سازمان ملی استاندارد: استفاده از خمیر مرغ در سوسیس و کالباس ممنوع است

سازمان ملی استاندارد: استفاده از خمیر مرغ در سوسیس و کالباس ممنوع است

باشگاه خبرنگاران/ معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد گقت: پس از سه سال وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اخیرا نظر استاندارد را در خصوص استفاده از خمیر مرغ پذیرفته و پروانه ساخت واحدهایی که از این کالا برای تولیدات خود استفاده می کنند را باطل کرده است.

وحید مرندی مقدم در نشست خبری اظهار داشت: استفاده از چربی های گیاهی در لبنیات ممنوع است و اگر کارخانه های تولید مواد لبنی از روغن پالم استفاده کنند تخلف است.
وی گفت: هم سازمان استاندارد و هم وزارت بهداشت با کارخانه های متخلف برخورد و به دادگاه معرفی کرده اند که اگر مرجع قضایی اجازه دهد، معرفی خواهند شد.
مرندی مقدم افزود: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پروانه ساخت واحدهایی که به صورت غیرمجاز از روغن پالم در فرآورده های لبنی استفاده می کنند را ابطال کرده است و سازمان ملی استاندارد نیز در پروانه های استاندارد این واحدها تجدیدنظر خواهد کرد.

وی افزود: اما این تصمیمات باید در کمیته ملی نیز که سازمان ملی استاندارد نیز یک عضو آن است، مورد بررسی قرار گیرد.
وی تصریح کرد: اسامی متخلفان در زمینه استفاده غیرمجاز از روغن پالم در فرآورده های لبنی میان سازمان ملی استاندارد و وزارت بهداشت یکسان نبوده و مغایرتهایی داشته است که به نحوه نمونه گیری از این فرآورده ها برمی‌گردد.
مرندی مقدم خاطرنشان کرد: از ابتدای سال 92 تا 15 مردادماه سال جاری، از 759 محصول 595 مورد واحد تولیدی در سطح کشور، نمونه برداری صورت گرفته است، این در حالی است که از این تعداد، 689 مورد مطابق با استاندارد تولید می شد و چربی گیاهی در آن مشاهده نشد، اما در 80 مورد استفاده از چربی گیاهی محرز شد.
مرندی مقدم در خصوص استفاده از خمیر مرغ در تولید فرآورده های گوشتی سوسیس و کالباس با بیان اینکه از مردادماه سال 91، سازمان ملی استاندارد استفاده از خمیر مرغ در تولید سوسیس و کالباس را ممنوع اعلام کرده بود، گفت: هر واحد تولیدی که از این ماده در تولید محصول خود استفاده کند را تعلیق و از تولید، عرضه و توزیع محصولاتش جلوگیری می کند.

وی افزود: پس از سه سال وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اخیرا نظر استاندارد را در خصوص استفاده از خمیر مرغ پذیرفته و پروانه ساخت واحدهایی که از این کالا برای تولیدات خود استفاده می کنند را باطل کرده است.
معاون سازمان استاندارد ایران با اشاره به اینکه خمیر مرغ به شدت در معرض آلودگی قرار دارد، تصریح کرد: آنچه که در تولید برخی از سوسیس و کالباس ها اتفاق می افتد، بار آلودگی آن بسیار بالاست و سازمان ملی استاندارد نیز اجازه استفاده از خمیر مرغ را نمی دهد.
مرندی مقدم با بیان اینکه در سال 91 و با همکاری سازمان بازرسی کل کشور از 300 واحد تولیدی حدود یک هزار و 11 نمونه برداری شد، گفت: از این تعداد نمونه حدود 288 مورد غیرمجاز مشاهده شد که پروانه های استاندارد آنها را تعلیق کرده ایم.
وی افزود: در حال حاضر تمام سوسیس و کالباس هایی که در بازار مشاهده می شود و پروانه و علامت استاندارد دارند، فاقد خمیر مرغ هستند و هیچ گونه مشکلی برای مصرف توسط مشتریان ندارند.
مرندی مقدم با اشاره به موازی کاری سازمان ملی استاندارد و وزارت بهداشت، گفت: تفاهم نامه ای بزودی با وزارت بهداشت امضا خواهد شد تا تفکیک وظایف در فرآورده های غذایی صورت گیرد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سازمان ملی استاندارد: استفاده از خمیر مرغ در سوسیس و کالباس ممنوع است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X