سرمقاله اطلاعات/ دولت جدید عراق و چالش‌های پیش رو

سرمقاله اطلاعات/ دولت جدید عراق و چالش‌های پیش رو

اطلاعات/ «دولت جدید عراق و چالش‌های پیش رو» عنوان یادداشت روز روزنامه اطلاعات به قلم ابوالقاسم قاسم زاده است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

مجلس ملی عراق به وزیران و معاونان پیشنهادی حیدرالعبادی نخست‌وزیر، رأی اعتماد داده و دولت جدید در عراق رسمیت پیدا کرده است و وزارتخانه‌ها در این کشور فعالیت‌های خود را با مدیریت وزراء جدید آغاز کردند و قرار شده است تا دو وزیر برای وزارتخانه‌های دفاع و کشور تا هفته آینده معرفی شوند.

تشکیل هیأت دولت از سوی نخست‌وزیر جدید، موفقیت برای همه گروه‌های سیاسی در عراق خوانده شده است که آن را تشکیل دولت مرکزی در بغداد در موقعیت بحرانی در این کشور خوانده‌اند.

به صورت سنتی، ۱۷ وزارتخانه به شیعیان، ۸ وزارتخانه به سنی‌ها و ۵ وزارتخانه به کرد‌ها اختصاص داده شده است. علاوه بر آن در این دولت معاونان نخست‌وزیر از میان شخصیت‌های معروف و صاحب نفوذ سیاسی تعیین شده‌اند؛ نوری مالکی، اسامه نجیفی، ایاد علاوی، بهاءالاعرجی، صالح‌المطک و هوشیار زیباری اسامی معاونان حیدرالعبادی نخست‌وزیر عراق است.

مرحله اول از مسئولیت نخست‌وزیر جدید عراق برای تشکیل دولت، به گونه‌ای که همه گروه‌های سیاسی و طوایف و اقوام رضایت پیدا کنند، با موفقیت انجام گرفته است. از پایان دوره نخست‌وزیری آقای مالکی و معرفی آقای حیدرالعبادی از سوی رئیس‌جمهوری عراق برای نخست‌وزیری به مجلس، این مرحله (تشکیل هیأت دولت) بسیار مشکل و پیچیده خوانده می‌شد. موفقیت آقای عبادی نخست‌وزیر عراق در معرفی دولت جدید و کسب رأی اعتماد مجلس ملی، موفقیت محوری است. زیرا دولت متمرکز در بغداد اعلام موجودیت کرده است. اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا، ساعتی بعد از اعلام رأی اعتماد مجلس ملی عراق با آقای عبادی تلفنی صحبت کرده و تشکیل دولت جدید را به او تبریک گفته است. رئیس‌جمهوری آمریکا در این صحبت قول هرگونه کمک و همکاری آمریکا به دولت جدید در عراق را داده است. خبر این گفتگوی تلفنی را کاخ سفید منتشر کرد. دکتر روحانی رئیس‌جمهوری کشورمان ضمن تبریک تشکیل دولت جدید به آقای عبادی نخست‌وزیر عراق، همکاری با دولت این کشور برای وحدت ملی و بازسازی را اعلام کرده است. آقای عبادی نخست‌وزیر عراق دولتی را تشکیل داده که رضایت عربستان، ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا را به دست آورده است. با تشکیل دولت مرکزی بدون تردید گام‌های بعدی برای استقرار امنیت در عراق تسهیل می‌شود. دو روزنه امید، یکی ارتقای وحدت ملی و کم رنگ شدن اختلاف‌های درونی طایفه‌ای و مذهبی و دوم، ادامه سریعتر موفقیت‌های نظامی در سرکوب داعش، انتظار مثبتی است که بسیاری از محافل سیاسی درباره آینده نزدیک عراق پیش‌بینی می‌کنند. نخست‌وزیر جدید عراق واقعیت‌های کشور بحران‌زده‌اش را می‌شناسد و سعی دارد تا بستر آشفته سیاسی در عراق را تعدیل کند. به نظر می‌رسد امنیت ملی اولین اولویت و دستور کار نخست‌وزیر و دولت جدید عراق است. برای انجام آن آقای عبادی در درون عراق تشکیل دولت وحدت ملی را شعار خود قرار داده است و در بیرون، تعامل با همسایگان به خصوص ایران، ترکیه و عربستان را در نظر دارد. هنوز قدرت و نفوذ آمریکا در عراق تعیین‌کننده است. آقای عبادی با معرفی دولت جدید، رضایت دولت آمریکا را نیز به دست آورده است. عراق وارد مرحله نوینی شده است که فعلاً با معرفی دولت جدید، بستر حل مشکلات و بحران برای آن فراهم آمده است. در آینده نزدیک داعش حملات خود را تشدید خواهد کرد و راهی جز این ندارد. داعش اکنون هم با کردهای عراقی و هم با شیعه و سنی‌ها وارد جنگ شده است. عراق کشور طایفه‌ها و عشیره‌ها است. با تشکیل دولت مرکزی که «وحدت ملی» شعار آن شده است، همه طوایف و اقوام در جبهه‌ای گسترده در مقابله با داعش قرار گرفته‌اند.

آمریکا طرحی را پیش کشیده است تا با آن، تشکیل یک ائتلاف بزرگ علیه داعش را عملی سازد. کاخ سفید اعلام کرده است ۴۰ کشور، شرکت در این ائتلاف را پذیرفته‌اند. قرار است تا آقای جان کری وزیر خارجه آمریکا روز شنبه آینده در سفر خاورمیانه‌ای خود این طرح را با چند کشور عربی در میان بگذارد. اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است، چهارشنبه آینده طرح خود برای مقابله با داعش در یک ائتلاف بزرگ را رسماً اعلام خواهد کرد. همه شواهد خبری نشان می‌دهد داعش مرحله به مرحله به گوشه انزوا و محاصره سوق داده می‌شود. با تشکیل دولت مرکزی در بغداد، دورنمای امیدواری برای استقرار امنیت ملی در سراسر عراق بیشتر شده است. اگرچه سیاست رژیم صهیونیستی همچنان برپاشنه تشدید بحران در عراق می‌چرخد و روسیه نیز چندان تمایلی برای ثبات و امنیت در عراق از خود نشان نمی‌دهد. روسیه در نگاه سیاسی خود، نمی‌خواهد قدرت و نفوذ آمریکا در خاورمیانه تثبیت شود، به خصوص که در اغلب کشورهای منطقه خاورمیانه، جای پای محکمی ندارد.

عراق امروز مرکز زورآزمایی و فشارها از بیرون شده است و اندکی خطای سیاسی و مدیریتی، از این کشور سوریه دیگری خواهد ساخت که سالها جنگ و تخریب، تجربه تلخ آن خواهد بود.

عبادی نخست‌وزیر عراق با گذر موفق از مرحله اول در تشکیل دولت وحدت ملی وارد مرحله دیگر، تسریع در پایان بخشیدن به امواج حرکات تروریستی و تخریبی داعش شده است که نباید طولانی و زمان‌پذیر گردد. برای این مرحله، عراق امروز نیازمند کمک است. جمهوری اسلامی ایران در این راستا نقش محوری و مهم دارد. ایران خواهان ثبات، امنیت و حفظ یکپارچگی و استقلال عراق است و سیاست جمهوری اسلامی ایران، کمک بزرگی به موفقیت دولت وحدت ملی در آن کشور است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله اطلاعات/ دولت جدید عراق و چالش‌های پیش رو» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X