آریا بررسی کرد؛ چرا ایران در بازی شطرنج آمریکا نیست؟/ راه مقابله با داعش از نظر ایران چیست؟

آریا بررسی کرد؛ چرا ایران در بازی شطرنج آمریکا نیست؟/ راه مقابله با داعش از نظر ایران چیست؟

آریا/ مطلبی که می خوانید از سری مطالب خبرگزاری آریا است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.
ایران به اجلاس ائتلاف ضد داعش در شهر جده عربستان دعوت نشده است.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری آریا، روزنامه الوطن سعودی با اعلام این خبر، گزارش داد این اجلاس روز پنجشنبه همزمان با سیزدهمین سالگرد حملات یازده سپتامبر در شهر جده برگزار خواهد شد.
روزنامه الوطن نوشت: در این ائتلاف عربی – غربی در سطح وزیران خارجه راههای لازم برای متوقف کردن گسترش گروه داعش در عراق و سوریه بررسی خواهد شد.
به نوشته این روزنامه، حضور وزیران خارجه کشورهای شورای همکاری به همراه آمریکا و لبنان و اردن و تعداد دیگری از وزیران خارجه کشورهای اتحادیه اروپا که احتمالا فرانسه و انگلیس جزء آنها باشد، قطعی شده است.
این روزنامه به نقل از منابع یاد شده نوشت: گروه داعش و چگونگی رهایی از آن محور اجلاس جده است و تدوین راهبردی واحد برای مبارزه با تروریسم به طورکلی و به طور خاص این گروه تروریستی صورت خواهد گرفت.
این گزارش در حالی است که باراک اوباما روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه ان بی سی آمریکا گفت که آمریکا تنها در چارچوب ائتلافی بین المللی وارد عمل برای مقابله با جهادی ها خواهد شد و 9 کشور تاکنون آمادگی خود برای تشکیل هسته چنین ائتلافی اعلام کرده اند اما لازم است کشورهای عرب سنی منطقه از جمله، عربستان، اردن، امارات متحده عربی و ترکیه نیز وارد میدان شوند.
اوباما تاکید کرد که "خبر خوب این است که برای اولین بار کاملا مشخص است که مشکل پیش روی دولت های سنی مذهب که بسیاری از آنها از متحدان آمریکا هستند، ایران یا موضوع شیعه و سنی نیست، بلکه افراطگرایی سنی است که خود را به شکل داعش نشان داده و بزرگترین خطر پیش رو است."

طرح اوباما برای مقابله با داعش
قرار است فردا رئیس جمهور آمریکا، طرح خود را برای مقابله با گروه موسوم به دولت اسلامی برای نمایندگان کنگره تشریح کند.
به گزارش شبکه تلویزیونی سی سی تی وی، آمریکا بر تشکیل ائتلاف قدرتمند بین المللی با کشورهای خاورمیانه به عنوان بازیگران اصلی در نبرد علیه گروه تروریستی «دولت اسلامی» تأکید دارد. این مأموریتی است که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا برای شکست دادن گروه افراطی دولت اسلامی بر عهده گرفته است. اوباما همچنین قرار است جزئیات برنامه های خود را برای مقابله با داعش برای نمایندگان سرشناس کنگره آمریکا تشریح کند.
جیم اِسپلمن، خبرنگار سی سی تی وی گزارش داد اوباما می گوید آمریکا برای مقابله با تروریست های گروه دولت اسلامی آماده است. رئیس جمهور آمریکا اظهار داشت: «مرحله بعدی، آغاز عملیات تهاجمی خواهد بود».
منابع دولتی آمریکا به روزنامه نیویورک تایمز گفته اند مبارزه با داعش ممکن است تا سه سال و حتی بعد از دوره ریاست جمهوری باراک اوباما ادامه داشته باشد و شامل حملات هوایی آمریکا علیه مواضع راهبردی داعش داخل سوریه خواهد شد.
اوباما تصریح کرد: «این را نباید مشابه جنگ عراق دانست، بلکه این شبیه دیگر تلاش های ضد تروریستی است که در پنج تا هفت سال گذشته به آنها مبادرت ورزیده ایم». خبرنگار سی سی تی وی گفت اما این بار تلاش ها علیه دشمنی متفاوت و به مراتب جسورتر صورت می گیرد که بسیاری آن را تهدیدی فراتر از عراق و سوریه می دانند.
