عضو کمیسیون امنیت ملی: سازمان همکاری های شانگهای تحریم های غربی را متزلزل می کند

عضو کمیسیون امنیت ملی: سازمان همکاری های شانگهای تحریم های غربی را متزلزل می کند

خانه ملت / عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ضمن تاکید بر نقش ایران در معادلات جهانی گفت: اجلاس سران سازمان همکاری های شانگهای که هفته گذشته تشکیل شده بود، عزم جدی کشورهای عضو این پیمان را برای مواجه با اقدامات غرب نشان داد.

پس از جنگ جهانی دوم و شکل گیری جنگ سرد میان بلوک شرق و غرب؛ اتحاد کشورهای بلوک شرق موسوم به پیمان ورشو در مقابل پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) صف آرایی کردند. در سال های پسا شوروی، غربی ها تا امروز سعی داشته اند کرملین را در کنار پکن به عنوان یک قدرت منطقه ای محدود نگاه دارند.

سازمان همکاری شانگهای که در سال2001 با عضویت چین، ‌روسیه، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان و قرقیزستان تشکیل گردید که تبلوری از اردوگاه شرق بود که این بار ظاهری اقتصادی ولی کماکان ماهیتی امنیتی داشت. طی چند سال بعد ایران، هند، ‌پاکستان، مغولستان و افغانستان هم به‌عنوان عضو ناظر به این سازمان دعوت شدند. اما با گذشت زمان با توجه به اهمیت استراتژیک جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور مستقل اهمیت دوچندان پیدا کرد.

غلامعلی منصوری آرانی،عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری خانه ملت گفت: سازمان همکاری های شانگهای اگرچه برای فعالیت های اقتصادی بنا شد اما امروز به یک مجموعه برای همکاری های استراتژیک سیاسی،اقتصادی ، اجتماعی و حتی فرهنگی تبدیل شده است.

وی در ادامه گفت: با توجه به ایفای نقش مهم تهران در معادلات جهانی، سازمان همکاری های شانگهای خواهان حضور پررنگ تر ایران شد و عضویت جمهوری اسلامی در پیمان های منطقه ای و فرامنطقه ای می تواند به ارتقای جایگاه و افزایش قدرت چانه زنی ایران در مواجه با کشورهای غربی منجر شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: مسائل سیاسی در جهان آنچنان در هم تنیده شده است که نمی توان به صورت مجرد با کشورهای غربی مواجه شد.انسجام موضع و رویکرد با کشورهای همسو می تواند کشورهای غربی را وادار به نوعی عقب نشینی کند.

منصوری آرانی در ادامه گفت: کشورهای غربی همواره به شکلی منسجم و متحد با موضوعات مختلف با ابزار تحریم های چندجانبه برخورد می کنند؛سازمان همکاری های شانگهای به عنوان یک اتحاد استراتژیک می تواند تحریم های خصمانه غرب را به نوعی بی اثر کند.

وی در انتها پیش بینی کرد با همگرایی منسجم بیشتر کشورهای سازمان همکاری های شانگهای که در اجلاس سران عضو این پیمان در حمایت از روسیه یا ایران نمود پیدا کرد؛آینده ای پررنگ تر در معادلات جهانی خواهد داشت.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «عضو کمیسیون امنیت ملی: سازمان همکاری های شانگهای تحریم های غربی را متزلزل می کند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X