رکورد غول‌های نفتی جهان در پارس جنوبی شکسته شد

رکورد غول‌های نفتی جهان در پارس جنوبی شکسته شد

مهر/ یک مقام مسئول در شرکت ملی نفت ایران از ثبت رکوردهای جدید حفاری چاه‌های گازی در میدان مشترک پارس جنوبی خبر داد و اعلام کرد: این رکوردهای جدید حفاری چاه ها در غیاب غول های نفت و گاز جهان به ثبت رسیده است.

با وجود غیبت شرکت‌های بزرگ بین‌المللی نفت و گاز جهان در طرح توسعه فازهای پارس جنوبی همچون توتال فرانسه، انی ایتالیا، شل انگلیس و گازپروم روسیه، متخصصان ایرانی رکوردهای جدیدی در حفاری این میدان مشترک گازی با قطر به ثبت رسانده اند.

سید هادی میرباقری در گفتگو با مهر با اشاره به ثبت رکوردهای جدید حفاری چاه های گاز ترش در میدان مشترک پارس جنوبی و در غیاب شرکت های بین المللی، گفت: با مشارکت متخصصان داخلی رکورد سرعت حفاری در حفره بیست و چهار اینچ به عنوان پیچیده ترین و سخت ترین بخش چاه های پارس جنوبی شکسته شد.

مدیر پیگیری پروژه‌های پتروپارس با اعلام اینکه قرارداد حفاری طرح توسعه فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی به شرکت پوسکوی ایران واگذار شده است، تصریح کرد: در ادامه رکوردشکنی های چند ماه گذشته تاکنون، رکورد بی نظیر حفاری 375 متر در یک روز در مقطع بیست و چهار اینچ چاه SPD23-01 در فاز 23 پارس جنوبی و توسط دکل حفاری آبان به ثبت رسیده است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه معمولا در این بخش چاه شروع به ساختن زاویه و حفاری افقی می کنیم و حساسیت کار بسیار زیاد است، افزود: مقطع بیست و چهار اینچ چاه با توجه به شرایط سخت حفاری و هرزروی شدید و احتمال گیر کردن لوله ها و بریدن آنها یکی از مهمترین بخش های عملیات حفاری است که با وجود شرایط سخت آب و هوا نیاز به برنامه ریزی دقیق و تمرکزی بیشتر از سایر مقاطع داشت،.

میرباقری با بیان اینکه ثبت این رکور جدید حفاری در پارس جنوبی به دلیل برنامه ریزی در بخش مهندسی حفاری و پشتیبانی دریایی و اجرای مناسب در عملیات توسط کارشناسان داخلی حاصل شده است، تاکید کرد: تاکنون رکوردهای بی نظیری همچون رکورد بیشترین حفاری افقی، رکورد سرعت حفاری در حفره هشت و نیم اینچ، رکورد طول حفاری در پارس جنوبی در غیاب شرکت‌های بین‌المللی حاصل شده است.

به گزارش مهر، هدف از طرح توسعه فاز 22 تا 24 پارس جنوبی تولید روزانه 50 میلیون متر مکعب در روز گاز، 77 هزار بشکه میعانات گازی، 400 تن گوگرد گرانول و سالانه 1.1 میلیون تن گاز مایع و یک میلیون تن در سال گاز اتان برای تامین خوراک پتروشیمی است.

در تاسیسات فراساحلی این مگا پروژه دریایی حفاری 38 حلقه چاه گازی، ساخت، نصب و راه اندازی 4 سکو هر یک برای تولید 500 میلیون استاندارد فوت مکعب در روز، دو خط 32 اینچی انتقال گاز از سکوهای اصلی به پالایشگاه خشکی در مجموع به طول 210 کیلو متر بهمراه دو رشته خط 4.5 اینچ تزریق MEG و دو رشته خط 18 و 20 اینچی انتقال گاز از سکوهای اقماری به خروجی سکوهای اصلی به طول 14 کیلومتر در دستور کار قرار گرفته است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رکورد غول‌های نفتی جهان در پارس جنوبی شکسته شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X