سرمقاله آفرینش/ به مناسبت روزجهانی پیشگیری ازخودکشی؛ آخرین فرمان را مدیریت کنیم

سرمقاله آفرینش/ به مناسبت روزجهانی پیشگیری ازخودکشی؛ آخرین فرمان را مدیریت کنیم

آفرینش/ «به مناسبت روزجهانی پیشگیری ازخودکشی؛ آخرین فرمان را مدیریت کنیم» عنوان یادداشت روز روزنامه آفرینش به قلم حمیدرضا عسگری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

از سال 2003، از سوی سازمان بهداشت جهانی و انجمن بین‌المللی پیشگیری از خودکشی، 10 سپتامبر(19شهریور) به‌عنوان «روز جهانی پیشگیری از خودکشی» نامیده شده تا راهکارهای مناسب جهت حفظ جان با ارزش انسان‌ها مورد بررسی و اجرا قرارگیرد.

اساساً خودکشی در فرد زمانی نمود پیدا می‌کند و چشم عقل را برروی کردار آن می‌بندد که افراد احساس کنند در امور زندگی وامانده‌اند و راه گریزی برای خروج از بن بست پیش آمده ندارند. دراین هنگام نبود پشتوانه و چشم ناظر برای توجه به فرد، این انگیزه را به منصه عمل می‌رساند و فرد را در شرایط پوچی قرار می‌دهد و بدون درنظر گرفتن عواقب آن خود را به ورطه نابودی می‌سپارد.

ابتدا باید براصل واقعیت این موضوع صحه گذاشت وپذیرفت که خودکشی به عنوان یکی از معضلات جدی در جوامع شناخته می‌شود. براساس آخرین آمار، روزانه 3هزارنفر براثر خودکشی دراقصی نقاط جهان جان خود را ازدست می دهند که از بابت عوامل بسیاری نشات می‌گیرد. وجه مشترک میان تمامی افرادی که اقدام به خودکشی می‌نمایند، از دست دادن انگیزه و راه به جایی نداشتن می‌باشد. لذا برای پیشگیری از این عارضه باید عامل مشترکی که در "آخرین قدم ، آخرین فرمان" را به فرد می‌دهد مطالبی را مطرح کنیم.

درمورد راهکارهای پیشگیری ازخودکشی مسائل بسیاری مطرح شده که هرکدام نشأت گرفته از معضل‌ها و چالش‌هایی است که فرد را دچار سرخوردگی و بی انگیزه برای ادامه زندگی می‌کند. دربسیاری ازموارد افراد به علت شکست در زندگی به لحاظ مادی و معنوی دست به چنین اقدامی می‌زنند. این شکست‌ها می‌تواند ناشی از عوامل اجتماعی، فرهنگی، خانوادگی و اقتصادی باشد که راهکارهایی همچون افزایش سطح بهداشت روان در جامعه، افزایش سطح آگاهی عمومی، تشویق افراد به شرکت دراموراجتماعی، ورزش‌ کردن، تفریح‌های گروهی، درمان اختلالات روانپزشکی، دسترسی آسان مردم به امکانات بهداشتی و درمانی، بهبود سطح رفاه اقتصادی و اجتماعی و عدم دسترسی مردم به روش‌های خودکشی، ازجمله این موارد است.

اما یکی از بهترین و کاراترین عواملی که می‌تواند "در لحظه آخر بر فرمان آخر" فرد در آستانه خودکشی تاثیر بگذارد، بحث «حمایت و نظارت» است. شاید تاکنون به این نکته توجه نکرده باشیم که بی تفاوتی‌ها و غوطه ور بودن در مشغله‌های روزانه موجب غافل شدن ما از دوستان و اطرافیان گردیده است. البته بخش اعظمی از این مشغولیت‌ها به سبب تعدد مشکلاتی است که زندگی اکثریت مردم را تحت شعاع قرار داده و فعلا گریزی از آن نیست. دراین بین آن دسته از افرادی که مستعد خودکشی هستند، خود را درمیان مشکلاتی می‌بینند که بن بستی را در پیش روی آنها قرار داده که راه گریزی از آن نیست. از همه مهمتر خود را در این بن بست تنها می‌یابند و این تصور را بر آنها غالب می‌شود که فردی بی اهمیت برای اطرافیان و اجتماع خود هستند که کوله باری از مشکلات را برای خود و دیگران به بار آورده‌اند، پس نتیجه می‌گیرد که به ادامه این زندگی سرد و بی روح پایان دهد!.

متاسفانه این رفتارها امروز در میان جوانان ما به وفور یافت می شود و هنوز بسیاری از ما و مسولان براین موضوع بی توجهیم!. ما با رفتار حمایتی خود از جوانان باید به آنها القا کنیم که خودکشی تنها و آخرین راه نیست، بلکه راه دیگری وجود دارد که می‌توان با کمک یکدیگر از سد مشکلات گذشت و آرامش خاطر فرد را فراهم ساخت. این رفتارهای حمایتی زمانی محقق می‌شوند که مولفه نظارت در زندگی افراد مستعد خودکشی جاری باشد. منظور از نظارت زیر نظرگرفتن و محدود کردن قوه تصمیم گیری جوانان نیست! بلکه مراد از آن نگرشی برپایه همراهی و اطلاع از اوضاع و مشکلات آنها می‌باشد.

نقطه مقابل این "حمایت و نظارت" برافراد که موجب انگیزه آفرینی در مستعدان خودکشی خصوصاً جوانان می‌گردد، مسئله تحقیر است. لذا یکی دیگراز راه‌های پیش‌گیری ازخودکشی، جلوگیری از تحقیر افراد می باشد.

ژاین تحقیر‌ها صرفاً از سوی والدین، دوستان، و اشخاص حقیقی نمی‌باشد بکله بیشترین نوع تحقیر در جامعه امروزی از سوی اجتماع برفرد تحمیل می شود. ایجاد فاصله میان اقشارمختلف مردم و دسته بندی‌های مختلف برپایه ثروت، تحصیلات، موقعیت شغلی، موفقیت درزندگی مشترک و... از جمله مواردی است که تحقیر فرد را در پی خواهد داشت. ازسوی دیگر وقتی فرد مشاهده می‌کند دولتمردان و مسولان اجرایی وقعی برمشکلات وی اعم از بیکاری، هزینه‌های درمان، ازدواج، مسکن، نمی‌گذارند و به طور کلی آرامش وی را تامین نمی‌کنند، دچارتحقیراجتماعی می‌شود.

وقتی فرد جایگاه و منزلت اجتماعی خود را از دست می دهد انگیزه‌ای برای ادامه زندگی نمی‌یابد و در تصمیم گیری در لحظه آخر دچار اشتباه می‌شود و فرمانی نادرست برای خود صادر می‌کند!. امیدواریم این قبیل مشکلات که مرگ زودرس را برای افراد به بارمی‌آورد برطرف گردد و به مسئله خودکشی به عنوان یک انگ اجتماعی نگاه نشود. بلکه باید خودکشی را عامل سلسله مراتب و مشکلاتی دانست که از بی توجهی تک تک افراد جامعه و مسولان به وضعیت و چالش‌های زندگی مردم خصوصا جوانان، به وجود می‌آید.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله آفرینش/ به مناسبت روزجهانی پیشگیری ازخودکشی؛ آخرین فرمان را مدیریت کنیم» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X