کردند وزیر امور خارجه دانمارک با مأموریت ارائه درخواست به مسئولین کشورمان برای پیوستن به ائتلاف تشکیل شده برای مقابله با داعش به ایران سفر کرده بود.
مجموع آنچه ذکر شد نشان می‌دهد که ادعای سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در باب عدم دعوت از ایران، صرفا فرار به جلو و فرافکنی برای کتمان حقایق و فریب افکار عمومی جهان است.
حال این سوال مطرح است که چرا جمهوری اسلامی ایران از پذیرش حضور در این ائتلاف خودداری می‌کند و چرا دولت و ملت ایران برنامه‌ای برای همراهی با ائتلافی به اصطلاح ۴۰ عضوی آمریکا ندارند؟
پاسخ به این پرسش در چند محور قابل دسته‌بندی است.
اول اینکه ایران خود پرچمدار مبارزه با تروریسم است و از روز نخست حضور تروریسم در عراق به مقابله با آن برخاسته است در حالی که اروپا و آمریکا تاکنون هیچ ورودی به این مسئله نداشته‌اند. ایران خود قربانی تروریسم ساخته غرب است و تاکنون ۱۷ هزار شهید داشته است لذا رسالت خود را مبارزه با تروریسم نه تنها برای امنیت خود بلکه برای امنیت کل منطقه و جهان می‌داند و همواره بر اتحاد منطقه در برابر تروریسم تاکید دارد.
دستاوردهای ایران در مقابله با جندالشیطان به عنوان تهدید‌کننده امنیت منطقه، گواهی بر این حقیقت است، حال آنکه آمریکا در طول ۱۳ سال اشغال افغانستان و ۸ سال اشغال عراق هیچ کارکردی در مبارزه با تروریسم نداشته و حتی به گسترش آن منجر شده است.
یک سوال ساده و آن اینکه چگونه می‌توان باور کرد آمریکایی که در طول ۵۱ روز جنگ غزه به حمایت همه‌جانبه از رژیم کودک‌کش صهیونیستی پرداخت و در کشتار زنان و کودکان غزه مشارکت داشت چگونه می‌تواند رهبری ائتلاف ضد تروریسم و برقرار‌کنندگان امنیت در منطقه را داشته باشد؟ کشوری که حمایتش از بزرگترین تروریسم دولتی - یعنی رژیم صهیونیستی - بر همگان آشکار است، مسلما نمی‌تواند منجی منطقه باشد که حال ایران بخواهد در کنار چنین کشوری قرار گیرد.
دوم اینکه، برخی از کشورهای عضو این ائتلاف خود ایجاد‌کننده یا حامی گروه‌های تروریستی هستند و اکنون که خطر این اقدام آنها فراگیر و غیرقابل کنترل شده است و احتمال بازگشت آنها به کشورهای خودشان وجود دارد به فکر راه چاره افتاده‌اند. این کشورها به خاطر خسارت‌های مادی و انسانی که وارد کرده‌اند باید محکوم و تنبیه شوند نه اینکه خود مدعی مبارزه باشند. کشورهایی مانند آمریکا، انگلیس و فرانسه و البته برخی از متحدان منطقه‌ای آنها در سال‌های اخیر با تروریسم چه جنایت‌هایی در منطقه صورت دادند که نمود آن نیز قتل‌عام مردم در سوریه ، عراق و لبنان است.
جالب توجه آنکه آنها هنوز هم از این رفتارها دست برنداشته و با ادعای حمایت از میانه‌روها در حال تقویت گروه تروریستی ارتش آزاد در سوریه هستند تا طرح ویران‌تر‌سازی سوریه و سلطه بر آن به عنوان پایگاه سلطه بر منطقه را اجرایی سازند. مسلما جمهوری اسلامی ایران با چنین کشورهایی همکاری نخواهد کرد و حتی حق خود می‌داند که در مجامع جهانی پیگیر محاکمه حقوقی این کشورها به جرم ایجاد و توسعه تروریسم در منطقه باشد.
سومین دلیل این است که اروپا و آمریکا تاکنون هیچ اقدام جدی در مبارزه با تروریسم نداشته‌اند و صرفا به دنبال آن هستند تا در کنار موفقیت کشورهایی که نقش موثری در مقابله با داعش داشته‌اند خود را مطرح کنند. نمود عینی این مسئله را در تحولات اخیر عراق می‌توان مشاهده کرد. منطقه آمرلی در حالی ۸۰ روز در محاصره تروریست‌ها بود که این مدعیان به ظاهر بشر‌دوست، هیچ اقدامی صورت ندادند و در نهایت این ارتش و بسیج مردمی عراق بود که این منطقه را از محاصره داعش خارج و از یک فاجعه انسانی نجات داد؛ حال آنکه آمریکایی‌ها در فضای تبلیغاتی برآن شدند تا این موفقیت را به نام خود ثبت کنند.
مسلما جمهوری اسلامی ایران با چنین کشورهای منفعت‌طلبی که به گفته خودشان به جز در مواردی که منافعشان تهدید شود وارد میدان جنگ با داعش نمی‌شوند - اوباما بارها تاکید کرده که صرفا زمانی با داعش مقابله می‌کند که منافع آمریکا تهدید شود - همراه نخواهد شد. ایران برای کمک به همسایگان نیاز به واسطه ندارد که بخواهد در چنین ائتلافی حضور داشته باشد.
با توجه به این حقایق مسلما ملت بزرگ ایران هرگز نخواهد پذیرفت در کنار کشورهایی که هیچ طرحی برای مبارزه با تروریسم ندارند و به اذعان هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه سابق آمریکا، خود ایجاد کننده داعش بوده‌اند تا تامین کننده منافعشان باشد، قرار گیرند و با قاطعیت از مسئولان خویش برای رد درخواست حضور در این ائتلاف حمایت و استمرار این روند تاکید دارند.
ملت ایران و نظام اسلامی پرچمدار مبارزه با تروریسم و مبارزه با نظام سلطه است و هرگز برای مقابله با دشمن فرعی (گروه‌های تکفیری و تروریستی) در کنار دشمن اول صلح جهانی یعنی نظام سلطه با محوریت آمریکا که ایجاد‌کننده و پرورش‌دهنده تروریسم (از جمله داعش) هستند، قرار نمی‌گیرد و رویای آمریکا برای گرفتار‌سازی ایران در چنین ائتلافی که صرفا برای تامین منافع آمریکا است، محقق نخواهد شد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله سیاست روز/ ایران به ائتلاف نمی‌پیوندد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X