گزارش ویژه آریا؛ اعلام رسمی انشقاق جبهه پایداری از اصولگرایان؛ ائتلاف نخواهیم کرد/ افزایش اختلافات میان حامیان و مخالفان احمدی نژاد

گزارش ویژه آریا؛ اعلام رسمی انشقاق جبهه پایداری از اصولگرایان؛ ائتلاف نخواهیم کرد/ افزایش اختلافات میان حامیان و مخالفان احمدی نژاد

آریا/ انتشار مطالب خبری و تحلیلی که از رسانه‌های داخلی و خارجی منتشر میشود نفیا و اثباتا به معنای تایید محتوای آن توسط آخرین خبر نیست و صرفا برای اطلاع مخاطبان از فضای رسانه‌ای در کشور بازنشر می‌شود.
در حالی که رایزنی های پشت پرده در جناح اصولگرا برای رسیدن به سامان جدید مبتنی بر وحدت ادامه دارد جبهه پایداری اعلام کرده است که بنا ندارد وارد مدل هماهنگی سایر گروه های اصولگرا شود.
به گزارش سرویس سیاسی خبرگزاری آریا ، حجت الاسلام تقوی از سال گذشته با پشتوانه حمایتی آیت الله مهدوی کنی و بزرگان جناح اصولگرا سلسله دیدارهایی را با گروه های مختلف اصولگرا آغاز کرد . در این دیدارها درباره چگونگی کاهش اختلافات و ترمیم همبستگی های آسیب دیده بحث و تبادل نظر می شود. ضمن اینکه در یک چشم انداز مشخص بحث هایی نیز در مورد چگونگی رسیدن به فهرست واحد در انتخابات مجلس دهم صورت گرفته است.
این دیدارها پیش مقدمه ای هم برای دیدارهای عیان و غیر علنی بزرگان اصولگرا شد و توافقات محسوسی نیز در همین راستا صورت گرفت.
در این میان اما جبهه پایداری که از انتخابات مجلس نهم تا ریاست جمهوری یازدهم استراتژی «ناب سازی» را دنبال می کرد و در این روند اختلافات فراوانی را میان نیروهای اصولگرا پدید آورد همچنان بر ادامه روند پیشین اصرار دارد.
رویه ای که البته طیف پیشرو این جریان سیاسی که اکثرا در پارلمان حضور دارند تلاش کرده اند فعلا آن را علنی نکرده تا با همچسبی به طیف حامی حدادعادل تاکتیک های خود را در مورد تقابل با دولت حسن روحانی عملی کنند . مساله ای که یکی از نمونه های مشهود آن نحوه استیضاح وزیر علوم و ناکارآمد کردن فراکسیون پرقدرت علی لاریجانی در مجلس بود.تابلویی که حمید رسایی عضو ارشد جبهه پایداری در مجلس دقایقی پس از استیضاح فرجی دانا مقابل عکاسان گرفته بود هم البته این مساله را به روشنی تایید می کند.

آنها در شرایط فعلی می کوشند در اتحاد با طیف طرفدار حداد عادل در مجلس برای ایجاد مانع مقابل دولت روحانی تلاش کنند و البته در همین راستا خود را قطب اصلی مخالف دولت نشان می دهند و طیف حداد عادل را سیاهی لشکر خود تصویر می کنند. پروژه ای که به باور آنان هم از قدرت علی لاریجانی در مجلس می کاهد و هم آنها را با غیرت سازی ، یکی از دو رقیب سیاسی اصلی در کشور خواهد کرد. موضوعی که گویا غلامعلی حداد عادل به عنوان رییس فراکسیون اصولگرایان مجلس آن را احساس کرده است . چه اینکه او در چند اظهار نظر اخیر خود اعلام کرده اراده ای برای تقابل با دولت وجود ندارد و اینکه برخی می گویند استیضاح های بعدی در راه است کذب است. این یعنی اینکه دکتر حدادعادل هم اراده ای برای اینکه طیف خود را به قطب مقابل دولت تبدیل کند و یا اینکه جبهه پایداری را در این راستا یاری کند ندارد.
پشت پرده و در بلند مدت گویا اهداف مهم دیگری هم وجود دارد . آنها اگرچه خود را موتلف طیف مهمی از اصولگرایان نشان می دهند اما در باطن همچنان به «ناب سازی» و حرکت مستقل باور داشته و در این مورد مشغول برنامه ریزی هستند.

موضوعی که برخلاف میل طبقه پیشرو در حال علنی شدن است.
در مهمترین اظهار نظر در این مورد آیت الله مصباح سخنانی را در دیدار حجت الاسلام تقوی مطرح کرده که نشان دهنده استراتژی انتخاباتی جبهه پایداری است.پدر معنوی جبهه پایداری رسمی و صریح به حجت الاسلام تقوی که پیام وحدت را به همراه خود برده بود گفت :«سراغی از وحدت در انتخابات مجلس نگیرید». او البته سخنان تند تری هم خطاب به تقوی گفت :«این که چند نفر در مجلسی خصوصی تصمیم بگیرند و بعد بگویند هر کس مخالفت کند، وحدت شکنی کرده است، نه روشی دینی است و نه عقلائی، بلکه نوعی فریب کاری است.»
حرف های انتخاباتی آیت الله هم که می توان از آن تصمیم نهایی پایداری را هم فهمید این است :«گاه شرایط به گونه ای است که نه تنها رأی به فرد اصلح موجب انتخاب وی نمی شود، بلکه موجب می شود کسی رأی آورد که با اسلام مخالف است و انتخاب وی به ضرر اسلام است، که در این صورت می توان از اصلح دست کشید تا دفع مفسده کرد، که در واقع در این صورت عنوان ثانویه دفع افسد به فاسد حاکم است و ربطی به بحث اول ندارد.گاهی باید فرد اصلح– ولو رأی آوری نداشته باشد – مطرح شود تا حد اقل مشخص شود هنوز بین مردم اعتقاد و ایمان به اسلام و انقلاب اسلامی وجود دارد. آیا خوب بود از میان کاندیداهای ریاست جمهوری هیچ کس حرفی از اسلام و انقلاب نزند و همه به فکر ارزانی اجناس و رفع تحریم ها باشند؟ آیا نباید از کسی که ولو رأی آوری ندارد، اما دغدغه انقلاب و اسلام را دارد، حمایت کرد؟»
این همان دغدغه ناب سازی است که آیت الله باز آن را تکرار کرده است. او در نهایت گفته است :«برای انتخابات مجلس حجت شرعی نداریم و حاضر نیستیم ائتلاف کنیم و هر جریان به تشخیص خود عمل کند . ما باید از گذشته عبرت بگیریم.»

