انگل ها چه موجوداتی هستند؟

انگل ها چه موجوداتی هستند؟

سایت زیست شناسی/ به موجود زنده ای که برای به دست آوردن غذا یا مسکن، برای مدتی یا در تمام طول عمر از موجود دیگری استفاده می کند و به آن وابسته است انگل می گوییم. انگل ها طیف وسیعی از موجودات را شامل می شوند. از کرم هایی به طول ده متر تا"پریون ها" که از پروتئین تشکیل شده اند. میزبان انگل می تواند انسان، گیاه یا حیوان باشد. میزبان انگل گاهی اختصاصی است و گاهی ممکن است انگل چند میزبان داشته باشد. به عنوان مثال کرم کدو که در اصطلاح"تنیا" نامیده می شود، مشترک بین انسان و گاو است و می تواند در بدن هر یک زندگی کند. به همین دلیل است که بعضی از بیماری ها بین انسان و حیوان مشترک است. مثل هاری، سیاه زخم و ... . به بیماری های مشترک بین انسان و حیوان زونوسیس Zoonosis می گوییم.

تقسیم بندی انگل ها
انگل ها به شکل سنتی به سه گروه تقسیم می شوند:
1) تک یاخته ها(پروتوزوآها).
2) کرم ها.
3) بندپایان مثل ساس، کنه، کک که معمولاً در سطح بدن زندگی می کنند. از نظر تاریخی بعد از دوره رنسانس، اول گروه کرم ها(شاید به خاطر این که بزرگترند) و در آخر گروه تک یاخته ها شناسایی شدند. تمام بافت های بدن می توانند به عفونت های انگلی مبتلا شوند مثل پوست، روده و تیم عروقی و ... . انگل ها سعی در کشتن میزبان خود ندارند. بلکه تلاش می کنند زندگی کنند و DNA خودشان را برای نسل های بعد به جا بگذارند.


مفاهیم زندگی انگلی
1) ارتباطی است بین دو موجود از گونه های مختلف.
2) غالباً به موجود کوچک تر انگل می گویند.
3) دلیل ورود انگل ها به بدن، به دست آوردن غذا و مسکن است.
4) انگل ها در میزبان، نسل های بعدی خود را تولید می کنند.
5) می توانند از بدن میزبان خارج شوند.
6) خاصیت تکثیر آن ها از میزبان بیشتر است.
7) ارتباط انگلی یک ارتباط پویا و دینامیک است. یعنی تمام مدت با میزبان در حال ارتباط و تبادل است.
8) میزان صدمه به میزبان به عواملی چون سن میزبان، تعدا انگل ها، قدرت ایمنی میزبان(که تغذیه روی این مورد مؤثر است) بستگی دارد.
**شما کاربران گرامی می توانید مطالب جذاب و خواندنی ما را در شبکه های اجتماعی فیس بوک، گوگل پلاس و توییتر در صفحه «باشگاه آخرین خبری ها» به آدرس های زیر دنبال کنید**
و در اینستاگرام هم ما را با عنوان akhareenkhabar جستجو کنید.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «انگل ها چه موجوداتی هستند؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X