پیام تفاهم نامه ۷۰ میلیارد یورویی ایران و روسیه

پیام تفاهم نامه ۷۰ میلیارد یورویی ایران و روسیه

افکارنیوز/ متن پیش رو در افکار منشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

این موضوع و بویژه تفاهم نامه جدید با روس ها این واقعیت را نشان می دهد که سیاست راهبردی ایران در حوزه اقتصاد اتکا به قدرت درونی و نیز بهبود مناسبات و همکاری ها با همسایه ها است.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه این هفته تفاهم نامه ای به ارزش ۷۰ میلیارد یورو با بیژن زنگنه ، وزیر نفت ایران به امضاء رساند. تفاهم نامه ای که در صورت محقق شدن آن، روسیه را به بزگترین شریک تجاری ایران تبدیل می کند.

کمیسیون مشترک اقتصادی هفته گذشته برگزار شد و ۴۰ شرکت روس در اتاق بازرگانی ایران مقابل تجار ایرانی نشستند تا درباره زمینه های مورد نظر در این قرارداد تبادل نظر کنند.
حوزه های کشاورزی، صنعت و انرژی از جمله مهمترین حوزه هایی هستند که پیش بینی می شودمناسبات اقتصادی میان طرفین بیشتر در این حوزه ها انجام شود.

تفاهم نامه اقتصادی ایران و روسیه پس از ان به امضاء وزرای انرزی و نفت ۲ کشور رسید که هر ۲ کشور در معرض تحریم ها اقتصادی غرب قرار گرفتند. ایران به دلیل استفاده از حق خود در بهره وری از انرژی صلح آمیز هسته ای و روسیه به دلیل تحولات اوکراین و ضمیمه شدن بندر کریمه به خاکش مورد تحریم هستند. روس ها بیشتر در حوزه کشاورزی تحریم شده اند و مقامات این کشور اعلام کرده اند می خواهند مایحتاج خود در حوزه اقتصادی را از ایران تامین کنند.

در کنار مسائل فنی مربوط به این قرارداد، رویکرد جدید دولت روحانی با استقبال بخش وسیعی از حریان های سیاسی در کشور مواجه شد. درحالیکه مذاکرات هسته ای و برخی عملکردها و اظهارنظرهای مقامات دولتی طی یک سال اخیر نشان می داد این دولت تمایل بسیار زیادی برای بهبود مناسبات با غرب دارد و یافتن حل مشکلات معیشتی را در توافق با کشورهای غربی و آمریکا می داندغ اما اکنون یک سال پس از روی کار آمدن دولت روحانی و پس از انجام مذاکرات مفصل و طولانی، این تفاهم نامه ۷۰ میلیارد یورویی با روسیه است که در صدر اخبار قرار میگیرد. به نظر می رسد دولت روحانی به این نتیجه رسیده است که باید در مناسبات خارجی موازنه بین شرق و غرب را رعایت کند.

اگرچه برخی کارشناسان می گویند این تفاهم نامه بیشتر یک تهدید است تا به غرب هشدار دهد ۲ کشور می توانند با همکاری یکدیگر از پس مشکلات خود برآیند؛ اما با توجه به تحولات منطقه ای و جهانیف به نظر می رسد، منافع ۲ کشور در شرایط فعلی به یکدیگر بسیار نزدیک شده است.

اگرچه ایرانی ها از همسایه شمالی خود چندان خاطرات خوبی ندارند و برخی معاهدات ننگین بین المللی در تاریخ ایران با روس ها منعقد شده است و در ماجرای نیروگاه اتمی بوشهر نیز بدعهدی های روس ها باعث مخدوش شدن وجهه این همسایه شمالی شده است اما به نظر می رسد در سال های اخیر و با توجه به تحولات منطقه ای و جهانی، جمهوری اسلامی ایران یک سیاست راهبردی را در قبال روسیه دنبال کرده است و آن استفاده طرفین از ظرفیت های مشابه و منافع یکسان و مشترک است. روس ها اگرچه تاکنون همه قطعنامه های شورای امنیت علیه برنامه هسته ای یاران را امضاء کرده و به آن متعهدند اما تنها کشوری هستند که در برنامه هسته ای ایران منافع دارند و از همین سو هرگز حاضر به از دست دادن این منافع نیستند.

روس ها درماجرای سوریه و عراق نیز با ایران دیدگاه های مشترکی دارند. وتوهای روسیه و حمایت های عملی ایران از بشار اسد باعث شد اسد همچنان رئیس جمهور سوریه بماند. در عراق هم ایران و روسیه موضع واحدی در قبال تروریست های داعش دارند و به همین دلیل در ائتلاف آمریکاییها علیه داعش حضور ندارند.

این موضوعات در کنار منافع استراتژیک طرفین در منطقه و دنیا، نشان می دهد ایران و روسیه ناچار به بهبود مناسبات و تعریف منافع مشترک بیشتر هستند. به همین دلیل است طرفین سقف ۷۰ میلیارد دلاری برای بهبود مناسبات خود تعریف کرده اند تا هرچه می توانند پایه های همکاری های اقتصادی خود را محکم تر کنند.

در این میان مهمترین پیام این تفاهم نامه بزرگ که به اعتقاد برخی بزرگترین تفاهم نامه اقتصادی در تاریخ ایران است؛ اقدام دولت روحانی برای انتخاب روسیه به عنوان بزرگترین شریک اقتصادی ایران است. پس از روسیه نیز چین با ۴۰ میلیارد دلار و ترکیه با ۲۰ میلیارد دلار ، شرکای بزرگ اقتصادی ایران هستند. این موضوع و بویژه تفاهم نامه جدید با روس ها این واقعیت را نشان می دهد که سیاست راهبردی ایران در حوزه اقتصاد اتکا به قدرت درونی و نیز بهبود مناسبات و همکاری ها با همسایه ها است. اکنون این دولت روحانی است که بزرگترین قرارداد اقتصادی را با چین منعقد می کند. روحانی یک سال پس از مذاکرات هسته ای این اقدام را انجام داده است. کمترین پیام این تفاهم نامه، ناامیدی از غرب است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پیام تفاهم نامه ۷۰ میلیارد یورویی ایران و روسیه» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X