جدال بر سر رییس جمهور سابق
در کنار همه این تحولات یک اتفاق مهم دیگر هم در جبهه پایداری در حال وقوع است. خبرها حاکی از آن است که اختلافات میان طیف پیشرو و شاگردان حاضر در قم افزایش یافته است. طیف پیشرو که اکثر اعضای آن در پارلمان حضور دارند همچنان به حمایت از احمدی نژاد حتی در انتخابات مجلس اصرار دارند و طیف شاگردان آیت الله در قم بر اعلام برائت از رییس جمهور سابق تاکید می کنند .
گفتنی است چند روز بعد از جلسه استیضاح ، سخنگوی جبهه پایداری یک نشست خبری با خبرنگاران رسانه ها ترتیب می دهد .هم از ماجرای استیضاح می گوید و هم از نقد این تشکل سیای به تصمیمات دولت سخن به میان می آورد . در این میان اما یک سوال پاسخ مهمی به همراه دارد و جرقه ای می شود بر شعله ور شدن اختلافات درونی جبهه پایداری .
وقتی از او پرسیدند نظر شما درباره بازگشت احمدی نژاد چیست ؟ و آیا شما حاضرید از او حمایت کنید ، چنین پاسخ داد :«هر فردی حق دارد به عنوان شهروند فعالیت سیاسی داشته باشد. البته مقرراتی وجود دارد و پرونده افراد برای تصدی پست‌ها بررسی می‌شود و نظام باید صلاحیت را تایید کند. اگر به سال 84 برگردیم و احمدی‌نژاد همان ویژگی‌هایی که باعث شد به او رای بدهیم را داشته باشد دوباره به او رای خواهیم داد ولی در این مدت دیده‌ایم که او تغییراتی داشته و راهش عوض شده. صریحا می‌گویم درحال‌حاضر نه حمایتی از او داریم و نه همکاری می‌کنیم.»
سخنگوی جبهه پایداری فروردین ماه امسال نیز در نشستی دیگر با خبرنگاران در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود محمود احمدی‌نژاد فعالیت‌‌های انتخاباتی خود را آغاز کرده است و جبهه پایداری همکاری با وی خواهد داشت گفت: ما ارتباطی با احمدی‌نژاد و تصمیمات وی نداریم. سقای بی‌ریا درباره اینکه آیا بالاخره با احمدی‌نژاد همکاری انتخاباتی خواهید داشت یا نه؟ گفت:« بنده فکر نمی‌کم چنین موضوعی اتفاق بیفتد. »
این سخنان سقای بی ریا که احمدی نژاد عوض شده و ما دیگر از او حمایت نمی کنیم البته با بازتاب های فراوانی مواجه شد. این یعنی اینکه راه پایداری از محمود احمدی نژاد جدا شده و بدنه سیاسی رییس جمهور سابق که گمان برده می شد حامی او در انتخابات است دیگر اعتقادی به حمایت از او ندارد.
این اما پایان ماجرا نبود .اظهارات ناصر سقای بی ریا درباره عدم صلاحیت احمدی نژاد ،واکنش روح الله حسینیان را به دنبال داشت .عضو شورای مرکزی جبهه پایداری در گفتگو با سایت دولت بهار که از رسانه های منسوب به محمود احمدی نژاد است در مصاحبه با روح الله حسینیان عضو ارشد جبهه پاداری به نقل از او چنین نوشت :«رهبر معظم انقلاب اسلامی در آخرین دیدار دولت دکتر احمدی نژاد با ایشان فرمودند دولت شما بیش از سایر دولت ها مورد هجمه قرار گرفت که بخاطر دفاع از ارزش های انقلاب بود. همین قضاوت رهبر معظم انقلاب برای ارزیابی ما از کارنامه دولت دکتر احمدی نژاد کافی است احمدی نژاد خدمات بسیار ارزنده ای انجام داده که فراموش شدنی نیست و من خودم به ایشان ارادت دارم.»
پس از او یک عضو ارشد و جدا شده تشکیلاتی جبهه پایداری نیز سخنانی را در نقد سقای بی ریا مطرح کرد که البته این سخنان بلافاصله از روی خروجی سایت منتشر کننده برداشته شد.
به نظر می رسد باید منتظر تحولات مهمی باشیم ؛ تحولاتی که شاید تیترش این باشد :«جدایی پایداری از اصولگرایان، انشعاب جدید در جبهه پایداری»

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گزارش ویژه آریا؛ اعلام رسمی انشقاق جبهه پایداری از اصولگرایان؛ ائتلاف نخواهیم کرد/ افزایش اختلافات میان حامیان و مخالفان احمدی نژاد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X