اوباما همچنان بدون استراتژی

اوباما همچنان بدون استراتژی

همشهری/ متن پیش رو در همشهری منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

سخنان، اظهارنظرها و سیاست‌هایی که این روزها از زبان مقامات آمریکا درباره داعش و چگونگی مقابله با آن شنیده می‌شود، همچنان پرتناقض و سردرگم است.
جدیدترین نمونه آن، واکنش کاخ سفید و پنتاگون به اظهارنظر جان‌کری بود که گفته بود، آمریکا با داعش در جنگ نیست و به‌کار بردن این کلمه، اشتباه است. سخنگویان کاخ سفید و پنتاگون به‌صورت جداگانه این حرف وزیرخارجه را تصحیح کردند و گفتند که آمریکا وارد جنگ شده‌است. اوباما هفته گذشته در پاسخ به انتقادات گسترده داخلی و جهانی به فقدان استراتژی واشنگتن در مقابل داعش، در سخنرانی 14دقیقه‌ای، به‌اصطلاح استراتژی خود را در مقابل این گروه اعلام کرد. این استراتژی 3بخش اصلی داشت:

عملیات حمله هوایی آمریکا به داعش در عراق و سوریه به شیوه یمن و سومالی، عدم‌اعزام نیروی زمینی در این عملیات، همکاری با کشورهای منطقه و تشکیل ائتلاف علیه داعش. اوباما 3هفته قبل گفته بود که استراتژی‌ای در مقابل داعش ندارد. این سخنرانی باوجود عنوانش، نشان داد که واشنگتن همچنان استراتژی‌ای در مقابل داعش ندارد. آنچه اوباما اعلام کرد، نه حرف و اقدام جدیدی بود و نه از سردرگمی‌ها و تناقض‌های گذشته ذره‌ای کم کرد.

اوباما از یمن و سومالی به‌عنوان نمونه‌ای در حملات هوایی آمریکا به مواضع داعش نام برد. این در حالی است که خود این دو کشور اکنون نمونه‌های ناموفق و فرسایشی و ورشکسته در جهان هستند. آمریکا از دهه1990 در سومالی مشغول عملیات نظامی است. یمن هم هر هفته یا‌ماه صحنه یکی‌دو حمله هوایی پهپادهای آمریکایی است.

در هر دوی این کشورها که گروه‌های مرتبط با القاعده هدف هستند، نه‌تنها هیچ موفقیتی در این عملیات به‌دست نیامده که اوضاع بدتر هم شده و دورنمایی هم برای آینده، معلوم نیست. اوباما از آموزش و تجهیز گروه‌هایی که آنها را شورشیان میانه‌روی سوریه خوانده برای عملیات زمینی علیه داعش خبر داده‌است. اما منظور از شورشیان میانه‌رو چیست؟ رسانه‌های آمریکایی در روزهای اخیر نوشتند که شورشیان سوریه ازارتش آزاد تا جبهه نصرت، گروگان‌های غربی خود ازجمله 3خبرنگار آمریکایی اخیر را به داعش فروخته‌اند.

خشونت و جنگ‌طلبی آنها در سایه اقدامات وحشیانه داعش کم رنگ شده اما این به معنی میانه‌رو بودن آنها نیست. تقسیم میان شورشیان میانه‌رو و تندرو، مانند تقسیم میان تروریست خوب و بد است. این همان استراتژی است که آمریکا فکر می‌کرد در مقابل طالبان در افغانستان می‌تواند اجرا کند: با طالبان خوب مذاکره کند و با طالبان بد بجنگد. اما نه مذاکره به سرانجام رسیده نه جنگ پایان یافته است. بخش سوم این استراتژی، تشکیل ائتلاف منطقه‌ای علیه داعش است.

هدفی که جان کری به خاطرش از جده تا آنکارا و اکنون در قاهره، مشغول مذاکره است. کشورهای عربی که بهشت امن جمع‌آوری میلیون‌ها دلار کمک مالی برای تروریست‌های سلفی و تکفیری هستند، در جده تعهدنامه‌ای را برای محدودکردن این کمک‌ها امضا کردند و این به سند ائتلاف تبدیل شده است. ترکیه حتی این تعهدنامه را هم امضا نکرده و از دراختیار گذاشتن پایگاه هوایی برای حمله به داعش هم خودداری کرده‌است. ائتلاف علیه داعش، با امضای تعهدنامه در یک کنفرانس چندساعته به‌دست نمی‌آید.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اوباما همچنان بدون استراتژی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X