دیپلمات های آمریکایی برای ایجاد ائتلاف بین المللی برای مقابله با داعش تلاش می کنند. اتحادیه عرب روز دوشنبه به مبارزه با گروه دولت اسلامی رأی مثبت داد، اما به جزئیات طرح خود اشاره نکرد. جان کری وزیر امور خارجه آمریکا این هفته برای جلب حمایت از طرح آمریکا به اردن و عربستان سفر خواهد کرد. چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا نیز هم اکنون به ترکیه سفر کرده است؛ واشنگتن امیدوار است بتواند از ترکیه به عنوان پایگاه عملیاتی خود برای حملات هوایی داخل سوریه استفاده کند. اوباما روز سه شنبه با نمایندگان سرشناس کنگره آمریکا دیدار و چهارشنبه نیز برای مردم آمریکا سخنرانی خواهد کرد و پیش بینی می شود جزئیات برنامه خود را برای مقابله با داعش در این سخنرانی ها تشریح کند. البته، اوباما بارها اشاره کرده است قرار نیست به عراق یا سوریه، نیروهای زمینی بفرستد.

چرا ایران در طرح اوباما نیست؟
کشورهای غربی اعم از آمریکا و اروپا بارها در نشست های اخیر خود (نشست های بسته و باز) به نقش تعیین-کننده جمهوری اسلامی ایران در حل و فصل مسائل منطقه ای اذعان کرده اند با این وجود شاهد هستیم که ایران به ائتلاف ضد داعش در عربستان دعوت نشده است.
پاسخ این سئوال را باید در واکنش ایران به ابراز تمایل مکرر آمریکا برای همکاری با ایران در مقابله با گروه تروریستی داعش جستجو کرد. مقام های ایران طی روزهای گذشته پاسخ های هوشمندانه ای به این ابراز تمایل آمریکا داده اند.
علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز در سخنانی در کنفرانس بین‌المللی علمای اسلام در حمایت از مقاومت فلسطین که در هتل المپیک تهران برگزار شد، اظهار داشت: پس از قضایای داعش در عراق و سوریه، غربی‌ها نیز احساس خطر کردند، کسینجر سیاستمدار کهنه‌کار آمریکایی به تازگی گفته است خطر ایران برای غرب بیشتر از خطر داعش است، داعش یک گروه است و می‌توانند او را از بین ببرند، اما ایران دارای یک تفکر است و این تفکر می‌تواند از ایران یک امپراتوری بسازد.
وی افزود: چه دلیلی دارد که ایران به دنبال امپراتوری باشد،‌ اصلا تفکر انقلاب اسلامی ضد امپراتوری است، دغدغه انقلاب اسلامی ایران عزت و وحدت مسلمانان برای دست یافتن به این عزت است،‌ ما به دنبال امپراتوری و دست‌نشانده نیستیم و نمی‌خواهیم باشیم.
رئیس مجلس تأکید کرد: ما به دنبال برادری هستیم، غرب به دنبال سیطره بر منطقه است، ما دنبال بیداری مسلمانان هستیم، ما به مسلمانان کمک عملی می‌کنیم تا به نفوذ جریان صهیونیسم در منطقه خاتمه دهیم، ما به دنبال بازی‌های کوچک، کودکانه و تاکتیکی نیستیم، ما در شطرنج دشمن بازی نمی‌کنیم،‌ انقلاب اسلامی یک راه است، راه سربلندی مسلمانان.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه غرب به دنبال سیطره بر منطقه است و ما بیداری مسلمانان را دنبال می‌کنیم، گفت: ما به مسلمانان کمک می‌کنیم تا به نفوذ جریان صهیونیست در منطقه خاتمه دهیم. 
روز گذشته رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با استقبال از اشتیاق کشورهای غربی برای مقابله با تروریسم، گفت: شرط مقابله جدی و تأثیرگذار با ویروس ترور و تروریسم که بیماری تندروی را وارد پیکره جوامع انسانی می‌نماید، صداقت، شجاعت و پرهیز از سیاست یک بام و دوهواست.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار وزیر امور خارجه دانمارک، با اشاره به سوابق اقدامات تروریستی منافقین در ایران که مردم و مسؤولان جمهوری اسلامی را به خاک و خون می کشیدند و هنوز در مجامع و مجالس کشورهای اروپایی رفت و آمد می‌کنند و از آنها حمایت می‌شود، گفت: انسان‌های آزاده چگونه می‌توانند ادعای غربی‌ها و به خصوص آمریکا را برای مقابله با تروریسم بپذیرند، در حالی که هنوز از تروریست‌های دیگر حمایت می‌کنند؟!
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، مخالفت با داعش و حمایت آنان از منافقین در پادگان‌های اشرف و لیبرتی را مصداق روشن رفتار متضاد سیاسی آمریکا خواند و گفت: آمریکا در سوریه به گروه تروریستی داعش کمک‌های مادی و تسلیحاتی می‌کرد و الان در عراق با آنها می‌جنگد تا سلاح‌های اهدایی خود را پس بگیرد. 
