احمد توکلی: استیضاح جدید راهکار خوبی در تعامل با دولت نیست

احمد توکلی: استیضاح جدید راهکار خوبی در تعامل با دولت نیست

الف/ احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با تابناک به ماجرای استیضاح فرجی دانا، احتمال مطرح شدن استیضاح جدید و موضوع تنوع و تعداد سوال نمایندگان از وزرا پرداخته است.

وی پیرامون موضوع استیضاح جدید در مجلس عنوان داشت: بعضی از نمایندگان از عملکرد بعضی از وزرا ناراضی هستند، اما به نظرم در این برهه زمانی استیضاح جدید راهکار خوبی در تعامل با دولت نیست. به عنوان مثال امروز وضعیت اقتصادی کشور خوب نیست. اما به نظر می رسد، اگر همه ما دست به دست هم بدهیم، امید است که از مشکلات اقتصادی در وضعیت اخیر عبور کنیم و معیشت مردم را از فشار خارج کنیم.

این نماینده مجلس در پاسخ به این سئوال که اگر مشکلات اقتصادی در کشور مهم است؛ پس چرا زمزمه های استیضاح وزیرانی غیر از حوزه مباحث اقتصادی به گوش می رسد؛ گفت: یکی از اشکالات در مجلس همین موضوع است که مردم احساس می کنند که توجه مجلس به مسائل واقعی زندگی مردم کم است و نمایندگان بیشتر به سراغ مسائل فرهنگی و سیاسی می روند. در حالی که مجلس باید فعال شود و پی گیری کند و نباید این تلقی در جامعه به وسیله تعدادی از نمایندگان تقویت شود و باعث دلزدگی بیشترمردم از مجلس شود.

وی همچنین اضافه کرد: به عنوان پیش گیری عرض می کنم که باید به این مسائل توجه داشته باشیم که بدون کمک همه قوا نمی توانیم کشور را از روی پرتگاه نجات دهیم.

احمد توکلی در ارتباط با استیضاح وزیر علوم گفت: من تلاش خودم را کردم که این استیضاح اتفاق نیفتد؛ ولی متاسفانه آقای فرجی دانا طوری رفتار کردند که مجلس نگران شد که ادامه روند موجود در دانشگاه ها نتایج بدی در کشور داشته باشد. رفتار آنان ناقض ثبات در دانشگاه بود و عملکرد ایشان این نظر را تقویت می کرد.

توکلی ادامه داد: به عنوان مثال معاون محترم آقای فرجی دانا دو بار در مورد مسئله بورسیه سراغ من آمد. من به ایشان عرض کردم شما در برخورد با تقلب و تخلف در اعطای بورس به شدت مقابله کنید و ما از شما حمایت می کنیم و کسی مشکلی ندارد. ولی با برخوردهایی که صورت گرفت، شائبه شاخ و شانه کشیدن قوه مجریه با قوه مقننه بود. چون بنده مجلس را نماد جمهوریت نظام می دانم و خود آقایان همین ادعا را دارند؛ این رفتار که مجلس هرکاری کند ما بر سر اعتقاداتمان ایستاده ایم؛ چاره ای جز استیضاح برای مجلس نگذاشت.

وی در پایان در رابطه با تعداد سئوال از وزرا که مورد انتقاد دولت است، گفت: من این انتقاد دولت از مجلس را تا اندازه ای وارد می دانم. در مجلس نمایندگانی هستند که از قدرت قانونی خودشان به درستی استفاده نمی کنند. این که نماینده ای اختیار دارد، سئوال کند مسلماً درست است. ولی اینکه این اختیار را چگونه اعمال می کنند قابل بحث است.

برخی نمایندگان هستند که برای تحمیل نظر بر وزار، سئوال و تحقیق و تفحص را امضا می کنند و بعد پس می گیرند. با این کار هم چهره مجلس را مشوه می کنند و هم دولت را به معامله گری وادار می کند. هر دوی این ها بد است. سئوال و استیضاح ابزار های قانونی است که به نمایندگان داده شده است که برای حفظ مصلحت مردم بکار ببریم. اگر نماینده ای از گارگزاری ایرادی دارد که قابل اثبات است ارائه دهد و از وزیر بخواهد که ایراد را برطرف کند.

اما اگر نماینده بخواهد کسی را نصب کند این تخلف است. چرا که نماینده حق انتصاب کسی را ندارد. البته دولت هم مشکل دارد، چرا که به این فشارها تمکین می کند. اگر دولت تمکین نکند، این موضوعات به تدریج کم می شود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «احمد توکلی: استیضاح جدید راهکار خوبی در تعامل با دولت نیست» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X