مجری طرح رصدخانه ملی: مجلس در تعطیل شدن رصدخانه ملی سهیم بود

مجری طرح رصدخانه ملی: مجلس در تعطیل شدن رصدخانه ملی سهیم بود

ایمنا/ چند روز پیش بود که دکتر رضا منصوری با اشاره به طراحی دو بخش حیاتی رصدخانه که شامل طراحی محفظه تلکسوپی و اپتیک فعال آن است، خاطرنشان کرد: این دو پروژه در حال اجرا بود اما ما آماده بودیم تا فضای عمرانی و راه های رسیدن به رصدخانه را نیز به اتمام برسانیم و عملا بتوانیم تا پایان سال آن را افتتاح کنیم اما در ادامه راه به بن بست رسیدیم و راهی جز توقف آن نداریم “
که خبر توقف رصدخانه ملی همه اهالی علم را شگفت زده کرد، دکتر منصوری که در این مدت پشتیبان اجرای این طرح در کشور بود با صراحت تمام از توقف این پرو‍ژه به دلیل عدم دریافت بودجه برای ادامه ساخت رصدخانه خبر داد.

مجری طرح رصدخانه ملی با اشاره به اینکه این بودجه صرف کارهای عمرانی، ساخت قطعات می شود، اظهارداشت: بنابراین تنها کاری که می توانیم برای این پروژه انجام دهیم تامین مالی و خرید تجهیزات آن است، با وجود اینکه مکاتبات فراوانی با معاونت علمی ریاست جمهوری داشتیم که متاسفانه این امر محقق نشد.
وی بیان داشت: در حال حاضر تصمیم گرفتیم تا پایان مهر منتظر این طرح بمانیم و در صورت عدم اختصاص بودجه به این طرح آن را متوقف خواهیم کرد.
مجری طرح رصدخانه ملی ایران با بیان اینکه همچنان امیدوار هستیم تا با تامین بودجه از سوی دولت فاز "طراحی جزئی رصدخانه" را ادامه دهیم، اظهارداشت: تاکنون ریالی به این بودجه اختصاص نیافته است علاوه بر اینکه بسیاری از بخش
” منصوری با بیان اینکه اختصاص تنها ۲ میلیارد تومان از ۱۷ میلیارد تومان بودجه مورد نیاز به این رصدخانه از سوی مجلس عامل اصلی توقف این پرو‍ژه است، ادامه داد: اما این بودجه کم هم تاکنون محقق نشده است و بیشتر هزینه ها از محل اعتبارات پ‍ژوهشگاه دانش های بنیادی تامین شد اما به نتیجه رسیدیم که بیشتر از این نمی توانیم منتظر بمانیم و این طرح عملا متوقف خواهد شد “

وی با اظهار تاسف از عدم توجه مسوولان دولتی به این طرح کلان علمی کشور، گفت: با اینکه این طرح از جانب دولت به تصویب رسیده است اما همواره و طی ۱۰ سالی که از عمر آن می گذرد مورد بی توجهی بسیار قرار گرفته است و اختصاص بودجه کم از سوی مجلس به این طرح خود گویای این مسئله است.

مجری طرح رصدخانه ملی با اشاره به اینکه برای خرید آیینه تلسکوپ ها تاکنون با پیشرفتی روبرو نبوده ایم، اظهارداشت: در داخل کشور امکان تولید و تراش این آیینه وجود ندارد بنابراین چهار سال پیش سفارش ساخت آن را به یکی از کشورهای پیشرفته دادیم اما اکنون غیر از اینکه بودجه ای برای ورود آن به کشور نداریم، اعتباری برای اعزام متخصص تست آیینه به این کشور را هم نداریم و آیینه همچنان منتظر تامین اعتبار مانده است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مجری طرح رصدخانه ملی: مجلس در تعطیل شدن رصدخانه ملی سهیم بود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X