آیت هاشمی رفسنجانی در حاشیه دیدار با وزیر امور خارجه دانمارک گفت‌وگویی کوتاه با خبرنگاران شبکه رادیو و تلویزیون دانمارک و شبکه TV2 که همراه وزیر امور خارجه بودند، انجام داد. خبرنگار شبکه TV2 پرسید: در حال حاضر شما مشغول مبارزه با گروه داعش در عراق هستید و آمریکا هم با همین دشمن در حال مبارزه است. این تفکر دو پهلو چگونه بین ایران و آمریکا به اشتراک رسید؟
آیت الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ گفت: ما داریم کار خود را می‌کنیم، ولی هر دو به یک نقطه می‌زنیم. قبلاً در مبارزه با گروه زرقاوی هم چنین کار مشترکی داشتیم. ولی در سوریه ما با همین گروهک داعش می‌جنگیدیم، در حالی که آمریکا از اینها حمایت می‌کرد. ما داریم کار خود را می‌کنیم و امیدواریم آمریکا و دیگر کشورها هم کمک کنند تا شرّ این گروه تروریستی از سر مردم عراق و سوریه و مسلمانان منطقه کم شود.
روز یکشنبه نیز محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در گفت وگو با شبکه سه درباره همکاری ایران با آمریکا برای نابودی داعش گفت: آمریکایی ها تا امروز خیلی در این بحث جدی نبودند به خاطر معیارهای دوگانه ای که داشتند، اینها مدت ها از داعش در سوریه به اشکال مختلف حمایت کردند و الان نمی توانند تصمیم بگیرند شعارهایی که پشت سر هم مطرح کردند و خودشان را گرفتار آن شعارها کردند امروز با آن شعارها چکار کنند این گروه خطرناکی است که یک روز خطر آن متوجه عراق بود بعد به سوریه و دوباره به عراق پرداخته و فردا این خطر متوجه سایر کشورهای منطقه و شاید سراسر منطقه باشد.
رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: احساس می کنم هنوز تصمیم جدی و فهم و درک جدی از میزان این خطر ایجاد نشده که وارد حرکت جدی علیه این گروه شوند.
ظریف گفت: جمهوری اسلامی ایران از ابتدا متوجه این خطر بوده و اینکه رئیس جمهور سال گذشته پیشنهاد جهان علیه خشونت و افراط را بیان کرد با عنایت به شناخت واقع بینانه از این خطر بود.
وزیر خارجه با ذکر این نکته که مقام معظم رهبری همواره بر خطر تحجر و افراط تأکید کرده اند، عنوان کرد: ما کاملا آشنا هستیم و از ابتدای این حرکت وحشیانه در کنار مردم عراق چه مردم شیعه چه برادران و خواهران اهل تسنن و چه برداران و خواهران کرد در عراق بودیم و توانستیم با همکاری مانع از گسترش این خطر شویم، ولی این خطر کل منطقه را تهدید می کند و نیاز به یک همکاری بین المللی دارد.
رییس جمهور ایران نیز در دیدار وزیر خارجه دانمارک با تاکید بر اینکه مبارزه با تروریسم نیازمند یک تصمیم جمعی در عرصه جهانی است ، اظهارداشت: ایران اسلامی در مبارزه با تروریسم جدی است و تمام تلاش خود را در این عرصه بکار می گیرد.
حسن روحانی در این دیدار که در مشهد مقدس انجام شد، گفت: نتیجه ادامه حرکت های تروریستی در منطقه ، گسترش خشونت و ادامه آن بی ثباتی در منطقه و بی ثباتی در جهان است.
رییس جمهوری افزود: هنوز تغییر عمده ای در حمایت برخی از کشورها از تروریست ها در منطقه مشاهده نکرده ایم و تروریست ها همچنان تجهیز و حمایت می شوند . باید کاری کرد که آنها به حمایت از تروریست ها پایان دهند.
روحانی با اشاره به اظهارات وزیر خارجه دانمارک مبنی بر آمادگی برخی کشورهای غربی برای مبارزه با گروههای تروریستی فعال در سوریه و عراق ، گفت: ما خوشحالیم که بعد از سال‌ها ، غرب این واقعیت روشن را که ایران پیوسته بر آن اصرار داشت ، دریافته است و امیدواریم در این مساله جدی باشد. 

