استقبال انگلیس و اتحادیه اروپا از تشکیل دولت جدید عراق

استقبال انگلیس و اتحادیه اروپا از تشکیل دولت جدید عراق

تسنیم/ وزارت امور خارجه انگلیس و اتحادیه اروپا از تشکیل کابینه جدید عراق استقبال کردند.

"فیلیپ هاموند" وزیر امور خارجه انگلیس پس از رای اعتماد کابینه "حیدر العبادی" نخست وزیر عراق اعلام کرد: تشکیل کابینه جدید عراق نقطه عطف مهمی بوده و من به نخست وزیر حیدر العبادی تبریک می گویم.

وی افزود: این گام نخست مهمی در راستای رسیدگی به چالش‌های انسانی، سیاسی و امنیتی جدی است که عراق با آن مواجه است. هم اکنون بسیار مهم است که تمامی گروه های سیاسی با یکدیگر همکاری کنند تا بر چالش ها از جمله تهدیدی که توسط داعش برای عراق ایجاد شده مقابله کنند. در همین راستا انتخاب سریعتر وزیران کشور و دفاع بسیار مهم است. من از تعهد نخست وزیر العبادی درباره انجام این موضوع در هفته آتی استقبال می کنم.

فیلیپ هاموند ادامه داد: ما همچنان به حمایت از مردم عراق و دولت جدید در پیگیری صلح و موفقیت ادامه می دهیم. دولت انگلیس به صورت تنگاتنگ با دولت جدید عراق که هم اکنون در حال مبارزه با تروریسم بوده همکاری میکند و به دنبال تقویت روابط اقتصادی، سیاسی و امنیتی میان دو کشور است.

همچنین اتحادیه اروپا نیز طی بیانه ای از تشکیل دولت جدید عراق استقبال کرد.

در این بیانیه آمده است: ما به نخست وزیر حیدر العبادی درباره تشکیل کابینه جدید و ارائه برنامه های خواسته شده تبریک می گوییم. ما امیدواریم که توافق درباره تکمیل کابینه به سرعت حاصل شود.

در این بیانیه تاکید شده است: اتحادیه اروپا چالش های زیادی که کابینه جدید در این شرایط حساس منطقه و کشور با آن مواجه است را می داند. ما صادقانه امیدوار هستیم که تمامی کابینه به صورت موثر در راستای پاسخ به بسیاری از نیازهای شهروندان عراقی گام بردارد.

عصر روز گذشته حیدر العبادی اسامی وزرای خود را در صحن پارلمان برای رای اعتماد قرائت کرد تا نمایندگان پارلمان عراق به این وزرا رای بدهند.

در این جلسه 287 نماینده حضور داشتند. بر اساس این گزارش، شیعیان عراق دو معاون رئیس جمهور ، یک معاون نخست وزیر و 14 وزیر را در دولت جدید در اختیار گرفتند.

اهل سنت نیز یک معاون رئیس جمهور، یک معاون نخست وزیر و 7 وزیر را در دولت جدید بدست گرفتند.

ائتلاف کردستان عراق نیز یک معاون نخست وزیر و سه وزیر را در دولت عبادی در دست دارند.

بر اساس این گزارش، مسیحیان یک وزیر، تنها وزیر زن نیز عدلیه عبودی وزیر بهداشت از حزب الدعوه عراق است. دو کرسی وزارتخانه های کشور و دفاع نیز در دولت حیدر العبادی خالی مانده است. برای وزارت کشور هادی العامری وزیر حمل و نقل و از تشکل سازمان بدر بود که نتوانست از مجلس رای اعتماد بگیرد . خالد عبیدی از نمایندگان سنی مذهب استان نینوا که برای تصدی پست وزارت دفاع نیز در نظر گرفته شده بود نوانست از فیلتر نمایندگان پارلمان عراق رد شود . وزارتخانه منابع آبی نیز کسی معرفی نشده و خالی ماند.

همچنین حیدرالعبادی نخست وزیر جدید عراق از فشار برخی جریان های سیاسی برای تحمیل برخی وزرا به وی خبر داد و اعلام کرد که دو وزارتخانه کلیدی کشور و دفاع نهایت تا یک هفته دیگر اعلام می‌شود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «استقبال انگلیس و اتحادیه اروپا از تشکیل دولت جدید عراق» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X