سفره ایرانیان در سالهای 90 و 91 چقدر کوچک شد؟

سفره ایرانیان در سالهای 90 و 91 چقدر کوچک شد؟

خبرآنلاین/ روزنامه‌نگاران نیز مثل هر ایرانی دلسوز دیگری می‌خواهند روز و روزگار ایرانیان هر روز بهتر از دیروز باشد اما این آرزو دست‌کم ۳ ساله است که جز به حسرت منجر نمی‌شود. آمارهای ارایه شده از طرف بانک مرکزی از هزینه‌های مصرفی خانوارها نشان می‌دهد، در حالی که هر خانواده ایرانی در سال ۱۳۹۰ رقمی معادل ۴۳ میلیون ریال برای خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها هزینه داشته است، این رقم در سال‌های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ به ترتیب ۳۹ میلیون ریال و ۳۷ میلیون ریال شده است.

یک محاسبه ساده انجام شده نشان می‌دهد هر خانواده ایرانی در سال ۱۳۹۱ رقمی نزدیک به ۹ درصد و در سال ۱۳۹۲ رقمی معادل ۶.۶ درصد نسبت به سال پیش از آن کمتر خوراک خریده‌اند. اگر هر خانوار ایرانی را به طور متوسط ۴نفر فرض کنیم هر نفر ایرانی در سال ۱۳۹۲ حدود ۹۰۰ هزار تومان یعنی کمتر از ۸۰ هزار تومان در هر ماه برای خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها هزینه کرده است.

با توجه به اینکه این رقم در سال ۱۳۹۰ معادل ۴۴ میلیون ریال برای هر خانواده و ۱۱۰ هزار تومان برای هر نفر بوده است، می‌توان محاسبه کرد که هر نفر ایرانی در سال ۱۳۹۲ رقمی معادل ۲۳‌درصد کمتر از سال ۹۰ برای خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها هزینه کرده است.
کوچک شدن ۲۵ درصدی سفره مردم در این سال‌ها در خرید پوشاک و کفش، بهداشت و درمان و خرید اثاث، لوازم و خدمات مورد استفاده در خانه نیز رسیده است. به طوری که خانواده‌های ایرانی در سال ۱۳۹۲ رقمی معادل ۲۶ درصد نسبت به ۱۳۹۱ کمتر پوشاک خریده‌اند و ۱۹ درصد نیز کمتر به خرید اثاث خانه اختصاص داده‌اند.
آمار ارایه شده توسط بانک مرکزی تغییر در هزینه‌های مصرفی خانوارهای ایرانی در سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۲ را نشان می‌دهد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سفره ایرانیان در سالهای 90 و 91 چقدر کوچک شد؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X