پشت پرده طرح اوباما
از نظر بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران جهان ائتلاف اوباما با برخی از کشورهای منطقه را توطئه می دانند. از نظر آنها هدف طرح اوباما از ایجاد ائتلاف بین المللی علیه داعش، نابودی این گروه تروریستی نیست بلکه هدف سقوط بشار اسد است. (متن کامل گزارش آریا؛ پشت پرده راهبرد اوباما برای ایجاد ائتلاف ده گانه؛ هدف نابودی داعش است یا سقوط بشار اسد؟)
پایگاه گلف نیوز در گزارشی به قلم دویل مک مانوس در این خصوص می نویسد:
یک ماه پیش، سخن گفتن از این موضوع دشوار بود که که مبارزه با شورشیان دولت اسلامی عراق و شام خواسته قلبی باراک اوباما رئیس جمهور آمریکاست یا خیر. شورشیان دولت اسلامی عراق و شام بخش های گسترده ای از عراق و سوریه را به تصرف خود در آورده اند. اظهارات اولیه رئیس جمهور آمریکا - همزمان با پیشروی های شورشیان دولت اسلامی در شمال عراق - بر محدودیت های پیش روی اقدام نظامی آمریکا علیه آنها متمرکز بود. اوباما در روز هفتم ماه اوت اعلام کرد: «اجازه نخواهم داد آمریکا وارد جنگی دیگر شود.» او ده روز بعد به بیان اهداف آمریکا در این زمینه پرداخت و اعلام کرد باید شورشیان دولت اسلامی عراق و شام را «مهار» کرد. اما هفته گذشته تضاد در سخنان رئیس جمهور آمریکا بیش از پیش مشهود شد. اوباما در کنفرانسی خبری پس از برگزاری نشست ناتو در ولز اعلام کرد هدفش «تضعیف و در نهایت نابودی» این گروه است، گروهی که رئیس جمهور آمریکا آن را « تهدیدی قابل توجه » توصیف کرد. (رئیس جمهور آمریکا وعده داد برای مقابله با این تهدید اقداماتی انجام خواهد داد.)
این اظهارنظرهای سخت گیرانه پس از آن صورت گرفت که شورشیان دولت اسلامی عراق و شام دو خبرنگار آمریکایی را - که در سوریه بوده شده بودند - گردن زد، اقدامی که سبب شد اوباما اعلام کند به این اقدام داعش واکنش نشان خواهد داد.
اما قبل از اعدام این دو خبرنگار آمریکایی، مقامات آمریکا به این نتیجه رسیده بودند که این گروه تهدیدی جدی برای هم پیمانان شان در خاورمیانه محسوب می شوند و این گروه می تواند منبع تروریسم علیه خود آمریکا و اروپا باشد. تشخیص این موضوع که شورشیان دولت اسلامی عراق و شام یک تهدید محسوب می شوند بسیار آسان تر از مقابله با این گروه است. راهبردی که مشاوران اوباما اذعان کردند همچنان در حال « ترسیم » آن هستند بخشی از اقدامات احتمالی برای مقابله با داعش محسوب می شود. اجرای این راهبرد به سیاست مداران عراقی برای تشکیل دولت جدید بستگی دارد ، روندی که می تواند سنی های عراق را با دولت شیعه این کشور برای مقابله با شورشیان دولت اسلامی همراه کند.
اجرای این راهبرد همچنین مستلزم سازماندهی یک ائتلاف بین المللی علیه شورشیان دولت اسلامی عراق و شام است. چنین تلاش هایی باید شامل دولت های عرب در عربستان سعودی، قطر و عراق شود. سعودی ها باید رهبران قبایل سنی را ترغیب به حمایت از دولت عراق در مبارزه علیه شورشیان دولت اسلامی عراق و شام کنند و همه کشورهای عربی باید روند پیوستن شهروندان خود را به این گروه شبه نظامی متوقف کنند.
در همین حال، آمریکا و هم پیمانانش در سوریه - که شمال این کشور تحت کنترل شورشیان دولت اسلامی عراق و شام در آمده است - در تلاش برای تقویت گروه های مخالف میانه رویی هستند که در حال مبارزه با شورشیان دولت اسلامی عراق و شام و همچنین با نیروهای رژیم بشار اسد رئیس جمهور سوریه هستند. آمریکا باید به کمپین نظامی محدود خود ادامه دهد و به اقدامات تروریستی علیه آمریکایی ها پاسخ دهد و هم سبب متوقف شدن روند پیشروی های شورشیان دولت اسلامی عراق و شام در شمال عراق شود (جایی که آمریکا تاکنون بیش از 120 حمله هوایی علیه مواضع شورشیان دولت اسلامی انجام داده و بیش از 800 نظامی را در این کشور مستقر کرده است.)
یک مقام بلندپایه دولت آمریکا اعلام کرده است حملات هوایی در سطح گسترده در سوریه نمی تواند بخشی از راهبرد دولت آمریکا برای مقابله با شورشیان دولت اسلامی در سوریه باشد زیرا آمریکا در این کشور هیچ هم پیمانی ندارد که در صورت از بین رفتن دولت اسلامی اداره امور این مناطق را در دست گیرد. این مقام آمریکایی اعلام کرد:« باید افرادی را داشته باشیم که بتوانند خلاء قدرت ایجاد شده را در این مناطق پر کنند.» در غیر این صورت، حملات هوایی آمریکا سبب می شود مناطق آزاد شده از دست شورشیان دولت اسلامی بار دیگر تحت کنترل نیروهای حامی بشار اسد رئیس جمهور سوریه قرار گیرد.
یکی از اصول مورد نظر راهبرد رئیس جمهور آمریکا این است که او نمی تواند نیروهای پیاده نظام آمریکایی را در عراق مستقر کند. باراک اوباما همواره تمایل داشته است علیه تروریست ها از حملات هوایی استفاده کند نه نیروهای پیاده نظام . ( همان کاری که آمریکا در پاکستان ، یمن و سومالی انجام می دهد.)
مقامات‌آمریکایی می گویند مبارزه زمینی باید با حمایت کشورهای همسایه به نیروهای محلی واگذار شود ، کشورهایی که شورشیان دولت اسلامی عراق و شام تهدید مستقیم تری برای آنها محسوب می شوند تا خود آمریکا. شورشیان دولت اسلامی عراق و شام بر خلاف گروه القاعده، از تروریسم به عنوان تاکتیکی در مقابل دشمنان محلی خود استفاده می کنند نه به عنوان یک راهبرد در سطح بین المللی. ( به همین دلیل این گروه از القاعده جدا شد زیرا القاعده خواهان متمرکز شدن بر هدف قرار دادن آمریکاست.) شورشیان دولت اسلامی عراق و شام تاکنون نشان داده اند که قربانیان خود را در عراق، سوریه و کشورهای همسایه انتخاب می کنند. آنها از هدف قرار دادن آمریکایی ها در مناطق تحت کنترل خود در جهان خشنود هستند اما تاکنون نشانه ای از این امر مشاهده نشده است که این شورشیان بخواهند دامنه فعالیت های خود را فراتر از خاورمیانه گسترش دهند.
لیزا موناکو یکی از مشاوران بلندپایه رئیس جمهور آمریکا در امور مقابله با تروریسم هفته گذشته اعلام کرد:« هنوز اطلاعاتی موثق در این باره دریافت نکرده ایم که شورشیان دولت اسلامی عراق و شام در حال برنامه ریزی برای حملات علیه آمریکا هستند.» او همچنین گفت آنچه که بیش از پیش سبب نگرانی او شده این است که این گروه تهدیدی مستقیم تر برای هم پیمانان واشنگتن در خاورمیانه محسوب می شوند و این که اعضای این گروه در حال سربازگیری از اروپا و آمریکای شمالی هستند. راهبرد جدید اوباما برای مقابله با تهدید ناشی از شورشیان دولت اسلامی عراق و شام راهبردی جامع و محکم نیست. جان کری وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد مقابله با شورشیان دولت اسلامی عراق و شام به سه سال زمان نیاز دارد که این امر نشان دهنده این موضوع است که مبارزه با این گروه در دوران ریاست جمهوری بعدی آمریکا نیز باید ادامه یابد. این راهبرد سبب خشنودی جنگ طلبان در آمریکا نمی شود ، جنگ طلبانی که خواستار انجام اقدامات تلافی جویانه علیه این گروه در هر زمانی می شوند که شورشیان دولت اسلامی عراق و شام علیه شهروندان آمریکایی دست به اقدامات ظالمانه می زنند. این راهبرد همچنین سبب آرام شدن افرادی نمی شود که درباره استفاده آمریکا ازقدرت نظامی ابراز نگرانی می کنند.
این راهبرد به تنهایی موثر واقع نخواهد شد زیرا به همکاری رژیم های عربی و جناح های محلی نیاز دارد. اما این راهبرد می تواند آغاز و آزمونی برای این موضوع محسوب می شود که آیا مداخله نظامی آمریکا بدون اعزام نیروهای پیاده نظام موثر خواهد افتاد یا خیر.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آریا بررسی کرد؛ چرا ایران در بازی شطرنج آمریکا نیست؟/ راه مقابله با داعش از نظر ایران چیست؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X